Prezerwatywy dla kobiet – hit czy kit?

autor: Karolina Jędras , 2012-09-03
Prezerwatywy dla kobiet – hit czy kit?
Metod antykoncepcji jest wiele – począwszy od naturalnych (termiczne, kalendarzyk, Billingsów) przez hormonalne (tabletki, zastrzyki, plastry), po mechaniczne, czyli prezerwatywę. Niewiele z nas wie, że te mogą być skierowane nie tylko do mężczyzn. Istnieją bowiem także prezerwatywy dla kobiet. Dlaczego nie są one znane i jak się je stosuje?

Metody mechaniczne, do których zaliczane są prezerwatywy, polegają na blokowaniu spermy przed wniknięciem do pochwy. Tą barierą są błony gumowe, których zadaniem jest nie dopuścić do zapłodnienia.

Prezerwatywa dla kobiet

Prezerwatywa dla kobiet istnieje od 1992 roku, ale jest do dziś mało znana.

Istnieją od 1992 roku, mimo to są słabo znane i trudno dostępne. Zwana także Femidonem, metoda łączy w sobie prezerwatywę zwykłą i wkładkę dopochwową. Przypomina woreczek, ma dwa pierścienie na obu końcach, które utrzymują prezerwatywę na właściwym miejscu. Jeden z końców jest zamknięty i ten umieszcza się wewnątrz pochwy. Drugi - szerszy - zakłada się na jej ujściu. Szerszy koniec częściowo zakrywa więc srom, chroniąc równocześnie przed chorobami wenerycznymi.

Dodatkowym atutem damskiej prezerwatywy jest obustronne nawilżenie - zapewniające komfort kobiecie i mężczyźnie. Femidon zakładany jest przed stosunkiem, nie trzeba go jednak ściągać od razu po nim - luźno wyściela on pochwę.

Zalety

Prezerwatywa dla kobiet jest dziesięć razy trwalsza niż męska.

Podobnie jak inne metody mechaniczne prezerwatywa dla kobiet zabezpiecza nie tylko przed ciążą, ale i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jest ona trwalsza niż męska, ponieważ wykonana jest z innych materiałów. Dzięki temu pęka dziesięć razy rzadziej. Nie ulega także zniszczeniu przy zastosowaniu środków nawilżających (także tych na bazie olejów - oliwek, kremów, balsamów). Nie odnotowano skutków ubocznych Femidonu, jest on łatwo akceptowany przez kobiety. Można go założyć nawet do 8 godzin przed stosunkiem - nie popsuje więc nastroju chwili.

Wady

Na początku sporo problemów może nastręczyć jej zakładanie. Jak w przypadku każdej metody złe stosowanie może radykalnie zmniejszyć jej skuteczność. W opinii niektórych zmniejsza ona komfort samego stosunku (podobnie jak prezerwatywa męska). Niewątpliwą wadą jest również trudność w dostępie do niej, można kupić jedynie w niektórych aptekach. Wiele do życzenia pozostawia także jej wygląd - zewnętrzna obręcz jest jednak widoczna.

Skuteczność

Wskaźnik Pearla prezerwatywy dla kobiet wynosi 3-15, podobnie jak w przypadku innych metod mechanicznych. Jej skuteczność w dużym stopniu zależy od prawidłowego założenia. Przy właściwym stosowaniu jest więc skuteczna do 97%, jednak przy błędnym założeniu czy złym ułożeniu członka - wychodzącego poza prezerwatywę skuteczność może spaść do 76%.

Zakładanie

W wygodnej pozycji (stojąc, leżąc z ugiętymi nogami, rozluźnioną miednicą) złap palcami wewnętrzny pierścień, delikatnie go ściśnij i wprowadź do pochwy. Prezerwatywa powinna być umieszczona głęboko i nie może być skręcona. Na zewnątrz powinno pozostać ok. 2-3 cm prezerwatywy wraz z pierścieniem. Podczas wprowadzania członka musisz przypilnować, by wszedł on w prezerwatywę. Po stosunku ściśnij zewnętrzny pierścień i wyjmij prezerwatywę.

Środki bezpieczeństwa

Jak w przypadku innych metod mechanicznych kupuj prezerwatywę w sprawdzonym miejscu. Zawsze sprawdzaj termin ważności i stan opakowania - jeśli jest uszkodzone, wyrzuć prezerwatywę. Przed użyciem przeczytaj instrukcję i uważnie ją zakładaj (uważaj, by nie przekuć jej paznokciem).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

poland
2013-06-17

Z mężem mieliśmy kiedyś taką prezerwatywę, formy pasante. Myślałam że będzie znacznie mniej komfortowa. W Polsce są one jeszcze chyba mało znane

poland
Kamila
2019-03-28

Ja od wielu lat używam pasante female prezerwatywy dla kobiet. Nie mm stałego partnera i ten rodzaj zabezpieczania się daje mi bardzo dużą swobodę i komfort, że w sytuacji kryzysowej będę zawsze zabezpieczona. Oprócz ochrony przed ciążą daje mi poczucie, że jestem chroniona przed chorobami wenerycznymi i zakażeniami intymnymi. Kupuje ją na stronie naturalna płodność.

~Kamila
Helenka1155
2019-03-28

Ja od wielu lat używam pasante female prezerwatywy dla kobiet. Nie mm stałego partnera i ten rodzaj zabezpieczania się daje mi bardzo dużą swobodę i komfort, że w sytuacji kryzysowej będę zawsze zabezpieczona. Oprócz ochrony przed ciążą daje mi poczucie, że jestem chroniona przed chorobami wenerycznymi i zakażeniami intymnymi. Kupuje ją na stronie naturalna płodność.

Helenka1155

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55