Profilaktyka wirusa RS u wcześniaków

autor: Agnieszka Kęsek , 2018-10-18
Profilaktyka wirusa RS u wcześniaków
Wirus RS powoduje zakażenia układu oddechowego - zapalenie krtani, oskrzeli, płuc, tchawicy, ucha środkowego, a nawet zatok. Jest bardzo częstym powodem tego typu powikłań i może być niebezpieczny - szczególnie dla maluchów z grupy ryzyka.

Wirus RS - kilka ważnych informacji

Wirus RS to tak naprawdę RSV, czyli Respiratory Syncytial Virus. Powoduje zakażenia układu oddechowego - jest jedną z najczęstszych przyczyn tego typu infekcji. Większość dzieci zakaża się nim w przeciągu pierwszych dwóch lat życia. Niestety, mimo powszechności, jest bardzo groźny i stanowi także przyczynę zgonu wśród małych dzieci. Wywołuje zapalenie krtani, oskrzeli, płuc, tchawicy, ucha środkowego, zatok.

Kogo atakuje RS?

Najbardziej narażone na działanie i poważne konsekwencje wirusa RS są przede wszystkim wcześniaki - dzieci urodzone przedwcześnie nie mają jeszcze bowiem odpowiednio wykształconego układu oddechowego ani odpornościowego.

Poza tym:

  • dzieci z wrodzonymi wadami serca
  • dzieci z mukowiscydozą
  • dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną - często wcześniaki mają również BPD
  • dzieci z innymi poważnymi schorzeniami i wadami
W przypadku wcześniaków wirus może doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej, która jest stanem zagrażającym życiu - wymaga zastosowania tzw. wentylacji mechanicznej.

Profilaktyka wirusa RS u wcześniaków

Ponieważ RSV jest wyjątkowo groźny dla dzieci urodzonych przedwcześnie, kluczowa okazuje się profilaktyka - zapobieganie jego wystąpieniu. W Polsce grupa podlegająca specjalnej ochronie to dzieci urodzone od 28. do 32. tygodnia ciąży, a także m.in. maluchy z dysplazją oskrzelowo-płucną.

Jak wygląda ta ochrona? Niestety, na ten wirus nie ma jeszcze szczepionki, stosuje się w związku z tym tzw. immunizację bierną. W jej ramach podawane są humanizowane przeciwciała monoklonalne klasy IgG. W jaki sposób działają? Otóż, w dużym skrócie, takie przeciwciało ogranicza wnikanie wirusa i dzięki temu nie może się on „rozpanoszyć" w ciele. Przeciwciała podaje się raz na miesiąc w pięciu kolejnych dawkach w postaci zastrzyku domięśniowego. Taka procedura niemal w zupełności chroni przed zachorowaniem. Jeśli rodzice chcą pokryć koszty samodzielnie, ponieważ ich dziecko nie kwalifikuje się do programu, muszą liczyć się z ogromnymi kosztami. Jedna dawka to wydatek wielkości... około pięciu tysięcy złotych!

Jak można się zarazić?

Wirus nie atakuje z taką samą intensywnością przez cały rok. Szczytowy okres zachorowań przypada w naszym kraju na miesiące od października/listopada do kwietnia. Najczęściej zarażamy się od osoby z bliskiego otoczenia, ponieważ wirus roznosi się drogą kropelkową, i przez kontakt z zakażonym przedmiotem.

Istnieją czynniki, które zwiększają szanse na zarażenie dziecka. Są to:

  • dym papierosowy w domu,
  • rodzeństwo lub kontakt z innymi dziećmi np. w żłobku,
  • astma występująca wśród członków najbliższej rodziny,
  • krótkie karmienie piersią.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55