Program Ciąża +

autor: Agnieszka Kęsek , 2019-07-22
Program Ciąża +
Program 500 + okazał się ogromnym sukcesem i wpłynął pozytywnie na poparcie dla obecnej ekipy rządzącej. Na fali tego sukcesu wysuwano różne propozycje podobnych form pomocy. Jedną z nich jest Ciąża +. Na czym miałby polegać program?

Przedwyborczy szał

Nie jest żadnym odkryciem, że najlepsze pomysły mające zapewnić najszersze poparcie pojawiają się "nagle" przed wyborami. Tak właśnie było z programem 500 +. Nic dziwnego, że sukces tego przedsięwzięcia zmobilizował rządzących do szukania nowych rozwiązań opierających się o bardzo podobny schemat.

W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia intensywnie pracuje więc nad programem Ciąża +, który, w ich zamyśle, ma powtórzyć sukces 500 plus. Podobnie jak ten ostatni jest powiązany z polityką prorodzinną.

Pośród wielu inicjatyw podejmowanych przed wyborami (m.in trzynasta pensja dla emerytów i rencistów czy też 500+ na pierwsze dziecko, co weszło już w życie), ta skierowana do przyszłych mam ma na pewno ogromny potencjał wizerunkowy. Nie da się bowiem ukryć, że ciąża to okres dużych wydatków.

Kobiety z pewnością docenią próbę ulżenia im w tym zakresie. Pytanie, jak duża będzie to ulga pozostanie jednak otwarte do momentu, kiedy znane będą wszystkie szczegóły programu. Niżej przedstawiamy to, co już wiadomo.

Zobacz również: 500 plus na każde dziecko

Ciąża plus - na czym ma polegać?

Zasady programu Ciąża plus (nie jest to oficjalna nazwa, program został tak ochrzczony oczywiście w odniesieniu do słynnego 500 +) miałyby być bardzo proste. Projekt przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia dotyczy głównie refundacji leków dla kobiet w ciąży.

Obecnie tworzenie listy leków, które, według założeń programu, będą dla ciężarnych darmowe już od samego momentu potwierdzenia ciąży. Według zapewnień Ministra Zdrowia owa lista wcale nie będzie długa, ponieważ kobiety w ciąży zwykle nie borykają się z problemami zdrowotnymi i są to osoby młode.

Jakie leki znajdą się na liście?

Lista leków, za które ciężarne nie będą musiały płacić ma zawierać m.in leki na astmę, leki przepisywane w przypadku zaburzeń hormonalnych czy nadciśnienia, a także - no-spa. Niestety, lista nie będzie zawierała suplementów - witamin i minerałów, które większość kobiet w ciąży zażywa i na które, niestety, wydaje sporo pieniędzy.

Takie rozwiązanie ściągnęło na pomysł rządzących (co nie stanowi żadnego zaskoczenia) krytykę opozycji. Wypunktowano, że to właśnie na suplementy kobiety w ciąży wydają najwięcej więc refundacja leków - i to tak specyficznych - nie pomoże "przeciętnej", zdrowej kobiecie prawie zupełnie. Oczywiście z ostatecznymi sądami i wnioskami trzeba poczekać do publikacji listy.

Nie tylko refundacja leków

Refundacja konkretnych leków to jeden, ale nie jedyny punkt programu Ciaża +. Co jeszcze może znaleźć się w projekcie? Otóż - kwestia również bardzo ważna, a mianowicie problem żywienia kobiet w ciąży przebywających w szpitalu. Obecnie nie ma żadnych wytycznych co powinny one spożywać, a każdy wie, jak straszne mogą być szpitalne posiłki. Stawka żywieniowa dla ciężarnych ma więc, zgodnie z projektem, wzrosnąć, co umożliwi serwowanie dań lepszych jakościowo.

Zobacz również: Co słychać u mam leżących?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

monikabalicka
2019-07-24

Też zdecydowałam się na ciążę dzięki 500+

monikabalicka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55