Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

autor: Redakcja Portalu , 2010-03-05
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Sejm RP ma wkrótce przyjąć nowelizację "Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie", która narusza podstawowe wolności obywatelskie.

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Sejm RP ma wkrótce przyjąć nowelizację "Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie", która narusza podstawowe wolności obywatelskie.

Jej założenia to m.in.:

 1. Pracownik socjalny będzie miał prawo odebrać dziecko z rodziny, i to bez wyroku sądu. (art. 12a ustawy)
                     
 2. W każdej gminie powstaną zespoły monitorujące nie tylko rodziny, w których występuje przemoc, lecz także przemocą zagrożone. Do ich uprawnień należeć będzie m.in.: zbieranie i przetwarzanie wrażliwych danych (takich jak np. przebyte choroby) o sprawcach przemocy i ich rodzinach, bez ich zgody (!) (art. 9a,9b,9c ustawy)
                  
 3. Na podstawie jednego donosu, każdej rodzinie będzie mogła zostać założona tzw. Niebieska Karta, także bez zgody osoby dorosłej dotkniętej przemocą, a gminna komisja złożona z 7 osób, m.in. przedstawicieli organizacji pozarządowych, edukacji, służby zdrowia, będzie gromadziła dane o rodzinie, obradowała o sposobach rozwiązania jej problemów i wdrażała je w rodzinach. (art. 9d ustawy)
                  
 4. Ustawa zawiera bardzo rozszerzoną definicję przemocy względem tego co zwykle rozumie się poprzez przemoc i tego co zapisane jest w kodeksie karnym. Zapis ustawy nazywają przemocą: jednorazowe albo powtarzające się działanie lub zaniechanie naruszające wolność, w tym seksualną, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. (załącznik nr 3 do uchwały)

  "Poradnik pracownika socjalnego" z 2009 r. precyzuje, że przemocą jest: dawanie klapsów, "zawstydzanie", "krytykowanie" np. "krytykowanie zachowań seksualnych" - co powoduje, że każdy rodzic podejmujący normalne działania wychowawcze, może być oskarżony o przemoc.
                        
 5. Buduje sie gigantyczną strukturę urzędniczą: od Krajowego Koordynatora do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w randze ministra, przez wojewódzkich koordynatorów, po tzw. zespoły interdyscyplinarne w każdej gminie. W sytuacji gdy nie ma ani ministra ds. rodziny, ani nawet programu polityki rodzinnej.

Ustawodawca przewiduje w pierwszych zdaniach uzasadnienia do ustawy, że problem przemocy dotyczy połowy rodzin w Polsce. Oznacza to, że społeczeństwo ma zostać objęte systemem inwigilacji, poza kontrolą wymiaru sprawiedliwości.

Przepisy ustawy są niezgodne z Konstytucją RP, która mówi Każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym. (art. 47)
ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. (art. 48 ust. 2)

Przepisy są niezgodne z prawem międzynarodowym. Konwencja o prawach dziecka ONZ, mówi w art. 9:

 1. Państwa-Strony zapewnią, aby dziecko nie zostało oddzielone od swoich rodziców wbrew ich woli, z wyłączeniem przypadków, gdy kompetentne władze, podlegające nadzorowi sądowemu zdecydują, że takie oddzielenie jest konieczne

Mimo to sejmowa komisja ds. rodziny przyjęła projekt, który miał wejść pod obrady sejmu już na posiedzeniu 3-5 marca.

Po protestach wielu środowisk, m.in. dzięki głosom sprzeciwu zebranym na stronie rzecznikrodzicow.pl i spotkaniom przedstawicieli Związku Dużych Rodzin i Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców z politykami w sejmie dnia 2 marca, ustawa wraca pod obrady sejmowej komisji ds. rodziny.

Źródło: http://www.rzecznikrodzicow.pl/20100225_sprzeciw.php
Jeśli chcesz zgłosić swój sprzeciw - zrób to już teraz.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Nela28
2010-03-05

Mnie jakos nie podobaja sie niektore czesci tej ustawy choc nie wglebialam sie tez tak dokladnie. Wiele kwestii nie jest dosadnie sprecyzowanych co moze w przyszlosci przyniesc negatywne rezultaty. Np. ta czesc o zabraniu dziecka przez pracownika socjalnego. Jesli o dobru dziecka ma decydowac pracownik socjalny a nie sad czy inne organy to to moze byc bardzo niebezpieczne. Mam tu na mysli rowniez sytuacje gdzie pomowienia czy oszczerstwa o przemoc fizyczna sa wykorzystywane przez rodzicow dziecka ktorzy sie rozwodza.

Nela28
renia
2010-03-05

To dobrze ,ze zwraca sie wieksza uwage na wystepujaca tak czesto przemoc w rodzinie ale niestety robi sie to z wielka przesada. Jak dla mnie zalozenie ,ze pracownik socjalny bedzie mial prawo odebrac dziecko rodzicom i to bez wyroku jest nie do przyjecia.

renia
domi
2010-03-09

Zeby czasem nie okazalo sie ,ze ustawa zamiast chronic dzieci bedzie im bardziej szkodzic.Zawsze znajda sie nadgorliwi pracownicy socjalni,ktorzy zamiast pomoc rodzinie zabiora dziecko.Mnie sie ta ustawa nie podoba .

domi
robi
2010-03-16

Ustawa to nie legitymacja do zabierania dzieci rodzicom.
W tej ustawie po raz pierwszy chroni się w pierwszym rzędzie ofiary przemocy mającej miejsce w środowisku rodzinnym:
1. Kobiety
2. Dzieci
3. Osoby starsze i niepełnosprawne
Ustawa ZABRANIA również (poprzez zmiany w Kodeksie Karnym)stosowania kar cielesnych wobec dzieci.
Ustawa nie zezwala pracownikom socjalnym na samodzielne zabieranie dzieci rodzicom. Umożliwia p.s. wraz z policją, służbą zdrowia interwencję domową. W razie stwierdzenia BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA DLA ŻYCIA I ZDROWIA DZIECKA p.s. (bo tylko on zna rodzinę) ma obowiązek zapewnić dziecku schronienie u członków najbliższej rodziny a dopiero gdy to jest niemożliwe w rodzinie zastępczej czy w końcu w placówce opiekuńczej.
Ta ustawa daje możliwości by rodzice bijący dzieci, mężowie znęcający się nad żonami, czy dorosłe dzieci poniżające swoich starych rodziców nie czuli się bezkarnie.

~robi
edyt
2010-05-16

Cieszę się, że wreszcie wszyscy rodzice będą mieli coś nad sobą. bo niestety ale tylko garstka wie coś na temat wychowywania dzieci, reszcie się wydaje, że wie
aha- sama nie biję swoich pociech

~edyt
Tomek
2010-05-25

Polecam reportaz przedstawiajacy sposob dzialania tego prawa w Szwecji.

http://video.google.com/videoplay?docid=-1293826645608734184#

~Tomek
ela
2010-06-29

Witam wszystkich.
Kazdemu nalezy sie ochrona. Czy to dziecko czy starszy czlowiek czy zastraszona i ponizana zona niekiedy maz.Tylko zeby na ustawach sie nie skonczylo i w koncu kaci poczuli ,ze nie sa bezkarni.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Adam
2010-10-24

Dlaczego nigdzie nie widzę linka do tekstu ustawy na temat której mam się wypowiedzieć. Czy to jakaś tajemnica? Do jasnej cholery, kiedy nauczymy się szanować prawo do samodzielnego podejmowania decyzji.

~Adam

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55