Przebarwienia po ciąży – jak je zwalczyć?

autor: Karolina Jędras , 2011-07-04
Przebarwienia po ciąży – jak je zwalczyć?
Problem przebarwień skórnych powstałych w wyniku zmian hormonalnych podczas ciąży dotyczy połowy młodych mam. Dobrze jest zapobiegać przebarwieniom jeszcze podczas stanu błogosławionego. Jednak i później można je usunąć lub przynajmniej częściowo wybielić, niestety wymaga to czasu. Dlatego młoda mamo, uzbrój się w cierpliwość, a twój wysiłek zostanie nagrodzony!

Skąd się biorą przebarwienia?

Przebarwienia mogą pojawić się już w drugim trymestrze ciąży. Zła wiadomość jest taka, że - jeśli powstaną - mogą utrzymać się do aż roku po urodzeniu dziecka. Zmiany skórne możemy podzielić na dwie grupy - przebarwienia oraz powiększanie się, ciemnienie piegów, blizn, znamion. Przyczyną powstawania zmian skórnych są zmiany hormonalne u ciężarnych. Melanocyty (komórki, które produkują melaninę) pod wpływem estrogenów produkują więcej niż wcześniej. Skóra kobiety jest w tym czasie bardzo wrażliwa na słoneczne promienie, stąd też biorą się przebarwienia. Warto podkreślić, że nie trzeba się opalać, wystarczy kilka godzin spacerować bez filtra ochronnego na skórze, by powstały przebarwienia.

Jak wyglądają?

Przebarwienia przybierają różne formy - mogą to być pojedyncze pieprzyki, całe ich grupy, a także ciemniejsze niż pozostała skóra plamy. Powstają one przede wszystkim przy ustach, skroniach i na czole. Mogą pojawić się także rękach, dłoniach i dekolcie. Mają kolor jasnego lub ciemnego brązu. Te plamy zwane są ostudą lub melanodermią.

Sposoby na przebarwienia

Warto podkreślić, że wystarczy kilka godzin spacerować bez filtra ochronnego na skórze, by powstały przebarwienia.

Przebarwienia powstałe w ciąży można zacząć zwalczać dopiero po połogu, wynika to z uspokojenia się wtedy kobiecych hormonów i powrotu kobiecego ciała do przedciążowego stanu.

W domowym zaciszu możesz zastosować specjalne kremy wybielające. Nakłada się je według instrukcji na całą twarz lub same plamy. Ważne jest, by stosować je systematycznie. W sklepach dostępne są także peelingi wybielające stanowiące uzupełnienie dla kremów. Podczas stosowania środków wybielających konieczne jest stosowanie wysokich filtrów (min. 30 SPF) przed każdym wyjściem na słońce. Oprócz kosmetyków drogeryjnych można zastosować sposoby z domowej apteczki - maseczki z cytryny i domowe maseczki i peelingi.

Wiele osób zaleca, by takie wybielające kuracje stosować jesienią i zimą, by słońce było mniejsze i nie wyrządziło twarzy większych szkód.Jeżeli sposoby domowe nie pomagają skonsultuj się z dermatologiem. Zapewne będziesz zmuszona skorzystać z usług profesjonalistów.

W gabinetach dermatologicznych czy kosmetycznych możesz skorzystać (po konsultacji), np. z peelingu chemicznego czy mikrodermabrazji (czyli mechanicznego złuszczania naskórka) i lasera. Niestety takie zabiegi są bardziej kosztowne, zwłaszcza, że konieczne jest wykonanie całych ich serii.

Leczenie dermatologiczne może być także prowadzone przez leki doustne.

Zapobieganie

Jeśli jesteś lub dopiero będziesz w ciąży, wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by uchronić się przed przebarwieniami. Zawsze chroń się przed słońcem, stosuj wysokie filtry za każdym razem, gdy wychodzisz. Osłoń twarz kapeluszem lub czapką. Do swojej diety włącz zielone warzywa i pełnoziarniste produkty.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Eva
2013-10-29

Po ciąży mi się zrobiły przebarwienia pigmentacyjne. To częsta sprawa. Ale w osteomedzie gdzie robiłam też botox pod pachy zrobili mi Cosmelan. Naprawdę widoczne efekty.

~Eva

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55