Przed ciążą – zadbaj o kondycję

autor: Agata Cygan , 2010-11-08

… zadbaj o relaks

Jak wiadomo, stres w czasie ciąży źle wpływa zarówno na matkę, jak i na maluszka. Okazuje się jednak, że nawet ten, przeżywany przed poczęciem może mieć duże znaczenie. Zwiększa on ryzyko poronienia oraz przedwczesnego porodu prawie o 60%. Może być także przyczyną niskiej masy ciała noworodka. Stres może również zaburzać owulację. Ponadto lęk, jaki pojawia się w wyniku stresowych sytuacji jest powodem wielu zmian w organizmie. Zmiany te, zwłaszcza o charakterze chemicznym, źle wpływają na jakość jajeczka. Należy więc maksymalnie ograniczać złość i zdenerwowanie. Dłuższy sen, ulubiona książka, spacer na świeżym powietrzu, łagodna, relaksacyjna muzyka, a może aromatyczna kąpiel? Pomysłów na opanowanie stresu jest wiele, ale każda z nas ma wypracowany własny sposób na poprawę nastroju. Warto także wypróbować skuteczność różnego rodzaju technik relaksacyjnych.

… zadbaj o zęby

Gdy już zdecydujesz się na dziecko, koniecznie złóż ostatnią przed porodem wizytę swojemu dentyście. Wylecz chore zęby, ponieważ próchnica jest potencjalnym, szczególnie niebezpiecznym w czasie ciąży i porodu źródłem zakażenia. Ponadto zęby w trakcie ciąży mogą psuć się szybciej, a nie wszyscy dentyści podejmują się wtedy leczenia ze znieczuleniem miejscowym. Jak wiadomo w tym okresie zalecana jest szczególna ostrożność przy wykonywaniu wszelkich zabiegów oraz przyjmowaniu leków (a więc także tych, które używane są do znieczuleń).

… zadbaj o… przyszłego tatusia!

Uświadom swojemu partnerowi, ze jego tryb życia jest równie ważny i ma wpływ na poczęcie. Przyszły tatuś powinien zrezygnować ze szkodliwych nawyków (palenie, alkohol, kofeina), zażywać witaminy (witamina C poprawia stan plemników) oraz odpowiednio się odżywiać. Zarówno nałogi, niezdrowy tryb życia, jak i czynniki fizyczne (także stres) mogą niekorzystnie wpłynąć na organizm mężczyzny, co z kolei prowadzi do zaburzeń płodności, a nawet nieprawidłowego rozwoju poczętego już dziecka. Warto pamiętać, że ciąża to wspólne „przedsięwzięcie" obojga partnerów i już w trakcie jej planowania oboje powinni wziąć za nie pełną odpowiedzialność. Tylko dobrze odżywieni, zrelaksowani, sprawni fizycznie i odporni psychicznie rodzice są w stanie podjąć czekające ich wyzwanie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55