Przegląd wartościowych książek o tym, skąd się biorą dzieci – z podziałem na wiek

autor: Agnieszka Kęsek , 2019-12-02
Przegląd wartościowych książek o tym, skąd się biorą dzieci  – z podziałem na wiek
Ptaszki i pszczółki? Specjalne przytulenie mamy i taty? Uświadamianie pociech o tym, skąd się biorą dzieci może być tematem bardzo stresującym dla niektórych rodziców. Z pomocą przychodzą na szczęście specjalne książeczki, które znacznie ułatwią ten proces. Przedstawiamy przegląd takich publikacji – znajdzie się coś i dla młodszych i dla nieco starszych dzieci!

Kiedy uświadamiać dziecko?

W jakim wieku uświadomić swoją pociechę? Kiedy jest najlepszy czas na zdradzenie skąd się biorą dzieci? Skąd wiadomo, że nasze dziecko jest już na takie informacje gotowa? Przed takimi pytaniami i dylematami stanie prędzej czy później każdy rodzic. Rzadko kto nie ma choć jednej wątpliwości czy momentu zawahania. Bo przecież to temat ogromnej wagi. To, w jaki sposób dziecko się dowie - jak zostanie mu to przedstawione, jak ujęte, może rzutować na całe jego przyszłe życie i stosunek do seksualności.

Nie ma jednego wieku właściwego dla każdego dziecka. Niestety, to nie tak proste. Każdy człowiek rozwija się inaczej, dojrzewa inaczej. Na pewno wyznacznikiem powinien być czas, kiedy nasza pociecha zacznie się interesować tym tematem i pytać. Zazwyczaj dzieje się to w momencie oczekiwania na rodzeństwo. To, jak o tym opowiemy musi być dostosowane do wieku dziecka. Nie można tak samo odpowiedzieć czterolatkowi i siedmiolatkowi. Z pomocą przychodzą nam książki dostosowane do wieku!

Zobacz też: Książki o "trudnych sprawach" dla dzieci

Książeczki o tym, skąd się biorą dzieci – przegląd

Na rynku istnieje cała masa książek na temat edukacji seksualnej i uświadamiania dzieci. Przedstawiamy pozycje, które zostały zauważone i uznane, a także cieszą się niemałą popularnością, mimo że od premiery niektórych z nich minęło już sporo czasu.

Dla najmłodszych dzieci

Do małych dzieci trzeba mówić delikatniej, „ładniej", mniej konkretnie, obrazkowo, historiami. Takie książki są na pewno trudniejsze do stworzenia.

  • Marcin Brykczyński - "Skąd się biorą dzieci"
Bardzo ładne ilustracje, przystępny język i forma wierszyka sprawiają, że jest to pozycja atrakcyjna dla młodszych dzieci. Autor nie wchodzi w szczegóły, a temat jest podany bardzo ogólnikowo.
  • Alona Frankiel - "Książka pełna miłości czyli jak Michałek przyszedł na świat"
Pozycja już nieco bardziej szczegółowa niż „Skąd się biorą dzieci?". Napisana w prosty sposób, dająca jednak konkretne informacje dotyczące poczęcia - pojawiają się słowa, jak „penis" czy „wagina" i bardzo jasno przedstawiona jest zależność między nimi w kontekście tworzenia nowego życia. Wszystko jest wyjaśnione wprost, jednak towarzyszą temu uczucia więc absolutnie nie jest to książka „sucha" i wyłącznie merytoryczna. Wbrew szczegółowości opisów jest to jednak książka dla młodszych dzieci ze względu na styl
i język.
  • Grzegorz Kasdepke - „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci"
CIekawa książeczka „przygodowa", która w bardzo interesujący sposób przedstawia temat poczęcia. Śledzimy przygody przedszkolaków, które snują fantastyczne teorie dotyczące tego, w jaki sposób ich Pani przedszkolanka zaszła w ciążę (może połknęła dziecko?). Na końcu cały proces zostaje ostatecznie wyjaśniony, ale, co ciekawe, słowami jednego z bohaterów. Jest to z pewnością bardzo ciekawa pozycja dla przedszkolaków właśnie.
  • Bianca-Beata Kotoro, Wiesław Sokoluk - "Skąd się (nie)biorą dzieci. Czyli dwa w jednym: opowieści dla Przedszkolaka i Małego Żaka oraz instruktaRZ w pigułce dla Dorosłych"
Jak wskazuje sam tytuł, książka dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. To jednak także poradnik dla rodziców - o tym, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem i jakie podejście jest najlepsze w kwestii edukacji seksualnej. Przez wiele osób ta pozycja uważana jest za absolutny hit jeśli chodzi o kwestię „skąd się biorą dzieci".
  • Marta Maruszczak, Monika Filipina - „O maluchu w brzuchu, czyli skąd się biorą dzieci"
Pozycja bardzo świeża, bo wydana w lipcu 2019 roku, jednak przyjęta bardzo ciepło. Opowiada o Meli, która zadaje swoim rodzicom oraz dziadkom pytania na temat poczęcia oraz wszelkich powiązanych tematów. Co ciekawe, Mela rośnie i staje się coraz bardziej dociekliwa! Prosty język i bardzo ładne ilustracje sprawiają, że to niezwykle przyjemna książeczka.

Dla dzieci powyżej 6 lat

Nieco starsze dzieci są znacznie bardziej dociekliwe i żądają większych konkretów. Książki (http://www.ciazowy.pl/artykul,ksiazki-o-trudnych-sprawach-dla-dzieci,4264,1.html) dla nich muszą więc być już bardziej szczegółowe i operować innym językiem.

  • Virgine Durmont - „Pytania o miłość: 5-8 lat"
Seria „Pytania o miłość" składa się z trzech książek. Pierwsza z nich odpowiada na 14 pytań na temat poczęcia, porodu, przebiegu ciąży, ale także tych nieco bardziej zawiłych, jak chociażby kwestia miłości
i posiadania dziecka (czy jedno i drugie zawsze idzie w parze). Napisana bardzo rzeczowym i przyjaznym językiem, bez kwiecistych metafor. Podchodzi realistycznie do wielu tematów - m.in. wyjaśnia, że bez ślubu (http://www.ciazowy.pl/artykul,slub-czy-wolny-zwiazek,1183,1.html) można mieć dziecko oraz, że czasem rodzice się rozstają.
  • Alicja Długołęcka - "Zwykła książka o tym, skąd się biorą dzieci"
Książka porusza szereg tematów, nie tylko ten skąd się biorą dzieci - pisze również choćby o dojrzewaniu. Rekomendowana jest dla dzieci, które dobrze samodzielnie czytają, a więc mających co najmniej 7-8 lat.
  • Pierluigi Diano - "Skąd się biorą dzieci?"
Książka przeznaczona również dla dzieci nieco starszych, tych w wieku około 10 lat. Również porusza cały szereg tematów oprócz samego poczęcia i będzie świetnym kompendium dla pociech, które są coraz bardziej dociekliwe. Język jest przy tym niezwykle przystępny, a forma komiksowych wstawek - bardzo ciekawa.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55