Przyszły tato, przygotuj się... do ciąży!

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-05-24
Przyszły tato, przygotuj się... do ciąży!
Na pewno nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale przyszli tatusiowie także muszą przygotować się do ciąży. Postanowienia i planowania należy rozpocząć na długo przed poczęciem dziecka. Odpowiednie przygotowanie płci brzydkiej ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego zapłodnienia i bezkonfliktowego przebiegu ciąży. Większość mężczyzn nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważni są w tej kwestii i jak dużo od nich zależy.

Przyszły tato, rozpocznij wspólne planowanie ciąży od wizyty u lekarza. Najlepiej poddaj się wszelkim możliwym badaniom, by upewnić się, że nie możesz negatywnie wpłynąć na poczęcie lub zdrową ciążę twojej partnerki. Należy wykluczyć występowanie wszelkich możliwych chorób, np.: jąder niezstąpionych, torbieli, guza jądra, a także depresji czy załamania nerwowego. Odwiedzając lekarza poproś o radę na temat zażywania lekarstw, zarówno tych na receptę, tych dostępnych bez niej jak i wszelkich preparatów (np. ziołowych). Niektóre z nich mogą przeszkadzać w zapłodnieniu, zmniejszając liczbę plemników bądź zaburzając ejakulację. Na pewno nie tego byś chciał jako przyszły ojciec. Jeśli w twojej rodzinie występowały choroby genetyczne, zrób dodatkowe badania, by wykluczyć je w twoim przypadku. Dzięki wywiadowi lekarskiemu i szczerej rozmowie, dowiesz się, kiedy trzeba zrobić takowe badania, jak one przebiegają i czego dotyczą.

Jeśli twoja partnerka dotychczas brała pigułki antykoncepcyjne, będziecie musieli pomyśleć o innej formie zabezpieczenia. Z tabletek należy zrezygnować już na kilka cykli menstruacyjnych przed planowaną ciążą. Zabezpieczeniem podczas kontaktów płciowych, zanim zdecydujecie się na radykalną zmianę, mogą być prezerwatywy - ale tylko takie, które nie zawierają środka plemnikobójczego.

Zadbaj o swoje zdrowie! Jeśli zdecydowałeś się na dziecko, musisz zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Przede wszystkim pamiętaj o prawidłowej diecie. Im lepiej jesteś odżywiony, tym zdrowsze jest twoje nasienie i tym łatwiej o poczęcie dziecka. Kontroluj stan witamin i soli mineralnych w organizmie, a w razie ich niedoboru - jak najszybciej uzupełnij braki. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, cały czas kontroluj poziom cukru we krwi. Całkowicie zaprzestań korzystania z używek, np. alkoholu, narkotyków. Degradują one twój organizm, zaburzają płodność, zakłócają działanie narządów rozrodczych, a nawet przyczyniają się do wad poczętego już dziecka, powodując jego słabszy rozwój, a w konsekwencji również małą masę urodzeniową. Do tego wszystkiego niezwłocznie musisz rzucić palenie. Nikotyna powoduje zmniejszenie ilości plemników w nasieniu, a tym samym ogranicza płodność. Nie pozwól, by twój nałóg pozbawił cię potomstwa. Pamiętaj, że także twoje decyzje będą miały wpływ na zdrowie waszego dziecka.

Powinieneś zdawać sobie sprawę, że miejsca w których przebywasz i warunki w jakich pracujesz także mają wpływ na twoje zdrowie, a w konsekwencji wpływają na możliwość zapłodnienia. Unikaj lub ogranicz do minimum kontakty ze szkodliwymi substancjami, np. z ołowiem, który znajduje się w niektórych farbach, rozpuszczalnikach, lakierach czy klejach.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55