Przyszły tato, przygotuj się... do ciąży!

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-05-24

Nie każdy mężczyzna wie, ale przegrzewanie jąder powoduje wstrzymanie produkcji nasienia. Akurat ta część ciała wymaga nieco niższej temperatury niż pozostałe. Pomyśl o tym, gdy po raz kolejny zdecydujesz się na kąpiel w gorącej wodzie lub jeśli często korzystasz z sauny. Rezygnując z przegrzewania na pewno unikniesz wielu kłopotów zdrowotnych. Być może nie wiesz, ale zbyt obcisła bielizna i ubrania z tkanin syntetycznych także powodują podwyższenie temperatury jąder, zwłaszcza w upalne dni. A zatem w dużej mierze od ciebie zależy stan twojej męskości.

Sport – to, co mężczyźni lubią najbardziej. I nie chodzi mi o wielogodzinne ślęczenie przed ekranem telewizora, na którym wyświetlają czwartą już powtórkę piłkarskiego meczu. Wielu przyszłych tatusiów czynnie uprawia sport. Ruch oczywiście jest bardzo potrzebny i zdrowy, ale i tutaj należy postępować ostrożnie, zwłaszcza jeśli chodzi o sporty kontaktowe (np. football amerykański, hokej, baseball czy jazdę konną). Jeśli nie zamierzasz z nich rezygnować, pamiętaj o zabezpieczeniach (np. ochraniaczach na genitalia), które chronią przed różnymi obrażeniami. Niektórzy lekarze odradzają również częstą jazdę na rowerze, gdyż ucisk wywoływany przez siodełko może uszkodzić tętnice i nerwy krocza. Warto ograniczyć rowerowe wyprawy w okresie, kiedy staracie się o dziecko.

Planowanie potomstwa może wywoływać niepokoje i lęki. Nie sposób bowiem nie myśleć o ciążącej na was odpowiedzialności za nowe życie. Podejdź jednak do tego ze spokojem, przecież nie ty jeden na świecie zostaniesz ojcem. Zrelaksuj się i dużo odpoczywaj. Twój stan psychiczny jest teraz tak samo ważny jak fizyczny, ponieważ także od dobrego samopoczucia zależy poziom libido, testosteronu, jakość współżycia oraz wytwarzanie nasienia. Im mniej się stresujesz, tym łatwiej dojdzie do poczęcia, a stąd już bardzo krótka droga do ojcostwa. Zadbaj o siebie, pomyśl, w jaki sposób ty możesz wpłynąć na powodzenie poczęcia i prawidłowy przebieg ciąży. A potem tylko ciesz się chwilą. Już niedługo będziesz dzielił ją na trzy…

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55