Psychoza u kobiety w ciąży

autor: Paulina Wójtowicz , 2012-11-12
Psychoza u kobiety w ciąży
Niewielu z nas miało bądź ma styczność z psychozą. Choć jest ona jednym z częstszych zaburzeń w psychiatrii, wiedza na temat jej przyczyn, objawów i leczenia jest znikoma aż do momentu, gdy psychoza „zaatakuje” naszą rodzinę. Na przykład młodą przyszłą mamę. Psychoza w ciąży to zagro-żenie nie tylko dla ciężarnej, ale także dla rozwijającego się dziecka.

Psychoza – o co tu chodzi?

Psychoza to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się zdezorganizowanym, zakłóconym postrzeganiem rzeczywistości. Najpowszechniejszą formą takiej nieprawidłowej percepcji są iluzje i omamy, ale zaburzenie dotyka też zachowania oraz struktury czy toku myślenia i objawia się urojeniami, natrętnymi myślami, spowolnieniem bądź przyspieszeniem rozumowania, słowotokiem itp. Chory nie jest przy tym krytyczny wobec takiej percepcji - będąc przekonanym o realności tego, co widzi, nie jest świadomy swojej choroby.

Przyczyny psychozy nie są jasne - lekarzom udało się ustalić, że w większości przypadków źródłem zaburzeń jest brak równowagi neuroprzekaźników w mózgu. Skąd taka nierównowaga się bierze - nie wiadomo. Jasnym jest jednak, że taki stan podlega leczeniu farmakologicznemu i może ulec trwałej eliminacji. To jednak, czy psychozę uda się wyleczyć, jak długo potrwa terapia i czy zaburzenie może powrócić, zależy od wielu czynników, m.in. od tego, czy choremu wraca krytycyzm i potrafi obiektywnie stwierdzić, że jego myśli bądź zachowanie nie ma sensu.

„Szalona” ciąża

Niektóre objawy psychozy są analogiczne do naturalnych symptomów zmian fizycz-nych u psychicznych, wynikających z burzy hormonalnej, jakiej doświadcza ciężarna.


W ciąży psychoza jest trudna do zdiagnozowania z powodu zmian, którym podlega organizm kobiety w tym okresie. Obejmują one całe ciało: nie tylko funkcjonowanie poszczególnych narządów, ale też psychikę i emocje. Burza hormonalna, która jest za nie odpowiedzialna, może prowadzić nie tylko do nietypowych zachowań i zmian w sposobie myślenia, ale też do silnego stresu i stanów lękowych, które są wspólnym objawem dla wielu jednostek chorobowych. Nie-pokój, gonitwa myśli, zmienne nastroje, stany otępienia, lęk i przerażenie, zamykanie się w sobie - to jedne z częstszych objawów psychozy, których doświadcza wiele kobiet, oczekujących przyjścia na świat dziecka.

Podejrzenie psychozy w ciąży rodzi wiele problemów - poczynając od diagnostyki (ciężarna nie może poddać się wielu inwazyjnym dla płodu badaniom) aż po leczenie, bowiem leki przeciwpsychotyczne mogą zahamować lub rozregulować rozwój płodu. W ciąży psychoza może pojawić się nagle, ale stan też może zaostrzyć wcześniejsze objawy psychopatologiczne bądź wywołać nawrót zaburzenia.

W każdym wypadku przebieg i leczenie mają wpływ na dziecko - zarówno stres, jaki towarzyszy ciężarnej w związku z nietypową percepcją rzeczywistości, jak i leki pomagające jej wrócić do normalności mogą być przyczyną powikłań położniczych. Do najczęściej wymienianych należy poród przedwczesny (a we wczesnej ciąży poronienie) - wysokie stężenie kortyzolu (zwanego hormonem stresowym) we krwi przyszłej mamy może przekładać się na zwielokrotnienie skurczów macicy i pogorszyć przepływ łożyskowy.

Bezpieczne ryzyko

Leczenie psychozy w ciąży planowane jest bardzo skrupulatnie i ostrożnie. Istotna jest tu dokładna ocena stopnia zaburzenia i moment zdiagnozowania go. Jeśli zmiany psychiczne nie są bardzo nasilone, a ciąża jest wczesna, zalecana jest przede wszystkim psychoterapia. Podawanie środków farmakologicznych mogłoby bowiem w tym najważniejszym dla rozwoju płodu okresie (I trymestr) być źródłem wad wrodzonych u dziecka. Unika się także podawania leków w ostatnich tygodniach przed porodem, by zapobiec pojawieniu się u noworodków objawów odstawiennych. Jeśli terapia farmakologiczna jest w leczeniu psychozy w ciąży konieczna, zaleca się stosowanie minimalnych skutecznych dawek i nieustanne monitorowanie stanu matki i dziecka. Ciężarna z psychozą musi być pod stałą kontrolą dwóch współpracujących ze sobą lekarzy - ginekologa i psychiatry.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55