Regeneracja układu moczowo-płciowego po porodzie

autor: Agnieszka Kęsek , 2013-04-11
Regeneracja układu moczowo-płciowego po porodzie
Ciąża i poród są dla kobiet sporym wyzwaniem. Wydanie na świat dziecka wiąże się z ogromnym wysiłkiem i nie pozostaje bez wpływu na organizm. Szczególnie obciążony jest układ moczowo -płciowy. Trzeba naprawdę uważać, ponieważ jego infekcje, takie jak zapalenie pęcherza, grzybica czy zakażenia drożdżakowe są niezwykle uciążliwe. Warto zastosować więc odpowiednią profilaktykę.

Infekcje układu moczowo-płciowego

Nie tylko podczas ciąży, ale również w połogu kobiety są zdecydowanie bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje układu moczowo-płciowego. Najczęstsze są zakażenia drożdżakowe. Często zdarza się także bakteryjna waginoza, a nieco rzadziej rzęsistek pochwowy, chlamydioza lub zakażenia wirusowe.

Objawy, jakie powinny zaniepokoić to:

  • pieczenie podczas oddawania moczu,
  • upławy,
  • czasem bolesne współżycie,
  • uczucie dyskomfortu w okolicach brzucha i podbrzusza,
  • czasem częstsze niż zwykle oddawanie moczu.

Odbudowa mikroflory układu moczowo-płciowego

Profilaktycznie i dla odbudowy mikroflory układu moczowo-płciowego warto zafundować swojemu organizmowi probiotyki. Obecnie na rynku jest cała masa podobnych preparatów, zarówno doustnych jak i takich, które można stosować dopochwowo. Jak działają probiotyki? Otóż zawierają drobnoustroje, których zadaniem jest poprawa zaburzonej równowagi mikroflory bakteryjnej.

Probiotyki należy przede wszystkim wprowadzić jako profilaktykę infekcji, jednak w przypadku, gdy zakażenie już nastąpiło są także świetnym uzupełnieniem terapii. Są całkowicie bezpieczne i nie ma ryzyka ich przedawkowania.

Zapalenie pęcherza po porodzie

Częstym problemem kobiet w trakcie połogu jest zapalenie pęcherza. Ta dolegliwość występuje u kobiet, które urodziły dziecko ze względu na zniszczenia w obrębie pęcherza moczowego w trakcie porodu naturalnego. Zapalenie pęcherza może także wynikać z zakażenia okolic intymnych w trakcie porodu lub nawet ze wstrzymywania moczu. Powoduje je także zaburzenie mikroflory bakteryjnej w obrębie układu moczowo-płciowego, o którym mowa była wyżej.

Jak zapobiec zapaleniu pęcherza?

Ponieważ zapalenie pęcherza jest niezwykle przykrą i uciążliwą dolegliwością, najlepiej nie dopuścić do jego powstania. Co należy zrobić?

  • Unikać stosowania do higieny intymnej drażniących kosmetyków (nawet płynów do kąpieli czy mydeł).
  • Zapewniać organizmowi dużą dawkę płynów, co pomaga wypłukać bakterie.
  • Myć miejsca intymne po każdym oddaniu moczu i wypróżnieniu.
  • Częste oddawanie moczu - trzeba unikać zalegania moczu w pęcherzu przez dłuższy czas.

Leczenie zapalenia pęcherza

Jeśli zapalenie już wystąpiło trzeba zrobić wszystko, aby skrócić tę nieprzyjemną dolegliwość. Zdecydowaną ulgę przynosi ciepło, a więc kompresy czy nasiadówki nad parą z ziołami. Warto także sporo pić i stosować preparaty moczopędne (np. zioła - brzoza, skrzyp lub gotowe mieszanki).

Niezależnie od wszystkiego warto udać się do lekarza, który może przepisać kilkudniową kurację lekami. Najczęściej stosuje się amoksycylinę lub kotrimoksazol.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55