Rodzinny Kraków (za darmo) zimą!

autor: Agnieszka Kęsek , 2020-01-09
Rodzinny Kraków (za darmo) zimą!
Zima i wolny czas automatycznie kojarzą nam się z nartami i snowboardem, spacerami ośnieżonymi (ale bezpiecznymi!) górskimi szlakami, z gorącymi źródłami. A jeśli nie ma takiej możliwości? Co robić zimą i w czasie ferii w dużym mieście (najlepiej – za darmo) ? Podpowiadamy, jakie atrakcje wybrać w Krakowie.

Kraków jest super!

Kraków to jedno z piękniejszych i bogatszych w historię polskich miast. Niezależnie od tego, czy mieszkacie w samym Krakowie, jego okolicach, czy też chcecie wpaść na kilka dni - atrakcji na pewno Wam nie zabraknie. Tych płatnych jest cała masa - także dla najmłodszych - m.in. Historyland (historia Polski pokazana... w budowlach z klocków LEGO®!), Pracownia i Muzeum Witrażu (gdzie dzieci mogą zwiedzać, a także uczestniczyć w warsztatach plastycznych), Muzeum Inżynierii Miejskiej (dla maluchów zafascynowanych pojazdami), Aquapark, kina, lodowiska, baseny i wiele więcej!
A co, jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy i nie chcemy wydawać zbyt dużo? Spokojnie, darmowe atrakcji także się znajdą.

Spacery

Spacerować po Krakowie można godzinami. Także w zimie jest pięknie, klimatycznie i ciekawie. Jedne z ciekawszych miejsc na spacer o tej porze roku to bulwary wiślane. Można także zgubić się pośród wąskich uliczek Kazimierza, przemierzyć trasę dookoła Błoń, przy dobrej pogodzie pospacerować w Lasku Wolskim czy zmierzyć się z jednym z Kopców.

Ciekawym przystankiem podczas jednego ze spacerów mogą być słynne tęczowe schody (ul. Tatrzańska 5) znajdujące się na Podgórzu, niedaleko Rynku podgórskiego. Schody są kolorowe, a na każdym z nich zapisano ciekawą, humorystyczną sentencję.

Zobacz również: Top place zabaw w Krakowie

Smok ziejący ogniem

To dla każdego dziecka nie lada atrakcja - smok (a konkretnie - jego sześciometrowy pomnik), który zieje prawdziwym ogniem (co 10 minut przez całą dobę)! Znajduje się on u podnóża wzgórza wawelskiego, a niedaleko za nim możemy zobaczyć wejście do "smoczej jamy" - to prawdziwa jaskinia krasowa, którą zwiedzać można, za drobną opłatą, niestety tylko w sezonie letnim. Pomnik smoka to świetne miejsce na opowiedzenie dzieciom związanej z nim legendy o Smoku Wawelskim, królewnie i Szewczyku Dratewce.

Rynek główny i okolice

Rynek to fantastyczna atrakcja sama w sobie, nikomu chyba nie trzeba przedstawiać akurat tego miejsca. Zimą nabiera specjalnego uroku, oświetlony iluminacjami. Warto przespacerować się dookoła Sukiennic (i koniecznie także do nich zajrzeć), przejść ulicą Floriańską aż do samego Barbakanu. Ciekawe będzie też wysłuchanie hejnału, który rozbrzmiewa z wieży Kościoła Mariackiego.

Podziemia rynku

To fantastyczna atrakcja, którą bezpłatnie możemy obejrzeć w każdy wtorek. Warto w związku z tym zarezerwować wizytę z wyprzedzeniem. Można to zrobić przez oficjalną stronę internetową: www.podziemiarynku.com

A co czeka na nas po zejściu pod ziemię? Zobaczymy jak rynek wyglądał w czasach średniowiecza. To niezwykły sposób na przeniesienie się w czasie. Dzięki odkryciom archeologicznym możemy podziwiać to, co przez całe wieki było ukryte wprost pod naszymi stopami.

Zobacz również: Pomysły na spędzenie z maluchem zimowych ferii

Wawel

Spacer na Wawel to punkt absolutnie obowiązkowy wizyty w Krakowie. Za spacer dookoła zamku nie musimy płacić, podobnie, jak za wstęp do Katedry (z wyłączeniem grobów królewskich i Wieży Zygmuntowskiej).

Muzeum Lotnictwa

Podobnie jak podziemia Rynku, to ciekawe muzeum w każdy wtorek można zwiedzić absolutnie za darmo (dotyczy to ekspozycji stałej). Jeśli maluch interesuje się samolotami, nie będzie dla niego lepszej atrakcji. Zobaczymy tam samoloty, śmigłowce, szybowce i wiele innych maszyn.

MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

MOCAK organizuje szereg aktywności dla dzieci mających zaznajamiać je ze sztuką i pobudzać kreatywność. Warto spojrzeć na ofertę na oficjalnej stronie WWW i być może zainteresować pociechę udziałem. Zwiedzanie wystaw w czwartek jest darmowe!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55