Różyczka
autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-05-25
Zakażenie następuje drogą kropelkową, a wrotami zakażenia są nos i gardło. Osoba chora na różyczkę jest zakaźna dla otoczenia tydzień przed wystąpieniem wysypki i do tygodnia po jej ustąpieniu.
Epidemie różyczki występują późną zimą i na wiosnę. Okres wylęgania choroby wynosi od 14 do 21 dni, po czym pojawia się gorączka i powiększenie węzłów chłonnych potylicznych, szyjnych i karkowych. Po kilku dniach okresu gorączkowego następuje wysiew charakterystycznej grudkowo – plamistej wysypki na twarzy i całym ciele. Wysypka utrzymuje się ok. 3 dni i stopniowo zanika. Zdarzają się również przypadki różyczki bez wysypki, a jedynie z powiększeniem węzłów chłonnych.
W celach profilaktycznych zaleca się szczepienie dzieci przeciw różyczce między 15. miesiącem życia a okresem pokwitania.
Nie szczepi się kobiet w ciąży. Jeżeli kobieta, która planuje dziecko nie jest pewna, czy przeszła różyczkę i nie była szczepiona, powinna przed zajściem w ciążę oznaczyć sobie przeciwciała przeciw wirusowi różyczki. W razie nieobecności przeciwciał przyszła matka powinna się zaszczepić, ale nie później niż 3 miesiące przed zajściem w ciążę.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Wasze komentarze:



Ja nie mialam rozyczki i kiedy zapragnelismy miec dzidziusia to musialam zrobic badania na obecnosc przeciwcial. Niestety nie bylam odporna i musialam sie zaszczepic.Powiem szczerze,ze po szczepieniu bardzo sie pochorowalam ale za to gdy zaszlam w ciaze bylam spokojna o moje malenstwo.

Rozyczka w ciazy to rzeczywicie duze zagrozenie dla rozwijajacego sie dzidziusia.Dlatego tak jak mowi artykul jesli tylko planujemy dziecko to dobrze zrobic sobie badania dla oznaczenia przeciwcial.Czasem rozyczka przebiega tak lekko,ze nawet nie wiemy ,ze juz ja przechodzilysmy.

Szczepienie przeciwko jest wazne okolo 10 lat, natomiast jezeli jeden raz sie przejdzie rozyczke, to sie jest uodpornionym juz dozywotnio.

Ani ja ani moja mala Żabka nie mialysmy jeszcze nigdy różyczki. Jesteśmy zaszczepione. Może nas ta choroba nie złapie.

~atomoowka trochę dziwnie tutaj nam mówisz, ponieważ z Twojej wypowiedzi wynika, że najpierw przeszłaś różyczkę, a dopiero później byłaś szczepiona?

Witam wszystkich.
Mimo,ze mozliwosc zachorowania wlasnie w czasie ciazy jest niewielka to lepiej uwazac. Badania sa bardzo wazne i lepiej wykonac je jeszcze przed zajsciem w ciaze aby w wypadku braku odpornosci moc sie zaszczepic.
Beata nie wiem dokladnie jaka powinna byc przerwa miedzy choroba a ciaza ale wydaje mi sie ,ze 3 miesiace to minimum.Ale radze spytac o to lekarza bo moze nie trzeba czekac az tak dlugo.
Pozdrawiam .Ela.
Najpopularniejsze artykuły
-
Zima i brzuszek
Choć zima w tym roku nas rozpieszcza i oszczędza...
-
Toksoplazmoza w ciąży
Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą,...
-
COVID-19: Informacje dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - Q&A
Choć COVID-19 jest już z nami od prawie roku,...
-
Wysokie ciśnienie krwi w ciąży – jak duży to problem?
Pomiar ciśnienia w przebiegu ciąży należy do...
-
Alkohol w ciąży – co powinnaś wiedzieć?
TWOJE DZIECKO PIJE WSZYSTKO! To, że kieliszek...
-
Podróżowanie w ciąży. Góry, morze, ciepłe kraje - można czy nie? Do kiedy?
Jeżeli przyszła mama czuje się dobrze, nic nie...

Forum
- +12 min Nowoczesna kuchnia
- +13 min Czy kupujecie ubrania przez in...
- +18 min Atopia u dziecka
- +59 min Segregujecie śmieci?
- +1 godz Kosmetyczne produkty konopne