Samotna mama - jak samotnie przejść przez ciążę?

autor: Agata Cygan , 2016-07-25
Samotna mama - jak samotnie przejść przez ciążę?
Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. 9 miesięcy, w przeciągu których potrzebujemy wsparcia bliskiej nam osoby bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Jak więc sobie radzić, kiedy przez ciążę musisz przejść samotnie?

Ciąża to czas, który rządzi się swoimi prawami i w którym trudno cokolwiek zaplanować. Nie możemy przecież przewidzieć swojego złego samopoczucia czy ewentualnych dolegliwości. To dlatego tak trudno cokolwiek zorganizować z wyprzedzeniem czy dopełnić codziennych zobowiązań. Wsparcie innych osób jest więc w tym okresie niezbędne.

Jeśli nie możemy liczyć na pomoc ojca dziecka, nie odrzucajmy pomocy ze strony innych bliskich - co więcej, sami jej szukajmy!

Rodzina

Samotne ciężarne często podświadomie odpychają bliskich, ponieważ mają wrażenie, że ci oceniają negatywnie sytuację, w jakiej się znalazły. Obwiniają o lekkomyślność czy brak odpowiedzialności. Tymczasem, w przeważającej większości przypadków wcale tak nie jest. Nie wszyscy po prostu umieją we właściwy sposób wyrazić swoją troskę i chęć pomocy.

Jeśli masz wrażenie, że bliscy nie akceptują sytuacji w jakiej się znalazłaś, porozmawiaj z nimi. Powiedz jasno, czego od nich oczekujesz i uświadom, że jeśli nie mają zamiaru cię wspierać, ale dołować, kontakt z nimi staje się dla ciebie dodatkowym ciężarem.

Nie wmawiaj sobie jednak, że ich nie potrzebujesz, bo nawet jeśli ze wszystkim świetnie sobie radzisz, powinnaś mieć kogoś, z kim będziesz mogła dzielić się swoją radością - informować o pierwszych ruchach dziecka czy podjęciu decyzji na temat imienia.

Przyjaciele

Nie ucinaj kontaktu ze znajomymi. Uwierz, że deklarują chęć pomocy nie tylko w teorii - oni naprawdę chętnie cię wyręczą czy dotrzymają towarzystwa. Przyjaciółka z pewnością nie będzie mieć nic przeciwko, by wybrać się z tobą do lekarza, a znajomi z przyjemnością odciążą cię w zakupach. Być może sami tego nie proponują, bo nie chcą się narzucać czy sugerować, że sobie nie radzisz.

Nie rezygnuj ze wspólnych spotkań w gronie znajomych - przecież zawsze dodawały ci tyle energii i siły do działania! Nie musisz udawać przed przyjaciółmi silnej i niezależnej - mów otwarcie o swoich lękach i obawach. To sygnał, na który czekają! Tylko wtedy dodasz im odwagi do tego, by mogli cię wesprzeć nie tylko słowem, ale i działaniem.

Pamiętaj, że część problemów mija zazwyczaj tuż po tym, kiedy wyrazimy na głos związane z nimi obawy - warto mieć komu o nich mówić!

Internet

Jako odpowiedzialna przyszła matka nie powinnaś całymi dniami przesiadywać w sieci, ale warto tam zajrzeć chociażby na kilkanaście minut dziennie. Zarejestruj się na internetowym forum, znajdź ciężarne i mamy w podobnej sytuacji - uwierz, naprawdę nie jesteś jedyna!

Z pewnością chętnie ci doradzą, podpowiedzą, zainspirują. Być może nawiąże się między wami jakaś głębsza relacja, którą zechcecie kontynuować także w realnym życiu? Wybierz jakiegoś bloga prowadzonego przez samotną mamę - jej historia z pewnością doda ci motywacji do działania i pokaże, że to wszystko naprawdę da się jakoś „ogarnąć"!

Sama nie znaczy samotna

Z obserwacji wynika, że samotne przyszłe mamy zazwyczaj radzą sobie z ciążą zdecydowanie lepiej, niż kobiety posiadające stałego partnera. Wiedzą bowiem, że muszą liczyć same na siebie, a i ich maleństwo - jest zdane wyłącznie na nie.

Pamiętajmy jednak, że ciąża to szczególny okres, w którym kobieta nie powinna działać na pełnych obrotach, ale wręcz przeciwnie - zwolnić tempa i nabrać dystansu do codziennych obowiązków. Branie wszystkiego na swoje barki jest godne podziwu, ale nie pochwały. Pozwólmy pomagać sobie i swojemu dziecku.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55