Savoir vivre na oddziale położniczym

autor: Agata Cygan , 2015-11-02
Savoir vivre na oddziale położniczym
Dla wielu z nas odwiedziny u świeżo upieczonej mamy w szpitalu to pierwsza w życiu wizyta na oddziale położniczym. Nic dziwnego, że nie znamy panujących tam reguł, a niektóre zwyczaje są nam zupełnie obce. Warto więc poznać kilka podstawowych zasad zachowania w tym szczególnym miejscu.

Godziny odwiedzin

O ile nie ma szczególnych powodów, by odejść od tej reguły, należy stosować się do godzin odwiedzin, obowiązujących na oddziale. W ten sposób szanujemy nie tylko pracę personelu medycznego, ale także prywatność innych pacjentek.

Dzień dobry, szukam…

Zanim pojedziemy w odwiedziny, zapytajmy pacjentkę, w której sali leży. A jeśli zapomnimy to zrobić, podejdźmy do lady zlokalizowanej na korytarzu, gdzie miła pani z pewnością nas o tym poinformuje. To zdecydowanie lepsza alternatywa niż zaglądanie kolejno do każdej sali i szukanie znajomej twarzy, a przy okazji - zakłócanie spokoju innych pacjentek.

Nie wszyscy na raz

Może rzeczywiście wpadając na raz zrobicie większe wrażenie, ale umówmy się - pacjentki mają tu wystarczająco dużo wrażeń. Dlatego też zamiast umawiać się na wspólne odwiedziny, dawkujmy emocje. To rozwiązanie nie tylko grzeczniejsze wobec innych pacjentek, ale i korzystniejsze dla odwiedzanej przez nas osoby - zajmiemy jej więcej czasu i uprzyjemnimy pobyt na oddziale. Pamiętajmy jednak, by między kolejnymi odwiedzinami zachować rozsądny odstęp.

Spokój przede wszystkim

To oczywiste, że w czasie wizyty w szpitalu jesteśmy zaaferowani, podekscytowani, kierują nami emocje. Postarajmy się jednak trzymać je na wodzy - nie krzyczeć, nie śmiać się głośno i nie mówić podniesionym głosem. Być może sąsiadująca pacjentka jest zmęczona i chciałaby zasnąć albo wręcz przeciwnie - poczytać książkę. Zachowując spokój szanujemy też odwiedzaną przez nas osobę - być może nie chce, by sąsiadka słyszała to wszystko, o czym chcemy jej opowiedzieć.

Krzesełka dla wszystkich

Z reguły na sali jest jedno lub kilka krzesełek, które nie są przypisane do konkretnego łóżka. Odwiedzający mogą z nich skorzystać w czasie wizyty, ale należy pamiętać, że jeśli krzesełek jest więcej, należy się nimi podzielić z osobami, odwiedzającymi sąsiadujące pacjentki.

Łóżka tylko dla pacjentek

Przyjęło się, że nie należy siadać na łóżkach szpitalnych, dlatego warto zachować tę zasadę nawet, jeśli sama pacjentka nie widzi żadnych przeszkód w tym, by zasiąść na brzegu jej łóżka.

Toalety na wyłączność

W niektórych salach znajdują się toalety do wyłącznego użytku pacjentek. Odwiedzający - szczególnie płci męskiej, powinni się powstrzymać od korzystania z nich w czasie wizyty. Zauważmy, że pacjentki mają pantofle, podczas gdy odwiedzający nie muszą obecnie zakładać pantofli ochronnych. Tymczasem w przypadku kobiet w tym okresie, odpowiednie warunki higieniczne są niezwykle ważne. Jeśli musimy skorzystać z WC, poszukajmy go na korytarzu.

W czasie wizyty – wychodzimy

Każdego dnia o określonej porze w szpitalu ma miejsce „wizyta". Oznacza to, że dyżurujący na oddziale lekarz ma obchód i odwiedza kolejno wszystkie pacjentki, żeby sprawdzić ich stan. Odwiedzający muszą w takiej sytuacji opuścić salę i cierpliwie poczekać na korytarzu. Zdarzają się też sytuacje, że odwiedzających wyprasza położna, która przykładowo musi zmienić opatrunek sąsiadującej pacjentce - nie należy się wtedy obruszać, ale grzecznie opuścić salę i wrócić, kiedy położna zawoła z powrotem.

Grzeczna nieuwaga

Kiedy sąsiadująca pacjentka karmi dziecko piersią należy grzecznie odwrócić wzrok. To samo powinniśmy zalecić naszym maluchom, które niekiedy wpatrują się w karmiącą z zainteresowaniem, budząc niepotrzebnie jej skrępowanie.
--------
Pamiętajmy, że dla kobiet obecnych na oddziale położniczym szpital to teraz drugi dom i tak też powinny się w nim czuć. Nie utrudniajmy im tego.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55