Seks po porodzie. Jak wygląda?

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2009-05-25
Seks po porodzie. Jak wygląda?
Zastanawiasz się czasem, czy już jest ten właściwy moment na intymne zbliżenia? Od porodu minęło zaledwie kilka tygodni, a ty nadal czujesz się zmęczona, obolała i całkowicie pozbawiona ochoty na seks. To nie jest czas, żeby zaprzątać sobie tym głowę – myślisz. Teraz najważniejsze jest dziecko – podtrzymujesz swoje zdanie. Pamiętaj jednak, że seks jest bardzo ważnym elementem twojego związku z partnerem, cementuje go, zbliża was do siebie. Twój partner czeka na sygnał z twojej strony, nie chcąc cię do niczego zmuszać. A zatem nie odwlekaj zbliżeń w nieskończoność.

Wiele kobiet boryka się z problemami życia intymnego po porodzie. Jest to sfera życia, o której - w natłoku spraw i obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem - całkowicie się zapomina. Nagle znika ona prawie zupełnie z pola widzenia. Partnerzy nie dostrzegają jej i nawet nie odczuwają potrzeby zbliżeń. A przecież to jedno z najnaturalniejszych zachowań w związku, oznaka zdrowych relacji między dwojgiem ludzi. Seks może być olbrzymim przeżyciem cielesnym i emocjonalnym, a partnerzy powinni czerpać z niego radość, która staje się siłą napędową ich związku.

Czas na seks…

Ciąża i poród nie powinny stanowić przeszkody w „uprawianiu miłości”. Lekarze są zgodni co do tego, że po narodzinach dziecka należy odczekać kilka tygodni, zwykle 5–6, zanim na nowo podejmie się współżycie. Czas ten jest potrzebny na zagojenie się powstałych ran i pełną rekonwalescencję kobiety po porodzie. Hormony muszą się unormować. Gdy wrócisz do sił, droga mamo, odzyskasz utraconą wcześniej energię i witalność. Możesz wtedy spokojnie pomyśleć o nadrobieniu straconego czasu w intymnej sferze życia. Ginekolodzy są zgodni, że do współżycia można wrócić wtedy, gdy kobieta czuje się na to gotowa. Tylko w przypadku komplikacji poporodowych zalecana jest dłuższa abstynencja seksualna.

Nie spiesz się z pożądaniem…

Presja czasu nic nie zmieni w twoich odczuciach, młoda mamo! Nie należy zbytnio się spieszyć, by zaspokoić potrzeby własne i twojego partnera. Poczekaj trochę, aby ciało powróciło do prawidłowego fizjologicznego stanu, szczególnie gdy miałaś trudny poród lub cesarskie cięcie. Twoje hormony wrócą do normy dopiero wtedy, gdy zaczniesz miesiączkować, a to może potrwać nawet kilka miesięcy (zwłaszcza, jeśli karmisz piersią). Nawet, gdy twój lekarz namawia cię do rozpoczęcia współżycia, a ty nie czujesz się na to gotowa, po prostu tego nie rób. Daj sobie więcej czasu, to na pewno pomoże ci w podjęciu właściwej decyzji.

Przyczyny braku zainteresowania intymnymi zbliżeniami…

Przede wszystkim brak czasu! Seks rzadko znajduje się na liście rzeczy, na które kobieta po porodzie ma ochotę. Pochłonięta macierzyństwem zapomina o kontaktach fizycznych z partnerem. Seks wymaga energii, koncentracji i czasu – wszystkiego, czego brakuje młodym rodzicom, a zwłaszcza matce.

Po wtóre – obawa przed bólem. Czasowy brak zainteresowania intymnymi kontaktami może być również konsekwencją ucieczki przed bólem, przed uszkodzeniem narządów rodnych. Ogólnie rozpowszechniane anegdoty, opowiadające że stosunki płciowe po porodzie mogą stać się źródłem bólu, bardzo do niego zniechęcają. Faktem jest, że mogą wystąpić pewne dolegliwości (zwłaszcza po nacięciu krocza bądź jego pęknięciu), ale ustępują one wraz z upływem czasu. Pozostają wówczas przyczyny czysto psychologiczne, które wymagają przełamania bariery, jaka powstała po porodzie. Pomogą w tym szczere rozmowy między partnerami, a przede wszystkim dotarcie do źródła problemu.

Kolejnym czynnikiem, który zmniejsza ochotę na seks, jest obniżona samoocena kobiety. Wiąże się to przede wszystkim z brakiem akceptacji dla wyglądu, który po porodzie znacznie się zmienia. Młoda mama jest przemęczona trwającą dziewięć miesięcy ciążą, jej ciało zmieniło kształty, a tu i ówdzie widać wałeczki tłuszczu. Taki stan zwykle sprawia, że kobieta czuje się mało atrakcyjna; twierdzi, że nie jest w stanie zaspokoić oczekiwań estetycznych męża. I tutaj właśnie mężczyzna powinien wkroczyć do akcji. Akceptacja partnerki, zapewnianie o pięknym wyglądzie na pewno pozwoli jej szybciej poczuć się dobrze w swojej skórze. Przecież taka przemiana jest w trakcie ciąży, i już po niej, całkowicie naturalna i nie stanowi żadnych przeszkód, by po jakimś czasie powrócić do dawnej sylwetki czy wagi. To właśnie partner powinien uświadomić kobiecie, że są to zmiany przez niego akceptowane i w niczym nie przeszkadzają ich intymnemu pożyciu.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Basia25
2009-09-19

Seks to bardzo osobista i intymna sprawa ale co tam- napisze :) Otóz ja po ciązy bardzo obawialam sie wspólzycia z mezem zwlaszcza dlatego, ze rodzilam silami natury i obawialam sie ze po urodzeniu dziecka mezowi podczas stosunku nie bedzie juz tak przyjemnie jak wczesniej. Moje obawy były jednak niepotrzebne, współżycie zaczęliśmy ok. 3 miesiacach po urodzeniu synka. Maz bardzo mnie wtedy wpieral i był bardzo delikatny. Mój mezczyzna wielokrotnie mi powtarzal ze dalam mu ogromne szczescie rodzac dziecko. Z czasem nasz seks stal się ponownie namiętny, energiczny i satysfakcjonujący.

Basia25
renia
2009-10-26

Przede wszystkim nie mozna nic robic na sile.Jeli kobieta nie jest jeszcze gotowa to warto aby powiedziala o tym partnerowi. Podejscie mezczyzny gra tu duza role. Jesli tak jak pisze Basia25 bedzie czuly i delikatny a przy tym bedzie zapewnial kobiete o jej atrakcyjnosci to z seksem nie bedzie najmniejszego problemu.

renia
domi
2009-11-04

Moja kuzynka sama zainicjowala zblizenie juz trzy tygodnie po porodzie bo jak twierdzila wszystko lepiej sie zagoi. Ja potrzebowalam wiecej czasu nie tylko ze wzgledow fizycznych ale przede wszystkim musialam sie przygotowac psychicznie.Podejscie i zrozumienie meza bylo dla mnie bardzo istotne.

domi
zabka300
2009-11-30

Ja potrzebowalam duzo czasu, zeby powrocic do wspolzycia. Nie dosc ze rany, to jeszcze psychicznie nie bylam dostosowana. I faktycznie, nie mozna na sile.

zabka300
ela
2010-09-16

Witam wszystkich.
Trzeba byc przygotowanym ,ze ten pierwszy raz po porodzie moze okazac sie klapa i z sexem trzeba bedzie jeszcze troche poczekac.Ale nie ma sie co zalamywac tylko dac sobie troche wiecej czasu. Czasem bedziemy przygotowane psychicznie ale organizm powie nie.Przeciez wszystko musi sie wygoic . Nie mozna tez zgadzac sie na sex wylacznie po to aby zadowolic partnera .Szczescie maja kobiety ,ktorych partner potrafi zrozumiec sytuacje na nic nie nalega tylko czeka cierpliwie.
Pozdrawiam .Ela.

~ela

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55