Skala Brazeltona – instrukcja obsługi noworodka

autor: Redakcja Portalu , 2010-11-18
Skala Brazeltona – instrukcja obsługi noworodka
Skala Brazeltona to narzędzie, które służy do rozpoznawania pierwszych problemów pojawiających się u noworodka. To Skala Oceny Zachowań Noworodka (NBAS). Metoda na świecie znana jest od 1973 roku, jednak do Polski trafiła dopiero nie dawno. Twórcą metody jest doktor Berry Brazelton amerykański pediatra, który pokazał, iż noworodki posługują się językiem, a językiem niemowlaka jest jego zachowanie.

Dla rodziców, którzy pragną wiedzieć więcej

Skala Brazeltona przeznaczona jest dla rodziców, którzy nie mogą poradzić sobie ze swoim maleństwem – mimo świetnego przygotowania do bycia rodzicami. Przeznaczona jest również dla tych rodziców, którzy radzą sobie bardzo dobrze, potrafią wiele zaobserwować i powiedzieć o swoim dziecku, a mimo to chcą wiedzieć jeszcze więcej.

Język noworodka

Skala Brazeltona pokazuje, że noworodek ma swój język – trzeba umieć go tylko odczytać. Mową jest ruch, płacz, sposób spania, jedzenia, zachowanie, emocje, gesty – czyli wszystkie te elementy, którymi noworodek zarządza swoim życiem. Noworodki za pomocą własnego języka pokazują to, co umieją i to, czego jeszcze nie potrafią. Od początku należy założyć, że noworodek to odrębna istota, osoba, mająca swoje potrzeby i upodobania, które trzeba brać pod uwagę.

Zrozumieć noworodka

Wyniki metody Brazeltona to pełny profil noworodka – otrzymujemy obraz naszego dziecka i dowiadujemy się, w których momentach szczególnie potrzebuje naszego wsparcia.

Zrozumienie języka noworodka przyniesie korzyści zarówno rodzicom, jak i dziecku. Czasem rodzice nie doceniają umiejętności dziecka i Skala Brazeltona ma im w tym pomóc. Skala pokaże, co dziecko potrafi, a założeniem jest, iż noworodek zawsze wypada w tej skali dobrze.

Korzyści metody dla noworodka to przede wszystkim porozumienie się z otoczeniem, ale również wzmocnienie więzi, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, możliwość kontrolowania środowiska, zabezpieczenie potrzeb emocjonalnych, prawo do własnych indywidualnych potrzeb (np. pozwolenie oseskowi na ssanie kciuka).

Rodzice również wynoszą korzyści poprzez wzmocnienie kompetencji, świadomość właściwej opieki, wzmocnienie wiary w siebie i zrozumienie swoich uczuć. Pozwala to rodzicom wybrać optymalną formę opieki dla swojego dziecka, dostrzec upodobania noworodka, jego mocne i słabe strony. Jeśli zauważymy słabe strony, rodzic może szybko zacząć nad nimi pracować. Założeniem metody jest uznanie noworodka za osobą kompetentną i zorganizowaną, kontaktującą się z otoczeniem za pomocą swego zachowania. Metoda pozwala na poznanie mocnych stron dziecka, dostrojenie działań osób dorosłych do tego, jak funkcjonuje dziecko.

Pełny obraz naszego dziecka

W Polsce jest już grupa trenerów, która interaktywnie pomaga rodzinom w ocenie możliwości ich dziecka. Współpracują z rodzicami, ale  nigdy nie występują oni w charakterze eksperta, gdyż ekspertem jest tylko rodzic. Badanie wg Skali Brazeltona odbywa się w ciągu kilku dni od chwili urodzenia i obejmuje ocenę 28 behawioralnych pozycji. Bada się więc między innymi, czy dziecko potrafi rozpoznać źródło dźwięku, odruchy, organizację snu, czuwania, jak maluch odbiera i jak radzi sobie z pozytywnymi i negatywnymi bodźcami, które dochodzą ze świata, itp. Ocenia się układ autonomiczny, motoryczny, system integracji społecznej, ogólne funkcjonowanie w sześciu stanach świadomości. Ważne jest, by dziecko zachowywało proporcję między stanami (np. nie budziło się z głębokiego snu z płaczem). Wyniki to pełny profil noworodka – otrzymujemy obraz naszego dziecka i dowiadujemy się, w których momentach szczególnie potrzebuje naszego wsparcia.

 

***

 
Autorka: Agata Majda – Terapeuta EEG Biofieedback, absolwentka Instytutu Psychologii Stosowanej.
Założyciel i do 2009 roku wiceprezes Polskiego Towarzystwa ADHD. Współtwórca Kampanii Społecznej ADHD – Świat to za mało! Zarządza Pracownią Terapeutyczną ALFA w Olkuszu.

Źródło: "Skala Brazeltona – metoda pozwalająca poznanie i zrozumienie noworodka", Lidia Kuśnierz – VI Krakowska Konferencja Nauczyciele Nauczycielom "Zdumiewający świat zmysłów – wybrane metody wspomagania integracji sensorycznej u dzieci z wyzwaniami edukacyjnymi", 24 marca 2010 Kraków; "Język niemowląt" Tracy Hogg, Melinda Blau.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

jonh
2017-08-01

I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one.
usps tracking

~jonh

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55