Słoneczne mamy – opalanie w ciąży

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2010-06-14
Słoneczne mamy – opalanie w ciąży
Sezon urlopów, plażowania i opalania w pełni. Dlaczego więc miałaby z niego nie korzystać przyszła mama? Kąpiele słoneczne w czasie ciąży nie są przecież zabronione, a ciężarne nie powinny szczególnie unikać słońca. Podpowiadamy jednak, jak opalać się bezpiecznie – aby wakacyjny odpoczynek był naprawdę udany i nie zaszkodził ani mamie, ani dziecku.

Podwójna troska

Ciąża to czas wyjątkowy. I chociaż prawdziwe jest stwierdzenie, że ciąża to nie choroba, to podczas tych szczególnych dziewięciu miesięcy każda przyszła mama powinna szczególnie dbać o siebie. Przecież wszystko, co szkodliwe dla mamy, jest też szkodliwe dla dziecka.

Opalanie się powinniśmy zawsze konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Dlatego zawsze, kiedy planujemy urlop, plażowanie czy opalanie się, lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli stwierdzi on brak przeciwwskazań, możemy zacząć cieszyć się ze słonecznych kąpieli - zawsze jednak ostrożnie i z rozsądkiem.

Słoneczne dziewięć miesięcy

Zbyt długie i nieostrożne przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla każdego – nie tylko dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy na pewno jednak nie powinny unikać słońca. Promienie słoneczne dobrze wpływają przecież na wytwarzane witaminy D. Witamina D jest natomiast bardzo przydatna w przyswajaniu przez organizm wapnia – kluczowego pierwiastka uczestniczącego w budowie kośćca nienarodzonego dziecka. Niedobór witaminy D w czasie ciąży może być u dziecka przyczyną zbyt małej masy ciała, słabego rozwoju kości, a u przyszłej mamy może wywoływać bóle stawów, osłabienie kości czy infekcje związane z obniżoną odpornością. Pamiętajmy jednak – do syntezy witaminy D wystarczająca jest dawka promieni, które docierają do nas, kiedy przebywamy w cieniu -  nawet w pochmurne dni. Tak więc dla zdrowia przyszłej mamy najważniejsze jest po prostu przebywanie na powietrzu – niekonieczne w pełnym słońcu. Zamiast leżakowania na kocu zawsze lepiej w słoneczny dzień jest wybrać się na spacer. Leżenie plackiem na plaży i intensywne opalanie się „na czekoladkę” nikomu nie służy. Warto jeszcze dodać, że słońce wpływa na wytwarzanie w naszym organizmie endorfin – hormonów szczęścia, które świetnie wpływają na nasz nastrój i dobre samopoczucie – co w przypadku przyszłej mamy jest szczególnie ważne.

Słoneczne pułapki

Kobiety w ciąży bardziej intensywnie reagują na upały. Duszności, omdlenia, mroczki przed oczami, złe samopoczucie, puchnące stopy – to wszystko może utrudniać przyszłym mamom codzienną aktywność w letnie dni.

Przegrzanie organizmu przyszłej mamy grozi krwawieniem z dróg rodnych. Wysoka temperatura może wywołać skurcze macicy. Dlatego ważne jest stopniowe przyzwyczajanie organizmu do upałów i szukanie zacienionych miejsc. Trzeba też pamiętać o odpowiednim zapasie wody, bo wysoka temperatura może prowadzić do odwodnienia, a w rezultacie - spowodować zasłabnięcie czy nawet skurcze macicy. Zawsze pamiętajmy też o okularach słonecznych. W ciąży wzrok często się pogarsza, a silne słońce może spowodować jeszcze większe kłopoty z widzeniem.

Jeśli wybieramy odpoczynek nad morzem czy jeziorem, pamiętajmy o tym, żeby do wody wchodzić powoli. Zbyt gwałtowne oziębienie ciała może spowodować skurcz naczyń krwionośnych – a u ciężarnych oznacza to również niebezpieczne zaburzenie przepływu krwi przez łożysko.

Wakacyjne S.O.S. dla skóry

W czasie ciąży skóra staje się bardziej wrażliwa. Zmiany hormonalne, które zwiększają ilość pigmentu, powodują różne przebarwienia. Takie zmiany barwnikowe mogą utrzymać się nawet długo po porodzie. W ciąży trzeba więc nakładać grubszą warstwę kremu z filtrem niż robimy to zazwyczaj. Warto też zaopatrzyć się w krem z bardzo wysokim faktorem, kapelusz, chustę, okulary słoneczne – to obowiązkowe akcesoria każdej przyszłej mamy. Z opalaniem się topless lepiej poczekać do urodzenia maluszka. Skóra piersi ciężarnej jest bardzo wrażliwa i łatwo o bolesne poparzenia.

W ciąży skóra jest bardziej wrażliwa. Zbyt intensywne opalanie może zatem powodować przebarwienia, pajączki, poparzenia i rozstępy.

Rozciąganie się skóry w czasie ciąży sprawia też, że jest ona znacznie cieńsza i jednocześnie skłonna do przesuszania. Może to zwiększać ryzyko powstawania rozstępów i znacznie opóźniać powrót do dawnej formy po porodzie. U ciężarnych, które dużo czasu spędzają na słońcu często pojawiają się tzw. „pajączki” – pod wpływem słońca naczynka krwionośne łatwiej się rozszerzają. Jeśli więc mamy szczególne skłonności do pękających naczynek, lepiej unikać przebywania w pełnym słońcu - bo pajączki to problem, z którym niełatwo się walczy.

A może solarium?

Nie ma badań jednoznacznie wskazujących na to, że solarium jest niebezpieczne dla mamy i jej przyszłego dziecka. Ale nie ma też badań, które dawałyby gwarancję, że maluszek podczas takiego sztucznego opalania jest całkowicie bezpieczny. Dlatego też lepiej uważać i jeśli mamy wybierać pomiędzy naturalnym a sztucznym opalaniem, wybór powinien paść na to pierwsze.

Solarium nie jest polecane dla kobiet w ciąży głównie dlatego, że są one narażone na nagłe zmiany temperatury. Zmiany te mogą zaś powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi – a to stanowi przyczynę licznych ciążowych powikłań. Szczególnie powinny uważać kobiety, których ciśnienie tętnicze w ciąży wynosi powyżej 140/90 mmHg, a wybierając konkretny salon powinniśmy zwracać uwagę na dostępne tam urządzenia i zawsze wybierać te najnowszej generacji, które nie rozgrzewają się zbyt szybko.

Brązujące alternatywy

Ciężarne, którym zależy na złocistej skórze mogą stosować najnowszej generacji kremy brązujące - ich formuła zapobiega przedostawaniu się składników do głębokich warstw skóry właściwej. Czasem przecież opalenizna z tubki wystarczy, żeby przyszła mama poczuła się pięknie i wakacyjnie. Zanim jednak zastosujemy któryś z brązujących produktów, uważnie przeczytajmy ulotkę – część z nich nie jest bowiem polecana kobietom w ciąży.

Na końcu warto wspomnieć coraz bardziej popularne tabletki brązujące, czy wspomagające proces opalania. W ciąży – są wysoce niewskazane.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55