Smog – jak wpływa na nasze zdrowie i życie?

autor: Agata Cygan , 2016-11-07
Smog – jak wpływa na nasze zdrowie i życie?
Słowo odmieniane w ostatnich czasach przez wszystkie przypadki. Teoretycznie wiemy, że jest groźny i szkodzi naszemu zdrowiu, a jednak w codziennym życiu bagatelizujemy jego działanie. Czym jest w istocie tajemniczy smog i dlaczego naprawdę trzeba się go bać?

Określenie smog powstało z połączenia dwóch słów - smoke (dym) oraz fog (mgła). Wynika z tego, że opisywane zjawisko atmosferyczne powstaje na skutek połączenia powyższych czynników - zanieczyszczenia powietrza oraz braku wiatru i wysokiej wilgotności (mgły). Mówiąc o niebezpieczeństwie smogu mamy na myśli zagrożenie, wynikające z obecności w powietrzu tzw. pyłu zawieszonego, a zwłaszcza jego drobnej frakcji - PM 2.5 (zawiera cząstki o średnicy nie mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą przenikać do krwi). W jego skład wchodzą m.in. groźne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy i mutagenny benzo(a)piren. To substancja, którą znajdziemy zarówno w dymie papierosowym, jak i tym, ulatniającym się na skutek palenia drewnem, węglem czy śmieciami. Znajdziemy tu także drobinki węgla (sadzę), metale ciężkie (np. arsen i nikiel), dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, toksyczne dioksyny czy ozon - cały arsenał środków, które skutecznie obniżają jakość naszego zdrowia oraz - wydatnie skracają długość życia.

Kto jest narażony?

W zasadzie wszyscy mieszkańcy zanieczyszczonych terenów, jednak szczególne niebezpieczeństwo dotyczy osób, zmagających się z chorobami układu oddechowego, astmą, alergików, kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych. Rzecz jasna stopień, w jakim smog wpłynie na nasze zdrowie zależał będzie dodatkowo od występujących wcześniej chorób, odporności organizmu oraz czasu ekspozycji organizmu na zanieczyszczenia i ich stężenia. Jaki dokładnie wpływ na nasze zdrowie wywiera przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu?

Choroby układu oddechowego

Obecność smogu powoduje wzrost przypadków schorzeń układu oddechowego (upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę infekcjom), takich jak chociażby:

 • kataru,
 • chronicznego kaszlu,
 • zapalenia spojówek,
 • bólów gardła,
 • zapalenia płuc,
 • przewlekłego zapalenia oskrzeli,
 • niewydolności płuc,
 • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,
 • alergii,
 • astmy oskrzelowej,
 • zaostrzenia przebiegu aktualnych chorób układu oddechowego i przewlekłych chorób płuc,
 • nasilenia objawów przeziębienia i wydłużenia czasu dochodzenia do zdrowia.

Choroby układu krążenia

Kolejnym problemem, do którego się przyczynia, są dolegliwości ze strony układu krążenia, takie jak:

 • zawały,
 • wylewy,
 • nagłe zatrzymanie krążenia,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niewydolność serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • bóle wieńcowe,
 • zmiany miażdżycowe.

Nowotwory złośliwe

Następnym skutkiem działania smogu jest wzrost przypadków zachorowania na nowotwory złośliwe, szczególnie na raka płuc. Co więcej - choroba coraz częściej dotyka osób, nieznajdujących się w grupie ryzyka (chorują osoby, które nie palą papierosów, są aktywne fizycznie i stosują zdrową dietę!) Powodem tego jest obecność w zanieczyszczonym powietrzu substancji podobnych do tych, zawartych w dymie papierosowym. Zatrute powietrze sprawia niejako, że stajemy się biernymi palaczami. Notuje się ponadto wzrost odsetka raka gardła, krtani, jamy ustnej, nerek, pęcherza i zatok.

Zaburzenia nerwowe

Niepokojący jest również fakt, że narażenie na zanieczyszczenie pyłem zawieszonym może zwiększać częstotliwość występowania zaburzeń o charakterze depresyjnym, co podnosi odsetek prób samobójczych oraz aktów przemocy. Na skutek działania wspomnianych zanieczyszczeń zauważa się także szybsze starzenie się układu nerwowego oraz większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera. Ponadto notuje się występowanie takich zjawisk, jak patologiczne zmęczenie oraz obniżenie tolerancji wysiłku fizycznego.

Wpływ na dzieci w okresie prenatalnym

Jak się okazuje, smog wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na dzieci - także te, przebywające jeszcze w łonie matki. Z badań wynika, że dzieci, których mamy w okresie ciąży były narażone na działanie smogu, przychodzą na świat z niższą masą urodzeniową, mniejszym obwodem główki i o krótszej długości. Mają gorzej rozwinięte płuca, co sprawia, że częściej zapadają na astmę oraz choroby górnych dróg oddechowych. Dzieci te w wieku późniejszym wykazują problemy z pamięcią, skupieniem, koncentracją, osiągają więc znacznie gorsze wyniki w testach na inteligencję. Obserwuje się u nich podwyższony poziom niepokoju oraz zachowania depresyjne. W ich przypadku wzrasta też ryzyko pojawienia się zaburzeń autystycznych.

Smogowe żniwa

Jeżeli nie przekonują nas te fakty, spójrzmy na liczby. Z ostrożnych szacunków wynika, że w Krakowie - mieście uznawanym za swego rodzaju „siedzibę" smogu (zanieczyszczonym powietrzem oddychamy tutaj średnio przez ponad 200 dni w roku), z jego powodu umiera rokrocznie od 300 do nawet 600 osób (najbardziej realna liczba to 400), zaś długość życia skraca się o około rok - dwa. Niestety, jedynym sposobem ograniczenia opisanych wyżej zagrożeń jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, na co w większości przypadków po prostu nie mamy wpływu - pozostaje nam więc jedynie uwierzyć w skuteczność działania władz lokalnych. Tym, co możemy zrobić jako jednostki, jest zwracanie uwagi na to, czym palimy w domowych piecach, ograniczenie korzystania z pojazdów osobowych oraz unikanie wychodzenia z domów w czasie największego zanieczyszczenia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Paulina
2019-01-18

źle wpływa na nasz układ oddechowy to przede wszystkim. Poza tym źle tez wpływa na kondycje naszej skóry. Mieszkam w dość dużym mieście bo mieszkam w katowicach. I tutaj stężenie smogu jest po prostu duże. Już nawet nie chodzi o spaliny z pieców kominowych, bo to już jest raczej ograniczone, ale problem polega na smogu pochodzącym ze spalin. Mamy na szczęście oczyszczacz powietrza z sharpa z Goodair.pl. Dzięki temu jak otworzę okno to przynajmniej to powietrze mam oczyszczone. Nie raz kontrolka czystości powietrza z zielonego zapalała się na czerwono.

~Paulina

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55