SPA, wody termalne, hydromasaż - ile wolno przyszłej mamie?

autor: Agata Cygan , 2013-04-11
SPA, wody termalne, hydromasaż - ile wolno przyszłej mamie?
To nieprawda, że w czasie ciąży kobieta musi zrezygnować z wszelkich zabiegów kosmetycznych.Jedyne, o czym powinna pamiętać, to informowanie o swoim odmiennym stanie. Pracownicy salonów wiedzą bowiem, które zabiegi przyszłym mamusiom najlepiej odradzić.

Korzystaj, ale z głową

Sam początek ciąży (pierwszy trymestr) to czas wysokiego ryzyka i najlepiej na ten okres zrezygnować z zabiegów upiększających. Jeśli jednak wszystko idzie zgodnie z planem, po upływie pierwszych trzech miesięcy można bez obaw skorzystać z oferty salonu piękności. Niestety, nie bez ograniczeń. Nie wszystkie zabiegi pielęgnacyjne są w tym czasie dozwolone. Na czas ciąży rezygnujemy więc ze szkodliwego promieniowania UV, czyli omijamy solarium, a z sauny korzystamy z umiarem - w okresie ciąży wskazane jest unikanie przegrzewania organizmu oraz gwałtownych zmian temperatury ciała.

Wody termalne

Czy przyszła mamusia może sobie pozwolić na korzystanie z basenów z wodą termalną lub zabiegów kosmetycznych, opartych na leczniczych właściwościach tych wód?Jeżeli tylko ciąża przebiega zgodnie z planem, nie ma żadnych przeszkód, by mama korzystała z tego typu przyjemności (choć oczywiście zawsze, dla pewności, lepiej skonsultować taki zamiar z ginekologiem).

Wody termalne są znane z tego, że działają nie tylko relaksująco, ale i zdrowotnie - ich skład cechuje bardzo korzystne zestawienie mikroelementów i pierwiastków oraz niski charakter zasadowy.Wpływają korzystnie na stan skóry, poprawiają samopoczucie i ogólną kondycję psychofizyczną, likwidują stres,stabilizując system nerwowy, zwiększają energię, eliminują bezsenność, poprawiają przemianę materii, pomagają na bóle głowy i stawów, mogą być więc bardzo dobrym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym (przyspieszają rekonwalescencję po zabiegach i przebytych schorzeniach).

SPA

Nie ma także przeszkód, by przyszła mama pozwoliła sobie na kilkudniowy pobyt w SPA. Tym bardziej, że obecnie możemy tam znaleźć zabiegi, przygotowane specjalnie z myślą o ciężarnych klientkach. Specjaliści uczulają jednak, by wybierać te zabiegi, w skład których wchodzą wyłącznie naturalne składniki. Unikać należy preparatów o działaniu rozgrzewającym, zabiegów z alg (składniki zawarte w preparatach są bardzo silne, łatwo przenikają przez skórę i trafiają do krwioobiegu, więc mogą być szkodliwe dla dziecka), stosowania laserów, prądów stałych oraz ultradźwięków.

Walkę z cellulitem, dodatkowymi kilogramami, naskórkiem i naczynkami także odkładamy na późniejszy okres. Lepiej również zapomnieć o zabiegach z wykorzystaniem takich substancji aktywnych, jak retinol, kwas glikolowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy czy mlekowy.

Hydromasaż

Jak wiadomo, masaż w ciąży relaksuje i działa korzystnie na ciążowe dolegliwości, takie jak obrzęki czy bóle kręgosłupa (pobudza mikrokrążenie i pracę układu limfatycznego). Dzięki masowaniu mięśnie stają się bardziej elastyczne, co poprawia kondycję przyszłej mamy i znacznie zmniejsza ryzyko rozstępów.

Oczywiście masaż dobrany na czas ciąży musi być łagodniejszy niż ten, stosowany na co dzień. Czasami w salonach masaż klasyczny wykonywany jest zamiennie z hydromasażem, ale warto pamiętać, że temperatura wody nie może wtedy przekraczać 37ºC. Kąpiel w gorącej wodzie rozszerza naczynia krwionośne, co może zaowocować krwotokiem lub zasłabnięciem. Zabiegi hydromasażu są zabronione w pierwszym trymestrze oraz w ostatnim miesiącu ciąży - bąbelkowy masaż może pobudzić macicę do przedwczesnych skurczów. Co więcej, mamy w ciążach zagrożonych nie powinny korzystać ani z hydromasażu, ani z jacuzzi. Jednak u mam, zmagających się z uporczywymi bólami krzyża i opuchniętymi kostkami, hydromasaż może się okazać naprawdę pomocny (bąbelki powietrzne masują obolałe plecy i nogi, wpływają korzystnie na krążenie). Oczywiście z silnymi biczami wodnymi musimy poczekać do końca ciąży (zbyt silny strumień wody może wywołać przedwczesne skurcze).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55