Spacer z dzieckiem – abc potrzebnych akcesoriów i ubranek

autor: Karolina Jędras , 2013-01-14
Spacer z dzieckiem – abc potrzebnych akcesoriów i ubranek
Zima to piękna, lecz wymagająca pora roku. Wychodząc na spacer z dzieckiem musimy dobrze się ubrać i pamiętać o zabraniu potrzebnych rzeczy (np. czegoś ciepłego do picia). W co powinniśmy się zaopatrzyć, by zimowe wędrówki były czystą przyjemnością bez zdrowotnych, nieprzyjemnych konsekwencji? Oto subiektywny przegląd akcesoriów i ubrań dla dzieci.

Spacery, nawet zimą przynoszą dzieciom wiele korzyści. Jeśli tylko dobrze się do tego przygotujemy, nie będzie ona taka straszna.

By było ciepło

Na spacerze najważniejszy jest odpowiedni ubiór tak, by nasza pociecha nie zmarzła i się nie przegrzała.

Podczas wędrówek najważniejsze jest zabezpieczenie dzieci przed zimnem. Najlepiej sprawdzi się oczywiście ubieranie na „cebulkę". Dobrze jest zadbać, by kolejne warstwy były z materiałów przepuszczających powietrze. Noworodkowi załóżmy bawełniane body (mogą być z długim rękawem), na to koszulka, jakiś dresik, sweterek i dopiero kurtka. Możemy zainwestować w ubrania termoizolacyjne, np. specjalne podkoszulki i skarpetki. Dla najmłodszych nie znajdziemy takich akcesoriów, ale za to możemy np. zainwestować w becik z wełny merynosa. Znanej i stosowanej na całym świecie dzięki swoim właściwościom.

W zależności od tego, jaki wózek dla malucha mamy (wiele modeli jest ocieplanych, posiada dodatkowe nakładki chroniące przed zimnem i wiatrem) możemy dobrać odpowiedni kombinezon lub kurteczkę. Odpowiednią odzież warto jest kupować w sklepach sportowych, gdzie dostępne są ubrania szyte są z nowoczesnych tkanin. Pamiętajmy, że kombinezon musi być odpowiednio luźny. Powietrze pomiędzy dzieckiem a kurteczką dodatkowo je zaizoluje i nie ograniczy jego ruchów.

Na spacer koniecznie musimy ubrać malucha w czapkę, szalik i rękawiczki. Mogą być np. z bawełny, ortalionowe (przydatne, gdy dziecko bawi się w śniegu), ocieplanego polaru. Doskonale ochronią dziecko przed zimnem. Ważne, by czapka zakrywała głowę, czoło i uszy, no i była wygodna. Szalik powinien otulać szyję, ale niekoniecznie całą buzię. Ją zabezpieczymy specjalnym kremem na zimę, tłustym lub wazeliną.

Nie możemy zapomnieć o butach. Ciepło najlepiej utrzymają te z gore-texu lub śniegowce. Najważniejsze, by nie przemakały, bo gdy w butach będzie mokro ich zewnętrzna warstwa przestanie mieć znaczenie. Dodatkowo warto zastosować wkładki ocieplające (dla starszych dzieci) i izolujące.

Przydatnym akcesorium okazać mogą się specjalne ocieplacze uruchamiane jednym ruchem. Na zasadzie reakcji chemicznych zaczynają zmieniać stan skupienia i wytwarzać ciepło. Taki ocieplacz można włożyć między dłonie czy w buty.

 

Przekąska

Podczas spaceru maluch może nam zgłodnieć. Każdy rodzic powinien być na to przygotowany. W zależności od wieku dziecka i naszych upodobań możemy wykorzystać specjalne pojemniki do przechowywania żywności i jej przenoszenia. Na rynku dostępne są zestawy w postaci miseczek zamykanych z łyżeczką. Gdy nasza pociecha pije mleko/ kaszkę przyda nam się podróżny podgrzewacz. Przypomina on termos - przed wyjściem wlewamy do niego gorącą wodę. Gdy potrzebujemy podgrzania, do dołączonego kubka wstawiamy butelkę i zalewamy przechowywaną w podgrzewaczu wodą. W ten sposób szybko podwyższymy temperaturę posiłku.

Możemy także wybrać termoopakowanie na jedzenie/butelki. Umieszczamy w nim specjalne wkłady wcześniej podgrzane (np. w mikrofalówce). Taka torba utrzyma nam temperaturę przez kilka godzin. To samo opakowanie i wkłady można wykorzystać w lecie do chłodzenia (po włożeniu do lodówki).

Gdy nasza pociecha jest już starsza, możemy skorzystać z termosów lub kubków termicznych. Dzięki temu podczas zabawy dziecko cieszyć się będzie z ciepłej herbaty czy czekolady.

 

Sanki

Gdy jesteśmy odpowiednio ubrani i mamy pełne brzuszki możemy przystąpić do zabawy. A cóż może być przyjemniejszego zimą niż zabawa w śniegu i oglądanie świata z sanek? Rodzice mogą dostać zwrotu głowy gdy zobaczą wybór sanek na rynku. Warto dopasować je do naszych potrzeb i zasobności portfela. Znajdziemy sanki rosnące z dzieckiem, z ocieplaczami i składane. Możemy też wybrać takie, które poprowadzimy jak wózek przed sobą lub posiadające dodatkowe zabawiacze dziecka.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55