Spersonalizowana dieta dla młodej mamy

autor: Artykuł Sponsorowany , 2012-02-16
Spersonalizowana dieta dla młodej mamy
Młode mamy bardzo często borykają się z problemem nadmiernych kilogramów, które pozostają po okresie ciąży i karmienia. Co zrobić, aby w skuteczny i bezpieczny dla zdrowia sposób odzyskać dawną formę? O poradę poprosiliśmy dietetyka z Centrum Naturhouse.

Powrót do dawnej sylwetki

Przez okres 9 miesięcy przybieramy regularnie na wadze. Kiedy jednak dziecko pojawi się na świecie i opadną pierwsze emocje, zaczynamy myśleć o powrocie do dawnej sylwetki. Szczególnie, gdy towarzyszą nam takie objawy, jak obniżona samoocena, spadek pewności siebie czy nieestetyczne problemy w postaci cellulitu. Zrzucenie pozostałych kilogramów staje się jednak sporym wyzwaniem. Odpowiednia dieta powinna bowiem uwzględniać stan naszego zdrowia, przebieg ciąży i okresu karmienia, jak również obowiązki związane z opieką nad małym dzieckiem. O pomoc w skomponowaniu indywidualnej kuracji odchudzającej, dopasowanej do naszych potrzeb, warto zatem poprosić dietetyka.

Menu odpowiednie dla młodej mamy

W trakcie ciąży całkiem zmienia się funkcjonowanie organizmu, wzrasta dzienne zapotrzebowanie energetyczne, w większym stopniu odkłada się też tkanka tłuszczowa, a to przy nieprawidłowym odżywianiu prowadzi niekiedy do otyłości. Okazuje się, że jedzenie za dwoje może stać się prawdziwą pułapką. I pomimo, że po ciąży tracimy pewną wagę, zbędne kilogramy nadal pozostają. Aby odchudzanie okazało się efektywnym i skutecznym procesem, musimy dostosować się do zasad racjonalnego żywienia. Powinnyśmy jednak zapomnieć o restrykcyjnych głodówkach. Nieodpowiednio dobrana dieta może bowiem łatwo spowodować bardzo niekorzystny dla zdrowia efekt jo-jo. - Kurację odchudzającą możemy rozpocząć wyłącznie po zakończeniu karmienia piersią. Ważne jest, aby posiłki spożywać regularnie, jeść częściej, ale mniejsze porcje i w żadnym wypadku nie dojadać po dziecku. Produkty dla dzieci bywają bowiem wysokokaloryczne - mówi Beata Prusińska, dietetyk z Centrów Naturhouse. - Do jadłospisu warto włączyć składniki stymulujące powstawanie czerwonych krwinek, jak np. buraki lub sok buraczany. Pomogą one uzupełnić ewentualne niedobory, które mogą pojawić się w czasie ciąży lub karmienia. Niezbędnymi komponentami diety są też żelazo, białko i błonnik. - dodaje dietetyk z Naturhouse. W pełnowartościowym jadłospisie powinny pojawić się warzywa, np. szpinak i natka pietruszki oraz chude czerwone mięso. Nie może zabraknąć również ryb i nabiału, a także bogatych w błonnik świeżych owoców, płatków owsianych i otrębów pszennych. Ważnym składnikiem zbilansowanej diety jest też woda mineralna. Zadbajmy, by pić min. 1,5-2 litrów płynu dziennie. Pomoże nam to nawodnić odpowiednio organizm i pozbyć się, charakterystycznych dla tego okresu, obrzęków oraz suchości skóry. Ponadto woda przyspieszy nasz metabolizm.

Poprawa kondycji i wyglądu

Nie możemy zapomnieć o uzupełnieniu diety odpowiednią dawką aktywności fizycznej. Ćwiczenia warto wykonywać nawet w domu, w czasie gdy maluch śpi i mamy chwilę dla siebie. Sport dobrze wpłynie nie tylko na naszą kondycję, ale poprawi też napięcie mięśni oraz wygląd skóry. Pomoże nam również odzyskać dobre samopoczucie.

Zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną znacznie poprawią naszą formę oraz zapewnią dobre samopoczucie. A zadowolona z siebie i radosna mama to również szczęśliwe i spokojne dziecko.

Pomoc specjalisty

Jeżeli nie możesz poradzić sobie z nagromadzonymi w czasie ciąży kilogramami, możesz skorzystać z bezpłatnych konsultacji u dietetyka Naturhouse w ramach ogólnopolskiej akcji INDYWIDUALNY PROGRAM ODCHUDZANIA. Na bezpłatne konsultacje z pomiarami składu ciała i oceną sposobu odżywiania można umówić się w okresie od 20 lutego do 20 kwietnia w jednym z ponad 100 Centrów Dietetycznych Naturhouse w Polsce. Wystarczy kliknąć w poniższy link i wypełnić formularz: www.zaproszenie.naturhouse-polska.pl

Adresy Centrów znajdziesz na www.naturhouse-polska.pl lub dzwoniąc pod nr infolinii 801 11 12 13.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55