Sprawdzone sposoby na katar u malucha

autor: Agata Cygan , 2017-01-26
Sprawdzone sposoby na katar u malucha
Nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni - powiedzenie to powtarzamy jak mantrę od tak dawna, że mało komu przyjdzie do głowy policzyć, czy to faktycznie prawda. Bo jeśli tak, to chyba rzeczywiście nie ma sensu z nim walczyć? Jest - szczególnie, jeśli z katarem zmaga się dziecko. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na katar u malucha.

Po pierwsze: ułatwić oddychanie

Wydzielina gromadząca się w nosku utrudnia dziecku oddychanie, co sprawia mu wyjątkowy dyskomfort. Maleńkie dzieci nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać noska, dlatego musimy pomóc im pozbyć się zalegającej wydzieliny, a co za tym idzie - ułatwić swobodne oddychanie. Jak to zrobić?

Woda morska i odciąganie

Jak najczęściej (a szczególnie przed karmieniem i usypianiem) odciągamy wydzielinę za pomocą gruszki lub aspiratora. Wcześniej najlepiej wkropić do każdej dziurki kilka kropel roztworu soli fizjologicznej lub wody morskiej, która ją rozrzedzi i ułatwi sprawne usunięcie.

Podniesienie łóżeczka

Blokujący się co chwila nosek utrudnia spokojny sen, a przecież nie ma możliwości, by rodzice przez całą noc czuwali przy malcu i usuwali na bieżąco zalegającą wydzielinę. Warto zadbać o to, by w czasie snu główka dziecka znajdowała się powyżej tułowia - można w tym celu podnieść jedną stronę łóżeczka nieco do góry (np. podkładając pod nogi mebla książki) - dzięki temu wydzielina będzie spływała w dół.

Układanie na brzuszku

W ciągu dnia warto układać malca na brzuszku, by umożliwić swobodne odpływanie wydzieliny - pamiętajmy jedynie, by nie zostawiać w takiej pozycji śpiącego malca. Od czasu do czasu warto położyć dziecko na swoich kolanach z główką poniżej tułowia i zwiniętą dłonią oklepać plecki od dołu do góry po obu stronach kręgosłupa.

Wcieranie olejków

Oddychanie ułatwi malcowi posmarowanie stópek, klatki piersiowej czy plecków specjalnym preparatem zawierającym olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, lawendowy, piniowy miętowy (preparat możemy też dostać pod postacią plastrów naklejanych na pidżamkę, w aptece za około 12 zł). Olejkami możemy też skropić pościel malca, ale nie przesadzajmy z ilością - w nadmiarze ich woń może drażnić, a to tylko utrudni dziecku spokojny sen.

Nawilżanie powietrza

Suche powietrze wysusza śluzówki, co tylko potęguje dolegliwości malca. Warto w tych dniach szczególnie zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia w mieszkaniu. Sprawdzą się zarówno mokre ręczniki na grzejniku, jak i miska z wodą obok kaloryfera, ale warto też pomyśleć o zakupie specjalnego nawilżacza powietrza. Można je znaleźć w naprawdę przystępnych cenach, a w mieszkaniu, w którym jest dziecko, to gadżet z tych naprawdę przydatnych.

Inhalacje

Inhalacje skutecznie zmniejszają obrzęk błon śluzowych, dzięki czemu ułatwiają wypływanie wydzieliny z noska. W przypadku maluszka najbezpieczniejsze będą inhalacje z soli kuchennej, ponieważ nie ma ryzyka reakcji alergicznej (do garnka z wodą dodajemy dwie łyżki soli). Nie jest potrzebne bezpośrednie wdychanie pary przez malca - wystarczy, że postawimy miskę z wodą w pokoju dziecka. Preparaty do inhalacji (w aptece już za około 8 zł) można również rozpylać za pomocą nawilżacza powietrza, ale wcześniej sprawdźmy, czy na pewno producent naszego urządzenia dopuszcza taką możliwość.

Maść majerankowa

Maść w postaci jasnozielonej masy o charakterystycznym zapachu majeranku wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, działa też ściągająco na błony śluzowe. Delikatnie smarujemy niewielką ilością maści okolice noska, uważając przy tym, by preparat nie przytkał i tak już zatkanych dziurek. Maść dostaniemy w każdej aptece za około 3 zł.
------
Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każdy katar (http://www.ciazowy.pl/artykul,jak-przetrwac-katar-i-przeziebienie,1698,1.html) trwa siedem dni - w przypadku niemowląt może się przedłużyć nawet do trzech tygodni. Nie w pełni rozwinięty system odpornościowy nie radzi sobie jeszcze skutecznie ze zwalczaniem infekcji, dlatego koniecznie musimy go wesprzeć. Pamiętajmy jednak, by nie stosować żadnych kropli do nosa bez konsultacji z lekarzem - nawet tych dostępnych bez recepty (ewentualnie poradźmy się farmaceuty). Jeśli jednak chcemy leczyć dziecko farmakologicznie, wcześniej pokażmy je lekarzowi.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55