Stan podgorączkowy po szczepieniu - kąpiel, spacery, leczenie

autor: Agata Cygan , 2017-08-17
Stan podgorączkowy po szczepieniu - kąpiel, spacery, leczenie
Stan podgorączkowy, a nawet lekka gorączka to częsta reakcja organizmu dziecka na podaną szczepionkę. Rodzice zastanawiają się, jak postępować w takiej sytuacji, dlatego podpowiadamy, z czym uważać i czego unikać w podobnym przypadku.

Kąpiel

Niektórzy rodzice wyznają pogląd, że kąpanie dziecka w dniu, w którym zostało ono zaszczepione nie jest dobrym pomysłem. Jak się okazuje, to zupełne mylne przekonanie nawet - a może zwłaszcza wtedy - kiedy malec reaguje na podaną szczepionkę stanem podgorączkowym czy wręcz gorączką. Przecież kąpiel jest uznawana za jeden ze skuteczniejszych i - co ważne - nieinwazyjnych sposobów na obniżenie temperatury ciała!

Oczywiście mowa o kąpieli w letniej wodzie - najlepiej, jeśli jej temperatura będzie niższa od temperatury ciała dziecka o 2 stopnie - i niezbyt długiej (7 - 10 minut zdecydowanie wystarczy). Kąpiel odradza się w przypadku dziecka silnie osłabionego i takiego, u którego wystąpiły już dreszcze gorączkowe. Więcej na temat wskazań i przeciwwskazań do kąpieli po szczepieniu przeczytacie tutaj.

Spacer

Szczepienie samo w sobie nie jest powodem do rezygnacji ze spaceru, ale jeśli dziecko reaguje na podaną szczepionkę stanem podgorączkowym, bezpieczniej będzie pozostać w domu. Rodzice często zastanawiają się, czy "ten rodzaj" podwyższonej temperatury, jaki pojawić się może w wyniku szczepienia jest równie silnym przeciwwskazaniem do wyjścia na dwór, co gorączka spowodowana chorobą. Podkreślmy więc raz jeszcze: nie ma znaczenia, z jakiego powodu temperatura ciała dziecka uległa podwyższeniu - czy jest to zapowiedź zbliżającej się choroby, jeden z objawów ząbkowania czy reakcja na podane w szczepionce wirusy.

Gorączkę - a dla bezpieczeństwa także stan podgorączkowy - najlepiej przeczekać w domu. Nie mamy przecież pewności, że w czasie przechadzki temperatura ciała dziecka dodatkowo nie wzrośnie, a jak wiemy, granica między stanem podgorączkowym a "pełną" gorączką jest dość płynna. Chodzi o to, że układ odpornościowy w momencie, kiedy organizm gorączkuje, jest osłabiony, a przecież wówczas ryzyko infekcji zdecydowanie się podnosi. W przypadku dziecka co tylko zaszczepionego - wzrasta ono szczególnie.

Leczenie

Z gorączką, która pojawia się u dziecka po podaniu szczepionki postępujemy podobnie, jak z tą, której powodem jest infekcja. To, że znamy powód podniesionej temperatury ciała malca i wiemy, że nie jest ona wynikiem groźnej choroby nie znaczy, że nie musimy z nią walczyć. Gorączka do pewnego momentu jest objawem pozytywnym - to mechanizm obronny organizmu, ale zbyt wysoka jest już dla tego organizmu groźna. Ogólnie przyjmuje się, że temperatura w granicach 37-38°C to dopiero stan podgorączkowy, natomiast po przekroczeniu 38°C mamy już do czynienia z gorączką.

Leków przeciwgorączkowych nie podajemy więc do momentu, gdy nie jest to koniecznie - temperatura utrzymuje się we wspomnianych granicach. Już wtedy warto jednak zacząć obniżać temperaturę ciała dziecka domowymi sposobami - pomóc mogą chłodne okłady na czoło, klatkę piersiową i łydki czy wspomniana wyżej kąpiel. Jeśli naturalne sposoby nie przynoszą rezultatów, a temperatura narasta, należy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe dostosowane do wieku malca.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55