Subiektywna lista piosenek o mamach i macierzyństwie

autor: Marta Czajka , 2019-02-27
Subiektywna lista piosenek o mamach i macierzyństwie
Mama. Najważniejsza kobieta w naszym życiu i częsty adresat piosenek wszystkich gatunków. O mamach śpiewają gwiazdy pop, rockowi wokaliści i raperzy. Utwory nie zawsze jednak są słodkie i wesołe. Wybraliśmy te, które skojarzyły nam się z tematem jako pierwsze.

Majka Jeżowska – „A ja wolę moją mamę”

Pamiętacie: „A ja wolę moją mamę, co ma włosy ja atrament, złote oczy jak mój miś. I płakała rano dziś"? Hit przedszkoli lat 90. Piosenka napisana przez Agnieszkę Osiecką, którą Majka Jeżowska skomponowała dla swojego, wówczas małego, syna Wojtusia.

Dżem – „List do M.”

Piosenka napisana przez Ryszarda Riedla i Dorotę Zawiesinko, pochodząca z płyty „Detox" z 1991 roku. Prawdziwy wyciskacz łez: „Spokojny jest tylko mój dom, gdzie Ty jesteś a mnie tam nie ma, Gdzie nie wrócę już chyba, chyba nie, Mamo bardzo kocham cię, kocham Cię!". To modlitwa, pożegnanie i jednocześnie prośba o wybaczenie błędów.

B.B. King – „Nobody Loves Me But My Mother”

Klasyczny, rasowy blues. Hołd złożony mamie.

Spice Girls – „Mama”

Zna chyba każdy, kto dorastał w latach 90. Każda z wokalistek śpiewa o tym, jak ważna w jej życiu jest mama. Ciekawostką jest fakt, że w teledysku razem z piosenkarkami występują ich prawdziwe mamy.

Violetta Villas – „Dla Ciebie, Mamo”

Utwór powstał w latach 60. Violetta przebywała wtedy w Stanach Zjednoczonych, bardzo tęskniła za Polską i za swoją mamą Krystyną. Tą tęsknotę widać w tekście piosenki: "Mamo, smutno tu i obco, drzewa inne rosną i ciszy nikt nie zna tu. Mamo, nie myśl, że się skarżę, żal mi tylko marzeń dziecięcych dni, moich dni".

Metallica – „Mama Said”

James Hetfield napisał tę balladę dla swojej mamy, która zmarła na raka, gdy był młody. Nie poddawała się leczeniu, ze względu na przekonania religijne - podobnie, jak ojciec Jamesa, była wyznawcą Chrześcijańskiej Nauki, która zakazywała przyjmowania leków.

A możecie przychodzą Wam do głowy jeszcze jakieś inne utwory o mamach, o których warto byłoby tutaj wspomnieć?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55