Substancje oraz środki spożywcze szkodliwe w okresie ciąży cz. II

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-05-25
Substancje oraz środki spożywcze szkodliwe w okresie ciąży cz. II
Wydawałoby się, że żyjemy w takich czasach, w których media, świadomość pacjenta oraz służba zdrowia, dbają w wystarczający sposób o zdrowy i bezpieczny dla dziecka, tryb życia kobiety ciężarnej. Nic bardziej mylnego... W dalszym ciągu spotykamy się z brakiem świadomości u kobiet ciężarnych i z dużą nierozwagą, jeśli chodzi o tryb życia, a zwłaszcza o spożywanie pewnych substancji, szkodliwych zarówno dla przyszłej mamy jak i dla dziecka. Niestety, mimo ostrzeżeń lekarzy, kobiety ciężarne częstokroć po prostu nie dbają o siebie.

Nie można od wszystkich kobiet wymagać rezygnacji z pracy, regularnego odpoczynku oraz prawidłowej diety, bogatej we wszystkie niezbędne substancje. Jednak powinno się wymagać zachowania podstawowych środków ostrożności oraz maksymalnego wyczulenia kobiety na to, czego powinna w ciąży strzec się jak ognia!

Nikotyna

Palenie papierosów jest główną przyczyną zahamowania rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Dzieci matek palących są średnio lżejsze o około 200-300 gramów. W konsekwencji nowo narodzone dziecko nie jest przygotowane do życia poza łonem matki. Nawet jeśli do porodu doszło w terminie, maluch musi przebywać w inkubatorze. Jego stan zdrowia jest gorszy od stanu zdrowia noworodków urodzonych przez matki niepalące. Wszystkie te zmiany związane są z przewlekłym niedotlenieniem, które uniemożliwia prawidłowy rozwój wewnątrzmaciczny. Zmniejszone tempo rozwoju i wzrostu utrzymuje się u tych dzieci nawet do osiągnięcia wieku szkolnego. Amerykańscy naukowcy po zbadaniu dużej grupy dzieci matek, które paliły w okresie ciąży, stwierdzili częstsze występowanie zaburzeń zachowania i opóźnienie rozwoju umysłowego u dzieci oraz większe predyspozycje do infekcji.

Liczne substancje zawarte w nikotynie są kancerogenne, a więc mogą doprowadzić do rozwoju raka. Absolutnie, kategorycznie i bezwzględnie zabronione jest palenie w czasie ciąży. Paląca matka bierze na siebie ogromną odpowiedzialność urodzenia niesprawnego, chorego - a często nawet martwego płodu.

Mamo nie pal!

Wkładając do ust papierosa zastanów się czy chcesz mieć zdrowe, uśmiechnięte i żyjące pełnią życia dziecko? Jeśli odpowiedź na pytanie jest twierdząca, nie zwlekaj! Przestań palić! A mając dodatkowo na uwadze swoje zdrowie, rzuć palenie raz na zawsze. Jeżeli próba całkowitego zaprzestania palenia jest dla Ciebie zbyt trudna, spróbuj stopniowo. Na początek przestań palić przez okres ciąży. Sama zobaczysz, że po urodzeniu dziecka, troska o nie i jego zdrowie pochłonie Cię do tego stopnia, że nie będziesz miała czasu ani ochoty truć się już więcej nikotyną i łatwiej będzie Ci ostatecznie zerwać z nałogiem. Chodzi bowiem nie tylko o Twoje zdrowie!

Paląc w obecności dziecka narażasz jego zdrowie

Ponieważ instynkt macierzyński jest najsilniejszym bodźcem w życiu człowieka, wiele matek palących zaraz po potwierdzeniu zajścia w ciążę odstawia papierosy aż do zakończenia karmienia. Niestety, duża grupa wraca później do palenia zapominając, że dziecko przebywające w mieszkaniu z palącą matką jest również bardzo narażone na szkodliwe działanie nałogu. Dlatego, jeżeli udało Ci się rzucić palenie na czas ciąży, powinnaś zrobić wszystko, żeby już nigdy do niego nie wrócić!

Kontakt z palącymi jest zabroniony w ciąży
Kobieta ciężarna powinna unikać w okresie ciąży kontaktu z ludźmi palącymi, zadymionych miejsc oraz... nakłonić palącego ojca do pozbycia się nałogu. Dym papierosowy unoszący się w powietrzu jest gorszą trucizną niż ten bezpośrednio wdychany. Powinno się mieć to na uwadze i unikać w okresie ciąży towarzystwa palaczy dla dobra przyszłego dziecka.

Alkohol

Picie alkoholu przez kobiety ciężarne zwiększa ryzyko wystąpienia niedorozwoju fizycznego i umysłowego u dzieci. Każda dawka alkoholu spożytego przez matkę przedostaje się bowiem przez łożysko do płodu. Wydawać by się mogło, że kieliszek wina od czasu do czasu w drugiej połowie ciąży nie powinien być szkodliwy, jednak większość lekarzy odradza alkohol w jakiejkolwiek postaci i ilości w trakcie całej ciąży. Nie przeprowadzono do tej pory żadnych poważnych badań naukowych na temat picia alkoholu w ciąży. Wszystkie zalecenia lekarskie oparte są na zdrowym rozsądku oraz potwierdzonym badaniami szkodliwym wpływie alkoholu na organizm człowieka.

Ciężarne pijące alkohol narażone są na większe ryzyko wystąpienia poronień, przedwczesnego porodu, zahamowania rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka, a w najcięższych przypadkach  - śmierci płodu.

Wielokrotnie mamy pytają o szkodliwość kieliszka wina. W pierwszym trymestrze nawet niewielka ilość alkoholu jest niebezpieczna dla Twojego dziecka. W drugim i trzecim trymestrze lampka czerwonego winna od czasu do czasu nie powinna być zaszkodzić. Jednakże, jeżeli przez dziewięć miesięcy powstrzymasz się od alkoholu (nawet pod postacią czerwonego wina), wyjdzie to tylko i wyłącznie na zdrowie Twojemu brzdącowi.

Jak alkohol działa na dziecko?

Najbardziej wrażliwą tkanką płodu na działanie alkoholu jest tkanka nerwowa. Może dochodzić do obumierania neuronów i w konsekwencji do zaburzenia rozwoju psychomotorycznego. Alkohol może dodatkowo obkurczać naczynia pępowinowe i zmniejszać w ten sposób napływ substancji odżywczych i tlenu do płodu. Doprowadza to do niedożywienia i niedotlenienia dziecka. W związku z tym maluchy rodzą się przedwcześnie. Dużo częściej rodzą się z wadami wrodzonymi (głównie wady serca, czaszki i kręgosłupa). Obkurczenie naczyń pępowinowych sprzyja również możliwości przedwczesnego oddzielenia się łożyska.

W późniejszym okresie, oprócz wspomnianego zaburzenia rozwoju umysłowego, dzieci matek nadużywających alkoholu w okresie ciąży są nadpobudliwe i mają zaburzenia charakteru.

Warto zatem zaprzestać spożycia alkoholu w trakcie ciąży. Lekarz poinformowany o problemach alkoholowych może pomóc przyszłej mamie, lub wskazać odpowiednie instytucje, pomagające osobom uzależnionym.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2009-10-24

W pelni sie zgadzam z Renia.Jak mozna swiadomie narazac dziecko na powstanie problemow neurologicznych.Uwazam,ze palenie w ciazy i palenie w obecnosci malego dziecka jest bardzo szkodliwe.Niestety spotyka sie obecnie wiele mlodych mam i niestety babc z dzieckiem na jednej rece i z papierosem w drugiej.Koszmar.

domi
Iwisia
2009-11-19

Nie ma chba nic gorszego niż kobieta spodziewająca się dziecka i będąca jednocześnie w nałogach. Tak samo jednorazowe podpijanie czy palenie papierosów też nie jest dobrą rzeczą.

Iwisia
Iwisia
2009-11-19

Nie ma chba nic gorszego niż kobieta spodziewająca się dziecka i będąca jednocześnie w nałogach. Tak samo jednorazowe podpijanie czy palenie papierosów też nie jest dobrą rzeczą.

Iwisia
zabka300
2009-11-30

Ja ogolnie jestem przeciwniczka picia i palenia, a co dopiero w trakcie ciazy. Potepiam kobiety, ktore narazaja swoje dziecko jakimkolwiek zlym postepowaniem w czasie ciazy. Wedlug mnie powinny byc kary za takie cos.

zabka300
aneta
2010-01-17

...tak to prawda po co szkodzic bezbronnemu dziecku?przeciez noworodkowi normalny człowiek nigdy by nie podal zadnych%

~aneta
Sabinka
2010-11-28

Mama bo o suplementacji witaminą D w ciązy mówi się dopiero od niedawna.

~Sabinka
asia
2012-12-22

Ja też nie mogę tego pojąć, jak kobieta wiedząc, że spodziewa się bezbronnego bobaska może świadomie pali, pić, i inne tego typu usprawiedliwiając się, też się zgadzam, że to powinno być karane!!!

~asia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55