Sucha mama – nie jest sama!

autor: Redakcja Portalu , 2013-09-26
Sucha mama – nie jest sama!
Świeżo „upieczonej” mamie trosk nie brakuje. Jak z samej nazwy wynika – czasem piecze, czasem suszy… Skąd te objawy i jak z nimi walczyć? Odpowiedź dają - „Suche fakty”.

Oj, boli…

Poród to niemałe wyzwanie. Trudno się dziwić - wydanie na świat maluszka, który w matczynym brzuchu czuje się jak w raju - nie jest proste. Podczas „siłowania się" z takim delikwentem może dojść do rozciągnięcia tkanek krocza lub wręcz ich uszkodzenia, a niekiedy konieczne okazuje się nacięcie. Nic więc dziwnego, że delikatne okolice intymne po porodzie dają się we znaki - szczególnie w pierwszej dobie po rozwiązaniu. Istnieją różne sposoby łagodzenia poporodowych dolegliwości - od najbardziej naturalnych, jak chodzenie (poprawia krążenie),przykładanie na bolące okolice woreczka z lodem czy wykonywanie ćwiczeń mięśni krocza, po stosowanie środków znieczulających. Z uwagi na to, że ból może się nasilać w czasie wypróżniania (miejsce nacięcia ulega podrażnieniu przez wydalane składniki),warto wzbogacić dietę w produkty, zawierające błonnik oraz stale uzupełniać poziom wody w organizmie.

Kłopotliwe upławy

Kolejną rozterką mam zaraz po porodzie są tzw. odchody połogowe, powstające na skutek zmniejszania się rozszerzonej podczas ciąży macicy. Upławy te, które w początkowym okresie przyjmują formę krwawień, pozwalają na usunięcie z organizmu resztek błon płodowych i drobnoustrojów. Z czasem ich kolor się zmienia - stają się brunatno-żółte, a następnie szarawe. Zawierają one w swej strukturze patogenne drobnoustroje, dlatego też - jeśli dojdzie do zakażenia - skutkiem mogą być groźne powikłania. Z tego właśnie względu świeżo upieczona mama musi zwrócić szczególną uwagę na higienę intymną: zwykły ręcznik zamienić na jednorazowe, papierowe ręczniczki, kąpiel w wannie na delikatny prysznic, a wkładki higieniczne i podpaski na podpaski w dużym rozmiarze lub specjalne wkładki poporodowe. Należy też często myć okolice intymne, używając do tego środków stosowanych w czasie ciąży i zakładać tylko naturalną, przewiewną bieliznę.

Suche rozterki młodej mamy

Kolejną rozterką świeżo upieczonej mamy mogą być bolesne stosunki spowodowane osłabieniem okolic intymnych po porodzie, a także suchością pochwy - skutkiem spadku poziomu estrogenów (w ciąży ich poziom wydatnie rośnie) oraz wzrostu poziomu prolaktyny (pobudzając laktację, jednocześnie zmniejsza nawilżenie pochwy). Z tego powodu wiele mam rezygnuje ze współżycia, odkładając je na bliżej nieokreślone „później". O ile to prawda, że z seksem po ciąży warto poczekać 4 do 6 tygodni (nawet, jeśli poród przebiegał naturalnie i bez zakłóceń, tkanki krocza potrzebują czasu, by się wygoić), długotrwała rezygnacja ze współżycia z uwagi na suchość pochwy po połogu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dodatkowo pogarsza kondycję pochwy, która wskutek „zaniedbania" staje się jeszcze mniej elastyczna i giętka.

Co więcej, o ile wcześniejsze dolegliwości mama rzeczywiście musi - dzielnie przeczekać, z tą ostatnią może skutecznie walczyć! Rozwiązanie podsuwa kampania „Suchość pochwy wywołuje ... suchość w ustach"(www.kobiecosc.info/suchefakty). Suchość pochwy to problem coraz większej liczby kobiet w każdym wieku. Niestety, mówienie o tej dolegliwości nadal wiąże się ze sporym dyskomfortem. Z badań wynika, że podrażnienie, świąd, pieczenie sromu i pochwy oraz suchość w okolicach intymnych zgłasza lekarzowi jedynie 18,6% odczuwających je kobiet. Oznacza to, że ponad 1/3 zmagających się z podobnymi objawami pań - przemilcza problem! Chcemy uświadomić kobietom, a zwłaszcza świeżo „upieczonym" mamom, że dolegliwości, z jakimi się zmagają są zupełnie naturalne, ale mimo to wcale nie muszą ich przeczekiwać!- tłumaczą twórcy Kampanii „Suchość pochwy wywołuje... suchość w ustach". -Mamo, jeśli cierpisz na suchość w ustach, spowodowaną suchością pochwy - nie zwlekaj. Pozbycie się pierwszego - odważna rozmowa z lekarzem o problemie, pozwoli Ci szybko uporać się z tym drugim - apelują.

W zakładce www.kobiecosc.info/suchefakty znaleźć można wiele ciekawych artykułów, dotyczących m.in. suchości pochwy - możliwe źródła, czynniki ryzyka, sposoby leczenia oraz zapobiegania problemowi. Świeżo upieczone mamy znajdą tutaj także szereg sprawdzonych wskazówek na temat szeroko pojętego zdrowia intymnego, które przydadzą się zarówno tuż po porodzie, jak i w późniejszym okresie.

 


-----------------------------------------------

 

Akcję „ Suchość pochwy... wywołuje suchość w ustach" wspiera HydroVag® - wygodne w zastosowaniu globulki dopochwowe, które nawilżają śluzówkę ścian pochwy, wspomagają procesy regeneracyjne oraz pomagają utrzymać jej fizjologiczne pH.Z uwagi na to, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie, uwzględniając wszelkie dodatkowe czynniki, w czasie karmienia piersią preparat najlepiej stosować po konsultacji z lekarzem.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Roxy28
2013-10-26

Ginekolog dokładnie opowiedział mi co się może dziać z moim kroczem zaraz po porodzie i właśnie suchość pochwy była największym problemem. Nawet bielizna mnie urażała. Zgodnie z zaleceniem smarowałam się provag żelem, który właśnie nawilża, odświeża, łagodzi podrażnienia a dodatkowo pomaga w utrzymaniu właściwego pH pochwy. U mnie sprawdził się doskonale dlatego stosuje go do dziś dnia.

~Roxy28

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
IH
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55