Suchość pochwy wywołuje... suchość w ustach!

autor: Redakcja Portalu , 2013-07-18
Suchość pochwy wywołuje... suchość w ustach!
Zmaga się z nią ponad 30 proc. kobiet w każdym wieku, ale nadal nie każda ma świadomość jej istnienia. Skąd się bierze i jak z nią walczyć? Dlaczego suchość pochwy wywołuje… suchość w ustach?

Suchość pochwy to problem coraz większej liczby kobiet w każdym wieku. Ostrożne szacunki pokazują, że już ponad połowa Polek zmaga się z jej objawami. Tymczasem mówienie o tej dolegliwości nadal wiąże się ze sporym dyskomfortem. Sprawia to, że o niedostatecznym nawilżeniu w gabinecie ginekologicznym rozmawia się niezwykle rzadko.

Z danych wynika, że jedynie 18,6 proc. kobiet zgłasza problem suchości pochwy swojemu lekarzowi. Oznacza to, że ponad 1/3 zmagających się z dokuczliwymi objawami pań - problem przemilcza! Co może skłaniać kobiety do milczenia? Jedną z przyczyn pomijania tego ważnego tematu w gabinecie jest z pewnością wstyd oraz brak wystarczającej wiedzy na temat przyczyn występowania problemu. Przekonane, że suchość - w ich przypadku - nie ma racjonalnego źródła, kobiety mają nadzieję, że uporają się z nią samodzielnie.

Nietypowe źródła typowej dolegliwości

Dolegliwość, o której mowa, zdaje się być typową dla okresu menopauzy. To prawda - główną jej przyczyną jest zaburzenie produkcji estrogenów, dlatego też najczęściej odczuwają ją kobiety w okresie okołomenopauzalnym. Jednak to tylko pierwszy z możliwych czynników ryzyka. Z problemem suchości spotkać się mogą także kobiety po porodzie (szczególnie te, karmiące piersią), osoby stale przyjmujące leki (np. przy alergii, endometriozie, mięśniakach) czy też długotrwale stosujące antykoncepcję hormonalną.

Suchość może mieć także inne, mniej typowe źródła. Ze względu na to, że czynników tych z reguły nie konsultujemy ze specjalistą, wynikające z nich negatywne zjawiska (np. suchość pochwy), trudno z nimi skojarzyć. Suchość bywa bowiem wynikiem ciągłego przemęczenia, życia w nieustannym stresie, korzystania z używek, środków antydepresyjnych, nieprawidłowej diety, częstych wizyt na basenie, codziennego stosowania wkładek higienicznych, a nawet - braku zaufania do partnera seksualnego.

Suche fakty

Przemilczanie problemu sprawia, że kobiety nie mają dostatecznej wiedzy na temat jego możliwych źródeł, a także - leczenia i profilaktyki. Tymczasem zarówno przyczynę, jak i rozwiązanie - znaleźć bardzo prosto. Odpowiedź podsuwa nam kampania „Suchość pochwy wywołuje ... suchość w ustach", która rozpoczęła się na początku lipca br. Akcja prowadzona jest za pośrednictwem podstrony Suche Fakty, będącej częścią strony Kobiecość niejedno ma imię. Znaleźć tu można szereg artykułów oraz praktycznych informacji na temat suchości, m.in.: możliwe źródła problemu, czynniki ryzyka, sposoby walki z dokuczliwą suchością oraz możliwości zapobiegania jej powstaniu.

Tylko otwarte postawienie problemu i pokazanie jego skali pozwoli na to, by kobiety wreszcie uświadomiły sobie, że ich dolegliwości nie są wstydliwe i by zaczęły o nich mówić głośno. Przecież zamiast „pękać" w zderzeniu z kłopotem, znacznie lepiej stawić mu czoła!

Jak zwalczyć suchość w ustach? Zapraszamy na www.kobiecosc.info/suchefakty.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Kasia
2014-03-20

Właśnie przeglądałam portal kobiecosc.info i musze powiedziec, że to jest to czego szukałam, baza wiedzy o problemach z suchościa pochwy, przyczyny i metody jak sobie z nia radzić. ale równiez o problemach kobiecych ogółem, zdrowie, intymność, a dla psycho jest forum na wygadanie. Super

~Kasia
Ula
2014-03-24

Już jakiś czas temu dowiedziałam się o tej stronie na temat suchości pochwy. Ciekawił mnie ten temat, bo borykałam się z suchością po porodzie. tam właśnie dziewczyny chwaliły sobie Hydrovag, globulki nawilżające i regenerujące (po porodzie jak znalazł :-)). Zastosowałam je i pomogło, teraz biorę profilaktycznie, by to paskudztwo nie wróciło.

~Ula

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55