Swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych

autor: Karolina Jędras , 2011-05-02
Swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych
Ciąża to dla organizmu kobiety nie lada wyzwanie. W ciele zachodzi wiele różnorodnych zmian. Liczne układy i narządy przygotowują się do wydania na świat dziecka. W tym czasie jednak organizm narażony jest na wiele chorób i dolegliwości wynikających m.in. ze zmian hormonalnych i osłabionej odporności. Oprócz chorób wewnętrznych także skóra kobiety narażona jest na wiele przypadłości.

Dermatozy ciążowe

Choć dermatozy są, ze względu na swędzenie, uciążliwe dla kobiety, większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia matki i dziecka.

Niektóre choroby występują tylko podczas ciąży. Takie właśnie są dermatozy ciążowe. Pod tym pojęciem kryją się choroby skóry bezpośrednio związane ze stanem błogosławionym, występujące tylko w czasie tych dziewięciu miesięcy. Oprócz dermatoz na skórze kobiety mogą pojawić się zmiany będące objawami ciąży (np. zwiększone pocenie się, przyspieszenie tempa wzrostu włosów i paznokci, dodatkowe owłosienie na twarzy i brzuchu, zmiany barwnikowe, przebarwienia, rozstępy czy obrzęki).

Dodatkowo, jeśli kobieta cierpiała na choroby skórne przed ciążą, teraz mogą się one nasilić. Dotyczy to szczególnie kolagenozy i części przypadków w łuszczycy. Podczas tych dziewięciu miesięcy choroba może wejść także w stan remisji - szczególnie w łysieniu plackowatym, części łuszczyc, trądziku i bielactwie. Niestety istnieje ryzyko, że po ciąży nastąpi nasilenie objawów tych chorób.

Choć dermatozy są, ze względu na swędzenie, uciążliwe dla kobiety, większość z nich nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia matki i dziecka. Mimo tego koniecznym jest podjęcie zdiagnozowania i leczenia, choćby ze względu na ustalenie którą z dermatoz posiadamy. Część z nich może być niebezpieczna, przez swój ciężki przebieg. Są to: opryszczki ciężarnych, liszajec opryszczkowaty i progesteronowe autoimmunologiczne zapalenie skóry ciężarnych.

Swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych

Zwane także ciążowym zapaleniem mieszków włosowych świądem (PFP - pruritic folliculitis of pregnancy) jest jedną z dermatoz ciążowych. Zapalenie mieszków może wystąpić w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Trwa przez całą ciążę i jeszcze kilka tygodni po porodzie (zazwyczaj ustępuje w 2-3 tygodniu po nim). Jest to rodzaj trądzika wywoływanego przez zmiany hormonalne. Chorobę pierwszy raz opisali Zoberman i Farmer w 1981 roku.

Objawy

Najważniejszym jest wysypka, swędząca dość intensywnie. Grudki w okolicach mieszków włosowych mają od 3 do 5 milimetrów. W wyniku drapania krostek naruszamy naskórek i powstają przeczosy. Zmiany skórne mogą pojawić się na całym ciele lub na plecach, brzuchu, nogach i ramionach.

Leczenie

Każdą z chorób skóry należy podczas ciąży leczyć pod okiem dermatologa. Specjalista zdiagnozuje i dobierze leki tak, by były bezpieczna dla dziecka. Jako że opisywana choroba ma charakter zapalny leczeni jest konieczne. W tym przypadku jako formę leczenia często stosuje się 10% nadtlenku benzoilu z 1% maścią hydrokortyzonową.

Warte podkreślenia jest, że swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka, a ich rokowania są dobre.

Domowe dbanie o skórę

Ważnym aspektem leczenia jest zachowanie odpowiedniej higieny ciała. Musimy zadbać, by nie doszło do zakażenia ran powstałych w wyniku drapania swędzących miejsc. Mogłoby to utrudnić gojenie i spowodować późniejsze blizny. Do wyleczenia konieczne jest regularne stosowanie leków i maści zapisanych przez lekarza. Podczas ciąży nie można stosować żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Pampoko
2012-02-27

Jestem w 22 tygodniu ciąży i mam męczącą wysypkę (na piersiach i pod biustem) od około tygodnia. Dermatolog przepisał maść z kortyzonem i zalecił mieszać go wraz z maścią AVENE Cicalfate. Naprawdę przynosi to ulgę. Próbowałam też samodzielnie się ratować-kupiłam Oilatum Soft oraz smarowałam się krochmalem, nie przynosiło to jednak efektu. Dodam,że dermatolog zdiagnozował wysypkę jako uczulenie na oliwkę J&J, podobno preparaty tej firmy są bardzo uczulające. Pozdrawiam! :) i życzę zdrowia!

~Pampoko

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55