Świadczenia dla dzieci niepełnosprawnych

autor: Paulina Wójtowicz , 2010-10-07
Świadczenia dla dzieci niepełnosprawnych
Od marca br. rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą pobierać świadczenia pielęgnacyjne na lepszych warunkach niż dotychczas. Co się zmieniło i jak właściwie o taką pomoc się postarać? Czym różni się zapomoga dla rodziców od zasiłku pielęgnacyjnego, do którego przyjmowania uprawnione są same niepełnosprawne dzieci?

Świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek pielęgnacyjny

W temacie świadczeń rodzinnych bywa zwykle wiele wątpliwości; większość z nich powodowana jest jednak brakiem wiedzy i znajomości źródeł, z których można korzystać, by zaczerpnąć wiedzy na interesujące nas zagadnienie. Pobieżne rozeznanie tematu sprawia też, że często mylimy świadczenia pielęgnacyjne z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Właśnie - czym właściwie różnią się te dwie rodzaje pomocy?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzicowi bądź opiekunowi niepełnosprawnego malucha, który rezygnuje z pracy, by (z konieczności) opiekować się chorym dzieckiem.

Zasiłek pielęgnacyjny z kolei to pomoc, której celem jest przynajmniej częściowe pokrycie kosztów leczenia i opieki nad chorym maluchem, niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Mimo, iż przyjmują ją w imieniu dziecka rodzice lub opiekunowie, to chory jest faktycznym uprawnionym do otrzymania zasiłku.

Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego to 153 zł. Świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł i przyznawane jest bez względu na wysokość dochodu na jednego członka rodziny.

Ważne: pomocy nie otrzyma rodzina zastępcza, rodzina, w której chore dziecko korzysta z całodobowej opieki w placówce medycznej, finansowanej z budżetu państwa, osoby przyjmujące dodatek pielęgnacyjny oraz opiekun, który już skorzystał z wcześniejszej emerytury na niepełnosprawne dziecko.

Bez względu na dochód

W marcu br. weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zmianie uległa wyso-kość zasiłku pielęgnacyjnego i granica dochodu rodziny, wg którego przyznawane jest świadczenie pielęgnacyjne - na korzyść rodzin. Dotychczasowe 144 zł zasiłku wzrosło i wynosi aktualnie 153 zł. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego podniesiono natomiast o 100 zł - z 420 zł na 520 zł - i przyznawane jest bez względu na wysokość dochodu przypadającego na jednego członka rodziny (do tej pory 583 zł na osobę).

Jak uzyskać świadczenie i zasiłek?

Aby uzyskać świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek pielęgnacyjny należy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej złożyć:

  • wypełniony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego/zasiłku pielęgnacyjnego (do pobrania w placówce),
  • orzeczenie o niepełnosprawności dziecka,
  • odpis aktu urodzenia dziecka,
  • kopię dowodu osobistego opiekuna (osoby ubiegającej się o świadczenie),
  • zaświadczenia z ośrodka opiekuńczego, z którego korzysta/-ło dziecko, że placówka nie udziela mu całodobowej opieki.
drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Sabinka
2010-10-24

Nie ma nic smutniejszego niż chore dziecko a jeszcze gorsza jest bezsilność rodziców i brak wsparcia państwa w opiece nad chorym dzieckiem.
Zasiłek pielęgnacyjny jest bardzo niski.
Może ktoś odpowie jak matka chorego dziecka, która nie może pracować bo musi cały czas zajmować sie dzieckiem ma utrzymać siebie i dziecko z zasiłku.
A gdzie leki, rehabilitacja??

~Sabinka
Bożena
2012-07-19

To jest naświętrza prawda że takie pieniądze to tylko kropla w morzu ..... a takie chore dziecko to największy ból jaki może mieć matka .Wszystkie wydatki dla dobra dziecka są kolosalne , ale ten może to tylko wiedzieć kto takie dziecko ma ,żadne pieniądze tego nie zastąpią .

~Bożena
bezradna
2012-09-11

nieludzkie traktowanie rodzin jak mamy zyc z takimi pieniedzmi moze sproboja ci ktorzy to ustalaja

~bezradna
OJCIEC
2012-09-16

a takie chore dziecko to największy ból jaki może mieć matka
A ojciec bólu nie ma może to jest największy ból dla rodziców!!!!!

~OJCIEC
kamyk
2013-02-17

racja "ojciec".
wszędzie tylko matka....
też mam ciężko chore dziecko, które jest w szpitalu, a ja muszę już wrócić do pracy...
spędziłem z żoną przy nim 3m-ce, ale wolne się skończyło i jak wrócić, kiedy głowa już nie ta sama, myśli przy dziecku...
potrafi ktoś odpowiedzieć..., bo "czas leczy rany", albo "będzie dobrze" można sobie wsadzić przy takich realiach.....

~kamyk

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55