Światowy Dzień AIDS

autor: Malwina Angerman , 2010-11-29
Światowy Dzień AIDS
1 grudnia już po raz 22. będziemy obchodzić Światowy Dzień AIDS. Problem AIDS – wbrew wielu stereotypom - nie dotyczy jedynie narkomanów. W ostatnim dziesięcioleciu drastycznie wzrosła liczba zakażeń tzw. „innymi drogami”. Głównym winowajcą jest przypadkowy seks, często pod wpływem środków odurzających, bez użycia jakichkolwiek zabezpieczeń. Dlatego świadomość zakażenia oraz jego skutków to główne cele Światowego Dnia AIDS.

Artyści dla Afryki

1 grudnia bieżącego roku o godzinie 19.30 w Artscape Opera Mouse rozpocznie się uroczysty Koncert Galowy Światowego Dnia AIDS. Głównym zamierzeniem organizatorów jest oddanie czci nieznanym bohaterom, zarówno pojedynczym osobom, jak i organizacjom, które przyczyniły się do walki z HIV/AIDS. Duże znaczenie ma udział artystów, którzy swoimi występami, zwracają uwagę całego świata na problem AIDS. W tym roku będziemy mogli usłyszeć m.in.: Sharon Kips - zwyciężczynię holenderskiej edycji programu X-Factor, Ninę Schumann - utytułowaną, południowoafrykańską pianistkę, a także stupięćdziesięcioosobowy chór prowadzony przez Mario Vestera oraz orkiestrę symfoniczną Nowego Kościoła Apostolskiego.

Przyczajony Tygrys, ukryty Smok…

Wirus HIV uważany jest za największą epidemię czasów nowożytnych. Mimo iż nie powoduje masowego pomoru, z każdym rokiem wzrasta liczba zakażeń. HIV działa jak przyczajony Tygrys, ukryty Smok. Niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby nosicieli, gdyż w wielu przypadkach osoba zakażona nie zdaje sobie z tego sprawy. Spadek odporności, częste infekcje tłumaczy sobie szybkim tempem życia i związanym z tym stresem.

Do niedawna największy procent nosicieli stanowiły osoby stosujące narkotyki w iniekcjach, sporadycznie dochodziło do zakażeń tzw. „innymi drogami". W ostatnim dziesięcioleciu obserwujemy odwrócenie się tej zasady. Za główną przyczynę procesu uważany jest wzrost popularności przypadkowych kontaktów seksualnych. W większości dochodzi do nich pod wpływem różnych środków odurzających. Najczęściej ofiarami tego typu zakażeń są osoby młode, niezależne, rozpoczynające dorosłe życie oraz karierę zawodową.

Girls just want to have fun!

Pod wpływem alkoholu, decydujemy się na seks zapominając o zabezpieczeniu.

Dlaczego tak wielu młodych ludzi, coraz częściej kobiet decyduje się na seks z obcym partnerem? Z jednej strony jest to pewnego typu „moda", tak jak każdego sezonu nosi się inny kolor czy krój żakietu. Staramy się zniszczyć stereotyp kobiety, która jest kurą domową, wychowującą dzieci. W XXI. wieku światem rządzą przebojowe, pewne siebie kobiety, będące singielkami lub w tzw. „wolnych związkach". Wierność jest czasem... passe.

Popularne stały się babskie wieczory, jednak diametralnie różniące się od spotkań naszych matek czy babć. Wybieramy się z przyjaciółkami do klubu, flirtujemy z obcymi mężczyznami, wypijamy kolejne drinki... Często na drinkach się nie kończy. Pod wpływem alkoholu, decydujemy się na seks, zapominając o zabezpieczeniu. To wiąże się zaś z wysokim ryzykiem zakażenia wirusem HIV. Z pozoru dobra zabawa, przeradza się w danse macabre.

Daj szansę…

...swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS. Pod tym hasłem trwa polska kampania, w ramach Światowego Dnia AIDS. Jej zadaniem jest uświadomienie kobietom planującym macierzyństwo oraz będącym w ciąży, jak ważne jest wykonanie testu w kierunku HIV. Wiedza o zakażeniu pozwoli na podjęcie odpowiednich działań w celu ochrony dziecka, nawet w przypadku, gdy matka jest nosicielką. Matka zakażona wirusem HIV to nie wyrok dla maleństwa. Według najnowszych badań Krajowego Centrum ds. AIDS, każdego roku w Polsce odbywa się około 70 - 100 porodów u kobiet będących nosicielkami HIV.

Dlaczego to takie ważne?

Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko wynosi ok. 30% w przypadku niewiedzy o zakażeniu. U kobiet świadomych nosicielstwa, przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki, ryzyko to znacznie się zmniejsza i wynosi ok. 1%.

Niestety w Polsce testy na obecność wirusa HIV są mało popularne. Odsetek kobiet, które decydują się wykonać badanie wynosi jedynie 10%. To stanowczo za mało, biorąc pod uwagę inne kraje europejskie, w których ilość wykonywanych testów u ciężarnych kobiet przekracza 60%. Za wzór należy stawiać Anglię, Francję czy Holandię, w których aż 98% kobiet planujących macierzyństwo, decyduje się na takie badanie.


***

Przydarzył Ci się przypadkowy seks? Nie jesteś pewna swojego partnera? Nie czekaj, zrób test na HIV. Przy najbliższej wizycie u lekarza ginekologa, poproś o skierowanie na wykonanie badania. W sieci dostępna jest również Internetowa Poradnia ds. HIV/AIDS, działająca pod patronatem Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

Daj szansę swojemu dziecku. Więcej informacji znajdziesz na stronie polskiej kampanii w ramach Światowego Dnia AIDS: http://www.aids.gov.pl/kampanie/2009_2/index.html

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Ircia
2010-11-29

Dobrze, ze mowi sie o tak waznych swietach. I dobrze, ze mowi sie tez, ze choroba ta nie dotyczy tylko narkomanow...

Ircia
Sabinka
2010-11-29

Właśnie to już nie tylko choroba narkomanów ale ludzi którzy wybieraja przygodny sex bez zabezpieczenia.
I warto o tym mówić i edukować.

~Sabinka
Ola
2010-12-01

Cześć dziewczyny. Jestem w 18 tyg ciąży i mam za sobą test na HIV - na szczęście negatywny.
Skierowanie na badanie dostałam od lekarza w publicznej przychodni - nie prosiłam, sam mi zlecił to badanie. Ginekolog do którego chodzę prywatnie, gdy wraz z innymi wynikami badań zaniosłam wynik badania na HIV był bardzo zdziwiony, że zrobiłam taki test ( dodam, że pracuje On w Św. Zofii w W-wie i ma bardzo dobrą opinię jako lekarz).
Tak więc namawiam Was do zrobienia takiego testu nawet jak lekarz nie zaproponuje ( chociaż mają taki obowiązek). Mój mąż jest moim 3 partnerem ( mam 30 lat) i byłam raczej pewna, że jestem zdrowa - ale nigdy nic nie wiadomo.

~Ola

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55