Szczepienia zalecane będą refundowane?

autor: Agnieszka Kęsek , 2016-08-22
Szczepienia zalecane będą refundowane?
Trwają prace, które mają doprowadzić do refundacji szczepień zalecanych. Szczepienia zalecane to m.in. te przeciwko bardzo groźnym meningokokom oraz pneumokokom. Nowelizacja ustawy o refundacji, zakładająca, że nie trzeba będzie za nie płacić z własnej kieszeni, trafiła pod obrady Komisji Zdrowia. Można liczyć, że kalendarz szczepień zmieni się już w 2017 roku!

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

Szczepienia dzielą się na te obowiązkowe i zalecane. Te pierwsze są darmowe, a kalendarze z dokładnie rozpisanymi terminami - dostępne bez żadnego problemu. Do szczepień obowiązkowych zalicza się m.in. te przeciwko gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, Haemophilus influenzae typu B, odrze, śwince, różyczce.

Obok tych istnieje także pula tzw. szczepień zalecanych. Są, jak wskazuje nazwa, zalecane - przez Główny Inspektorat Sanitarny. Niestety rodzice muszą za nie zapłacić z własnej kieszeni, dlatego bywają często pomijane.

Do szczepień zalecanych zaliczamy między innymi:

 • szczepienie przeciwko pneumokokom.
 • szczepienie przeciwko meningokokom.
 • szczepienie przeciwko rotawirusom.
 • szczepienie przeciwko ospie wietrznej.

Refundacja szczepień zalecanych

Nowelizacja ustawy nie zakłada, że wszystkie szczepienia dodatkowe będą darmowe. Refundacji podlegałyby wybrane szczepienia, m.in. te przeciwko pneumokokom i meningokokom - bardzo ważne w przypadku małych dzieci. Stając się darmowymi, tym samym dołączyłyby do grona szczepień obowiązkowych. Częściowo refundowane mają być także szczepionki przeciw ospie.

Zmiany nastąpią prawdopodobnie już niebawem - w kalendarzu szczepień na 2017 rok najpewniej znajdą się już wyżej opisane nowości.

Ile to kosztuje?

Rodzice nie decydują się na szczepionki z kręgu tych zalecanych głównie ze względu na fakt, iż jest to drogie przedsięwzięcie. Dla przykładu - cztery dawki szczepionki przeciw pneumokokom dają w sumie koszt tysiąca złotych. W przypadku meningokoków cena jest bardzo podobna.

Groźne bakterie

Już same nazwy - pneumokoki, meningokoki - brzmią groźnie. Faktycznie, są to niebezpieczne, agresywne bakterie wywołujące niesamowicie poważne choroby.

Pneumokoki:

 • pełna ich nazwa to Streptococcus pneumoniae, są to paciorkowce.
 • zakażenia nimi są główną przyczyną zgonów dzieci poniżej piątego roku życia.
 • zogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci.
 • wywołują także zapalenia uszu, zatok i płuc.
 • są często odpowiedzialne za zapalenie płuc.
 • mogą wywołać Sepsę.
 • do zakażenia wystarczy kontakt z osobą zarażoną.
 • zakażenie występuje najczęściej kiedy organizm jest osłabiony.

Pneumokoki występują dość powszechnie, istnieje wiele ich rodzajów. Bardzo wiele małych dzieci to nosiciele pneumokoków łagodnych typów. Są one nieszkodliwe. Natomiast około 10-15 procent z pneumokoków to te stanowiące duże zagrożenie - kiedy znajdą się w organizmie powodują poważne choroby.

Meningokoki:

 • statystycznie są mniej groźne od pneumokoków, powodują znacznie mniej zgonów u małych dzieci.
 • wywołują ciężkie zakażenia inwazyjne, m.in. ropne zapalenie stawów, zapalenie szpiku kostnego, zapalenie osierdzia i wsierdzia, zakażenie układu moczowo-płciowego.
 • odpowiadają też za tzw. Sepsę meningokokową.
 • pierwsze objawy nie są bardzo charakterystyczne, przypominają grypę, przeziębienie.
 • zakazić można się zarówno od osoby chorej, jak i nosiciela.
 • zaraża się drogą kropelkową.

Podobnie, jak w przypadku pneumokoków, istnieje kilka rodzajów meningokoków. W Polsce za większość przypadków poważnych chorób odpowiadają typy B i C. Te pierwsze są bardzo groźne dla niemowląt do 1. roku życia. Na zakażenie najbardziej narażone są dzieci poniżej czterech lat. Zachorowaniu sprzyja też przebywanie w większych skupiskach ludzi, jak żłobek czy przedszkole.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Kglm
2016-08-24

Wszystko pieknie ale czy będzie też ustalony fundusz odszkodowań za powikłania poszczepienne?

~Kglm

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55