Szczepienia zalecane osobom dorosłym

autor: Paulina Wójtowicz , 2010-09-23
Szczepienia zalecane osobom dorosłym
Szczepienia ochronne nie dotyczą tylko dzieci. Choć dorośli nie są zobowiązani do zabezpieczenia się przed groźnymi chorobami, lekarze zalecają, by kontynuować kalendarz szczepień i stosować profilaktykę zamiast leczenia. Jakie szczepionki są szczególnie zalecane dla dorosłych? O których trzeba pamiętać, wybierając się w daleką, egzotyczną podróż? Czy są szczepionki, którymi powinny zainteresować się zwłaszcza kobiety?

Szczepionki zalecane

Kalendarz szczepień zawiera spis szczepień obowiązkowych (obejmujący przede wszystkim dzieci) oraz zalecanych. Te ostatnie dotyczą osób z grupy ryzyka zachorowania na daną chorobę, dorosłych, którzy nie zaszczepili się na dane choroby w dzieciństwie i nie chorowali dotychczas na nie (np. świnka, różyczka, ospa wietrzna), a także wszystkich tych, którzy chcą uchronić się przed chorobami. Najważniejsze szczepienia ochronne dotyczą następujących schorzeń:

O szczepionce przeciw grypie powinniśmy pamiętać każdego roku. Wirus mutuje się, więc ubiegłoroczne szczepienie nie chroni przed nowym szczepem wirusa grupy.
  • Tężec, błonica i krztusiec. Te trzy choroby wytwarzają szkodliwe toksyny, które szybko i skutecznie zabijają przeciwciała. Dlatego ważne jest, by co 10 lat aplikować szczepionkę przypominającą. Szczególnie istotne jest dziś zabezpieczenie się przed krztuścem (kokluszem), który jest chorobą zakaźną i jest bardzo groźny dla dzieci, mających kontakt z chorym dorosłym.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B, żółtaczka wszczepienna). Szczepionka podawana jest w trzech dawkach i chroni u zdecydowanej liczby pacjentów przez ok. 10 lat. Jest szczególnie zalecana osobom poddającym się zabiegom chirurgicznym, pracownikom służby zdrowia, studentom medycyny, osobom zakażonym wirusem HIV oraz chorującym na nerki.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa). Dwie dawki szczepionki stanowią zabezpieczenie przed żółtaczką przez ok. 20 lat od jej podania. Powinny o niej pamiętać osoby pracujące przy produkcji lub dystrybucji żywności.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu. Schorzenie przenoszone przez kleszcze jest bardzo groźne dla układu nerwowego. Szczepienie zaleca się osobom mieszkającym bądź przebywającym na terenie, w którym często atakują kleszcze.
  • Grypa. Szczepionka na grypę należy do tych sezonowych. Należy pamiętać, że wirus choroby podlega mutacji, więc szczepionka z ubiegłego roku nie jest dostateczną ochroną przed nowym szczepem wirusa. Szczepić się powinny osoby o obniżonej odporności, chorujące przewlekle oraz przebywające w dużych skupiskach ludzi.

Przed podróżą w tropiki

O ochronie zdrowia powinny bezwzględnie pamiętać osoby wybierające się w egzotyczną podróż. Najczęściej przywożonymi pamiątkami z wycieczek są niżej wymienione choroby; warto więc dowiedzieć się, gdzie jest największe ryzyko zachorowania na nie i jak zaszczepić się przeciw nim.

  • Dur brzuszny. Choroba panuje głównie w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Meksyku. Jeśli wybieramy się w te tereny kilkakrotnie, co 3-5 lat należy zaaplikować dawkę przypominającą.
  • Żółta febra. Na chorobę narażone są osoby, podróżujące do Azji i Ameryki Południowej. Szczepionka chroni przez 10 lat od aplikacji.
  • Japońskie zapalenie mózgu. Panuje na tych samych kontynentach, co żółta febra i roznoszona jest przez nie tak groźne w Polsce komary.

Dla kobiet

Kobiety, które planują zajść w ciążę, powinny szczególnie pamiętać, by zadbać kalendarz szczepień. Ponieważ szczepienia podczas ciąży są zakazane (możliwe tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach, ale często równie niebezpieczne), przed rozpoczęciem starań należy zadbać o dawki ochronne i przypominające szczepionek zalecanych dla dorosłych. Istotnym szczepieniem jest też ochrona przeciw HPV. Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego zalecana jest kobietom, które przed 26. rokiem życia. Nie chroni całkowicie przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, ale zmniejsza ryzyko jego wystąpienia.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

ela
2010-09-23

Witam wszystkich.
Bardzo dobrze ,ze powstal taki kalendarz szczepien dla doroslych bo zamaiast szukac mamy wszystko w jednym miejscu i zawsze mozna znalezc cos co akurat nas dotyczy lub interesuje.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
domi
2010-09-23

To prawda ,ze niektorym szczepieniom powinny sie poddac osoby dorosle. Zwykle jest tak ,ze o szczepieniach naszych dzieci pamietamy i jak tylko to jest mozliwe pilnujemy by zostaly wykonane a calkowicie zapominamy o sobie.

domi
kinga
2010-09-27

Witam.
Zwlaszcza jesli planujemy zagraniczna podroz warto dowiedziec sie czy nie musimy wczesniej sie zaszczepic .
Kinga

~kinga
renia
2010-09-28

Ja raczej sceptycznie podchodze do szczepien dla doroslych. Wiem tylko,ze jesli planuje sie jakas operacje to koniecznie trzeba sie zaszczepic przeciw zoltaczce

renia
nie szczepie
2014-08-03

przeczytajcie lepiej co zawierają te szczepionki. grożą nawet śmiercią!

~nie szczepie

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55