Szkoła rodzenia

autor: Anna Przybylska , 2009-06-03
Szkoła rodzenia
Aktywne uczestnictwo w dobrej szkole rodzenia pozwala zdobyć umiejętności i wiedzę, które stanowią podstawę przeżycia dobrego porodu oraz samodzielnej i radosnej opieki nad dzieckiem po porodzie.

Szkoła rodzenia powinna:

  • odebrać lęk przed porodem i przyjęciem swojego dziecka na świat,
  • obudzić w kobiecie wiarę w siłę własnego ciała i intuicję.

Osiągamy to poprzez:

  • poznanie teoretycznych podstaw naturalnej ciąży, porodu i okresu laktacji,
  • zdobycie praktycznych umiejętności pielęgnacji noworodka i karmienia piersią,
  • regularne ćwiczenia fizyczne, relaksacyjne oraz oddechowe, które przygotowują kobietę do porodu, jak również pozwalają lepiej radzić sobie z naturalnym (ale i poważnym) wyzwaniem dla organizmu, jakim jest ciąża.

Kolejnym ważnym elementem szkoły rodzenia jest poznanie naszego dziecka: środowiska, w którym przebywa, etapów jego rozwoju oraz sposobów komunikacji z nim. Bardzo istotne jest, aby rodzice w okresie ciąży wiedzieli, jak wiele ich dziecko potrafi i jak ważne jest, aby nawiązywać z nim relację już w tym okresie. Wczesny kontakt z dzieckiem pomaga odnaleźć partnerom drogę do odkrywania siebie w nowych rolach i tworzenie nowego rodzaju intymności. I choć brzmi to niewiarygodnie, nie jest to kwestia mody, a najnowszych badań naukowych. Dzieci często zaskakują nas po porodzie, podobnie może być przed nim.

Szkoła rodzenia jest również grupą wsparcia, gdzie pary „z brzuszkami” spotykają się pod opieką położnej. To ważne, aby mieć grono osób, z którymi można rozmawiać o radościach, obawach oraz wątpliwościach, które nieustannie towarzyszą nam w tym szczególnym okresie.
W zajęciach szkoły rodzenia powinna uczestniczyć kobieta będąca w ciąży oraz każdy oczekujący narodzin dziecka tata. Jeśli to nie ojciec będzie osobą towarzyszącą przy narodzinach, to na zajęcia dotyczące samego porodu powinna przyjść właśnie ta wybrana osoba.

Do szkoły jako takiej warto zacząć chodzić około 6-7 miesiąca ciąży, ale pierwszy kontakt z położną powinno się nawiązać przy pojawianiu się pierwszych pytań, lęków czy dolegliwości ciążowych. Bardzo ważne jest, aby okres ciąży nie przebiegał w niewiedzy i strachu przed porodem. Wczesny kontakt z położną pozwoli na wspólne ustalenie optymalnej diety, zestawu ćwiczeń i umiejętności kontaktu z dzieckiem.

Szukasz szkoły rodzenia? Chcesz sprawdzić, gdzie jest najbliższa placówka? Wejdź tutaj.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Gosiak
2009-09-03

Dzięki szkole rodzenia także łatwiej ojcu przekonać się, że w czasie porodu warto być razem.

Gosiak
renia
2009-10-14

A ja nie chodzilam do szkoly rodzenia.Nie widzialam takiej potrzeby a zreszta i tak musialabym chodzic sama bo maz nigdy nie mial czasu. W takiej sytuacji bylo to bez sensu.Przy porodzie kierowalam sie slowami lekarza i poloznej.

renia
domi
2009-10-18

Ja chodzilam do szkoly rodzenia i nie twierdze,ze nie jest to dobra sprawa.Zwlaszcza przydaly mi sie cwiczenia rozluzniajace.Jednak w czasie porodu liczyl sie tylko lekarz i polozna. Kierowalam sie ich slowami bo wiedza zdobyta w szkole rodzenia gdzie umknela pod wplywem stresu.

domi
ela
2010-06-17

Witam wszystkich.
Jesli kobieta czuje potrzebe uczestniczenia w szkole rodzenia to niech uczestniczy ale dobrze by obecny przy niej byl tez ojciec dziecka. Jesli jednak nie ma ochoty chodzic na zajecia to nic na sile .Porod i tak sie odbedzie a pomoga w nim lekarz lub polozna.
Pozdrawiam .Ela.

~ela

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55