Szok termiczny - pierwsza pomoc po kąpieli w zimnej wodzie

autor: Agata Cygan , 2015-08-13
Szok termiczny - pierwsza pomoc po kąpieli w zimnej wodzie
Może się wydawać, że po intensywnej jeździe na rowerze czy gonitwie po podwórku nie ma nic lepszego, niż wskoczenie do zimnej wody. Tymczasem - nie ma nic groźniejszego! Chroń dziecko przed szokiem termicznym!

Szok termiczny

O szoku termicznym mówimy w sytuacji, kiedy dochodzi do szybkiej zmiany temperatury ciała, czyli przeważnie - kontaktu rozgrzanego organizmu z zimną wodą. Proces przebiega niezwykle szybko, ponieważ woda błyskawicznie przewodzi ciepło i ochładza organizm niemalże 20 razy szybciej niż powietrze!

Szacuje się, że ryzyko szoku termicznego niesie woda o temperaturze około 0 st. C., ale już ta, o temperaturze około 13 st. może powodować szybki spadek temperatury ciała i zaburzenie wewnętrznej równowagi (kłopoty z krążeniem, oddychaniem). Warto też pamiętać, że wszystko jest zależne od dodatkowych czynników - w upalne dni ciało nagrzewa się znacznie szybciej i wówczas do wystąpienia szoku termicznego może dojść błyskawicznie.

Objawy szoku termicznego

W wyniku kontaktu rozgrzanego ciała z zimną wodą dochodzi do:

  • spadku temperatury ciała,
  • kłopotów z oddychaniem - przyspieszony, głęboki, niekontrolowany oddech, odbierany jako dyszenie (zamiast tego możliwy jest także brak oddechu - zarówno obiektywny, jak i subiektywny, a skutkiem tego może być bardzo niebezpieczny kurcz krtani),
  • zaburzeń krążenia krwi,
  • skurczów mięśni,
  • zawrotów głowy,
  • zamroczenia,
  • braku orientacji - jeśli zimna woda dostanie się do uszu i nosa,
  • paniki.

Niestety, to nie wszystkie konsekwencje, bo wskutek wspomnianych procesów może dochodzić do omdleń, a nawet - zatrzymania pracy serca. Co więcej, jeśli osoba nie zostanie natychmiast wyjęta z wody, głębokie oddechy mogą spowodować przedostanie się wody do płuc, a to - grozi utonięciem.

Jak pomóc?

Pierwszym, co należy zrobić, kiedy podejrzewamy u dziecka wystąpienie szoku termicznego, jest ogrzanie go i próba wyrównania temperatury wyziębionego organizmu. Należy przenieść dziecko w bezwietrzne, suche i ciepłe miejsce, zdjąć zamoczone ubranie i delikatnie ogrzewać plecki, głowę, szyję, a stopniowo resztę ciała (np. przy pomocy koca/ ręcznika). Jeśli dziecko starci przytomność konieczne jest rozpoczęcie akcji ratowniczej - zewnętrzny masaż klatki piersiowej i sztuczne oddychanie oraz wezwanie pogotowania.

Ryzyko wystąpienia szoku termicznego zwiększają takie stany organizmu, jak krwawienie miesiączkowe czy duże zmęczenie. W przypadku dziecka warto więc zadbać, by nie wchodziło do wody (morza, jeziora, ale nawet przydomowego basenu!), jeśli nie jest wystarczająco wypoczęte. Należy też pamiętać, by oswajać dziecko z wodą stopniowo - najpierw zanurzyć jedynie kostki, potem kolana, ochłodzić wodą twarz, kark, okolice serca, a z czasem dopiero pozwolić na zamoczenie całego ciała.

Pamiętajmy też, że woda morska jest bardzo zdradliwa - prądy sprawiają, że może zmienić temperaturę w przeciągu kilku godzin. To, że wcześniej była ciepła nie oznacza, że taka jest nadal nawet, jeśli nie spadła temperatura powietrza!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Anonim
2016-06-18

Fragment z sekcji ,,Jak pomóc?" - ,,Jeśli dziecko starci przytomność konieczne jest rozpoczęcie akcji ratowniczej - zewnętrzny masaż klatki piersiowej i sztuczne oddychanie..." może w niektórych sytuacjach być niebezpieczny dla poszkodowanego, gdyż resuscytację krążeniowo-oddechową rozpoczynamy w wypadku zatrzymania akcji serca, a nie utraty przytomności

~Anonim

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55