Tabletki na zatrzymanie laktacji

autor: Agata Cygan , 2015-07-06
Tabletki na zatrzymanie laktacji
Zdecydowałaś się wrócić do pracy i naturalne karmienie maluszka nie jest już możliwe. Niestety, przyzwyczajenie dziecka do butelki to jedno. Pozostaje ci jeszcze przyzwyczaić swoje piersi do tego, że nie wymagasz już od nich produkcji mleka. Jak to zrobić?

W przeciwieństwie do rozpoczęcia procesu laktacji, jego zakończenie nie zawsze następuje samoistnie. To, że odstawimy dziecko od piersi nie oznacza jeszcze, że automatycznie pozbędziemy się pokarmu. Może on się utrzymywać w piersiach nawet do roku po zakończeniu karmienia!

Tymczasem, możliwych powodów, dla których kobieta może chcieć zatrzymać produkcję mleka, istnieje naprawdę sporo. To m.in. konieczność powrotu do pracy, przyjmowanie leków, które nie są wskazane dla karmiących, ból piersi czy chociażby dyskomfort spowodowany karmieniem. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak zatrzymać laktację?

Istnieje kilka sposobów, których celem jest zahamowanie produkcji mleka. Na początek poleca się często wydłużanie przerw między karmieniami oraz niekompletne opróżnianie piersi. Z uwagi na to, że proces wydzielania pokarmu jest swego rodzaju pochodną częstości karmienia (pobudzania brodawki sutkowej), im rzadziej dziecko będzie stymulowało brodawki, tym mniejsza będzie ilość wydzielanego pokarmu. Pomóc w tej kwestii może także odpowiedni stanik - podnoszący i mocno utrzymujący piersi.

Jedną z najpopularniejszych metod hamowania laktacji jest jednak odciąganie pokarmu. Polega na tym, by odciągać pokarm tak często i w takiej ilości, by piersi nie doskwierały ani nie były nabrzmiałe. Z czasem można odciągać coraz mnie pokarmu, bo i jego produkcja jest słabsza, a w pewnym momencie całkowicie się zatrzymuje. Warto jednak pamiętać, że metoda ta wymaga czasu i determinacji - pokarm „wygasa" stopniowo, co może nie być do końca wygodne.

W zahamowaniu laktacji może pomóc także masowanie piersi - co najmniej raz dziennie, a najlepiej częściej, np. w czasie kąpieli pod prysznicem - zarówno dłońmi, jak i strumieniem ciepłej wody oraz przykładanie na piersi termofora. Pomocne mogą się okazać herbatki lub tabletki z szałwii oraz świeża szałwia, którą dodaje się np. do sałatek bądź wykorzystuje w formie okładów, a także herbatki miętowe. Wśród polecanych przez matki sposobów znajdziemy także przykładanie do piersi okładów z białej, stłuczonej, mrożonej kapusty, ale pamiętajmy, że gwarancji na skuteczność powyższych nie otrzymamy od nikogo.

Leki na zatrzymanie laktacji

Trudno poza tym ukrywać, że hamowanie laktacji w sposób naturalny trwa znacznie dłużej, niż wtedy, gdy wspieramy je za pomocą środków farmakologicznych. Istnieją specjalne leki, których celem jest wstrzymanie produkcji mleka. Oczywiście do tego, by zakupić tego rodzaju tabletki, potrzebujemy zgody i recepty od lekarza. W aptekach dostępne są m.in. Bromocorn, Bromergon, Dostinex, Parlodel, Norprolac. Wspominane leki działają w taki sposób, że zmniejszają produkcję hormonu przysadki mózgowej - prolaktyny, pobudzającej laktację. Podaje się je zazwyczaj pod postacią tabletek do ssania. Co ważne - zaleca się zaprzestanie karmienia wraz z rozpoczęciem przyjmowania lekarstw przeciwlaktacyjnych.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że każda chemiczna ingerencja w organizm nie jest dla niego obojętna, dlatego należy poinformować lekarza o wszelkich ewentualnych czynnikach, które mogą być przeciwskazaniem do przyjmowania tego rodzaju środków - chorobach czy dolegliwościach.

W trakcie brania tabletek wstrzymujących laktację mogą się pojawić działania niepożądane, jak nudności, wymioty, osłabienie, zawroty głowy, a także zaburzenie miesiączkowania. Jeśli sprawiają duży dyskomfort, wówczas warto pomyśleć o zmianie tabletek na inne - oczywiście po konsultacji z lekarzem. Zazwyczaj już po tygodniowej kuracji produkcja mleka zostaje zahamowana, choć oczywiście nie ma w tej kwestii reguł - jeśli kobieta ma więcej pokarmu, może to potrwać nieco dłużej. Pamiętajmy też, że nawet mimo szybkiego zahamowania laktacji, organizm wraca do całkowitej równowagi w przeciągu kolejnych 6 tygodni.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55