Tacierzyństwo, czyli wielki powrót taty do szkolnej ławki

autor: Marcin Bielowicz , 2009-12-17
Tacierzyństwo, czyli wielki powrót taty do szkolnej ławki
Znowu do szkoły? Ta perspektywa może z początku wydawać się niezbyt atrakcyjna. Ale szkoła, o jakiej tu mówimy, nie jest zwyczajna – to specjalne miejsce dla ojców oczekujących na pierwsze dziecko. Warsztaty dla taty. Bo być gotowym na ojcostwo, to niełatwa jest rzecz!

Pierwsze kroki

Nowo otwarta w Krakowie szkoła dla przyszłych ojców działa w ścisłym centrum, tuż przy Rynku Głównym, a w sieci funkcjonuje pod adresem www.tacierzynstwo.net. Z przyjemnością pragniemy poinformować, że Ciążowy.pl jest partnerem tej niezwykłej inicjatywy i wspiera ideę szkoleń dla tatusiów. O wartości warsztatów dla przyszłych ojców stanowi wyspecjalizowana kadra specjalistów, w skład której wchodzą: położne, psychologowie, lekarze położnicy i ginekolodzy, pediatrzy oraz pedagodzy. Oni też dołożą wszelkich starań, aby ojcowska wiedza dotycząca ciąży, porodu, a także rozwoju małego dziecka – a więc procesu rodzicielstwa ukazanego w perspektywie całościowej – okazała się przystępna dla uczestników kursu. Jak podkreślają twórcy warsztatów dla ojców, Tacierzyństwo nie jest szkołą rodzenia, a wszystkie zajęcia – zarówno praktyczne, jak i teoretyczne – przeznaczone są dla ojców, którzy oczekują pierwszego dziecka.

Żeby być dobrym ojcem

Ojcem potrafi być prawie każdy mężczyzna, ale o wiele trudniej jest być dobrym ojcem. Gdy rodzi się dziecko, wszystko w życiu się zmienia. I to nie na gorsze! Tacierzyństwo w naszym rozumieniu to pełne współuczestniczenie mężczyzny w tym wielkim wydarzeniu, jakim jest pojawienie się w rodzinie małego człowieczka. Dlatego też dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, które przydadzą się wam od momentu, gdy dowiadujecie się, że zostaniecie ojcami – aż do czasu, gdy maleństwo będzie mieć kilka miesięcy. Po to, aby ojcowie rozumieli, jaka jest ich rola – mówią pomysłodawczynie tacierzyńskich warsztatów – Natalia Iwan i Alicja Bębenek.

Zrozumienie i komunikacja

Wiedza wyniesiona ze spotkań pozwoli młodym ojcom na lepsze zrozumienie i komunikację z żonami, a także da im podstawy do pewnego i świadomego oczekiwania na rozwiązanie i pojawienie się dziecka. To z kolei na pewno uszczęśliwi przyszłe mamy, które będą mogły liczyć na męskie wsparcie. Pamiętaj tato – przecież Twoje dziecko to Twoja krew, a każdy rodzic powinien wiedzieć, jak podejść do malucha, aby zbudować z nim trwałe więzi na całe życie, kształtując jego postawy, a także dzieląc się z nim swoimi pasjami. Bo jak mówią twórczynie Tacierzyństwa: rola ojca rozpoczyna się już w okresie ciąży partnerki – może wspierać kobietę, pomagać jej w codziennych obowiązkach, być zainteresowanym wizytami u lekarza, nastrojami partnerki.

W męskim gronie

Warsztaty dla taty to praktyczna wiedza o problemach i możliwościach ich rozwiązania – w dodatku przekazywana w przystępny sposób. Tematyka realizowana jest w formie wykładu z prezentacją oraz poprzez dyskusję i ćwiczenia. Co ważne, są one przeprowadzane w przyjaznej atmosferze sprzyjającej otwarciu się ojców – przecież w męskim gronie zdecydowanie łatwiej przyznać się do własnych obaw czy smutków. Zajęcia te mają za zadanie przygotować mężczyznę do jego nowej życiowej roli – bycia ojcem. Przy omawianiu tematów uwzględnia się ich różne aspekty, wliczając w to między innymi problemy medyczne, finansowe, psychologię (kwestia właściwej  komunikacji z partnerką w sprawach ciąży i dziecka), a także inne problemy charakterystyczne dla poszczególnych etapów ciąży i rodzicielstwa. Zajęcia mają też być źródłem konkretnych odpowiedzi na konkretne pytania, pełniąc rolę swoistego kompendium.

Pięć filarów

Warsztaty dla taty
Źródło: www.tacierzynstwo.net

Zajęcia warsztatowe to cykl pięciu spotkań, które odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy, w godzinach 18:00 - 19:30. Każde spotkanie obejmuje jeden z pięciu filarów tematycznych, do których należą: ciąża, przygotowanie do porodu, poród, powrót do domu oraz pierwsze miesiące po powrocie ze szpitala. Miejsce spotkań to kameralna sala teatralna przy ulicy Wiślnej 12. Zapisy ogłaszane są z miesięcznym wyprzedzeniem, aby można było odpowiednio wcześniej zebrać i podzielić grupę (nie może przekraczać dwudziestu osób) na dwie części – tak, aby zapewnić Panom odpowiednie warunki warsztatowe. W ten sposób placówka ma nadzieję zrealizować swój jasny cel, jakim jest przygotowanie przyszłych ojców do ich roli – zarówno w teorii, jak i przede wszystkim w praktyce.

Czego więc można się spodziewać się na każdym spotkaniu? Przede wszystkim podpowiedzi jak sobie radzić, jak się zachowywać, by dbać o dobre relacje z matką dziecka i samym maluchem. Dowiecie się, dlaczego żona czasem staje się nieznośna, dlaczego chce jeść surowe mięso albo przeszkadza jej zapach perfum. Zapamiętacie, co – oprócz żony – powinniście zabrać do szpitala. Nikt nie będzie Was namawiał do uczestniczenia w porodzie razem z kobietą. Sami zdecydujecie, co będzie dla waszej rodziny najlepsze. Dla przykładu, abyście dokładnie wiedzieli, jak mogą odbywać się proponowane przez nas zajęcia, podajemy kilka informacji związanych z najtrudniejszym dla tatusiów zagadnieniem, czyli pierwszymi miesiącami życia nowej rodziny po porodzie – mówią pomysłodawczynie Tacierzyństwa.

***

   
Zapraszamy na stronę www.tacierzynstwo.net. Już teraz warto zapisać się na warsztaty – debiut w roli ojca to bowiem duże wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. A wszystko po to, żeby być lepszym ojcem i lepszym partnerem. Powodzenia!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

liwa
2009-12-17

Ciekawa inicjatywa:) Jak ktoś debiutuje w roli ojca - rzeczywiście może się przydać. A faceci pewnie i lepiej czują się w swoim gronie, więc dla nich to może być lepsze rozwiązanie niż szkoła rodzenia.

liwa
Leonard
2009-12-17

Szkoły rodzenia są dobre, ale jednak spotkanie z facetami, którzy bez Pań chca pogadac o tym co ich "boli" to super pomysł. Teraz żałuje, że jako Ojciec nigdy nie wpadłem na coś takiego!

Leonard
WiolaKrk
2009-12-18

Moj maz z ktorym mam dwojke dzieciakow okazal sie dobrym ojcem a nie tylko ojcem jak pisze w artykule - dobry ojciec a ojciec to roznica. Wedlug mnie to swietna inicjatywa zeby tatusiowie tak sie spotykali i wspolnie przezywali swoje ojcostwo :) Ale uwazam tez, ze mozna sie tego wszystkiego samemu nauczyc, jesli tylko sie chce:)

WiolaKrk
zabka300
2009-12-21

Interesujace. Ciekawe czy wielu przyszlych tatusiow jest chetnych, zeby chodzic na takie spotkania.

zabka300
Iwisia
2009-12-21

Moja męża może już to chyba nie interesować, gdyż mamy już jedno dziecko. Teraz spodziewamy się drugiego. Spisuje się doskonale jako tatuś.

Iwisia
symbiosis11
2009-12-21

Powinny byc jeszcze takie szkoly dla facetow, zanim zona bedzie w ciazy. Czyli dla tych ktorzy nie chca jeszcze dzieci :)

symbiosis11
domi
2010-01-04

Takie warsztaty to wspanialy pomysl.Moze dzieki nim wielu panow bardziej poczuwaloby sie do pomocy przy dziecku a nie uzywalo wymowek w stylu :Ty to zrobisz lepiej,Ja nie umiem itp.Zwlaszcza dobre dla panow ,ktorzy z roznych przyczyn nie chodzili z zonami do szkoly rodzenia.

domi
renia
2010-01-05

Bardzo dobrze,ze tatusiowie beda miec swoje warsztaty.Jedni panowie pewnie beda woleli wszystkiego nauczyc sie sami ale moze inni chetnie skorzystaja.Wielu napewno sie dowartosciuje widzac,ze nie tylko oni maja problemy ale inni tatusiowie rowniez.

renia

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55