Tampony z marihuaną jako sposób na bolesne miesiączki?
autor: Agata Cygan , 2016-09-22
Co to znaczy „bolesne”?
Problemu bolesnych miesiączek z pewnością nie zrozumieją te panie, które przechodzą menstruacje w zasadzie niezauważalnie. Konieczność regularnej wymiany podpasek czy tamponów, wzdęty brzuch czy osłabienie to bowiem nic w porównaniu z problemami, z jakimi borykają się kobiety cierpiące na tzw. zespół bolesnego miesiączkowania. Jego objawy to w szczególności:
- silne skurczowe bóle w podbrzuszu, które promieniują do okolicy krzyżowej lub górnych partii ud, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie,
- bóle i zawroty głowy,
- nudności,
- zmęczenie,
- rozdrażnienie, nerwowość,
- zaburzenia łaknienia - brak apetytu lub nadmierny apetyt.
Dotychczas leczenie bolesnych miesiączek zależało od tego, czy bóle miały charakter pierwotny czy wtórny. Jeśli przyczyna problemu nie była związana z żadną inną chorobą, zalecano stosowanie leczenia doraźnego w postaci niesteroidowych leków przeciwzapalnych (jak np. Ibuprofen, Paracetamol, Ibuprom czy Naproxen), preparatów rozkurczowych oraz środków uspokajających. Ulgę przynosić miało picie naparów z ziół (np. krwawnika pospolitego, szyszki chmielu, rozmarynu rumianku, melisy, mięty i nagietka) oraz stosowanie odpowiedniej diety, bazującej na unikaniu potraw ostrych i silnie przyprawionych. Do tego miejscowe okłady, delikatny masaż brzucha oraz ciepła, ale nie gorąca kąpiel. W przypadku wtórnego bolesnego miesiączkowania pierwszym krokiem jest oczywiście podjęcie leczenia choroby podstawowej.
Pokonać ból zdecydowanie
Jak łatwo się domyślić, zalecenia te nieszczególnie przemawiają do kobiet, doświadczających bolesnych miesiączek. Kiedy skurczowe bóle utrudniają wykonywanie podstawowych codziennych czynności zwykła tabletka przeciwbólowa, a tym bardziej herbatka z melisy czy kąpiel w letniej wodzie nie wydają się być nazbyt skuteczną bronią. Panie te z pewnością zainteresuje informacja, że od niedawna z miesiączkowym bólem walczyć pomagają - tampony. Owe środki higieniczne, do tej pory stosowane wyłącznie w celu absorbowania krwi miesiączkowej, mają być jednocześnie cudownym lekiem na towarzyszący menstruacji ból, bowiem zawierają - marihuanę. To nowość na rynku preparatów walczących z miesiączkowym bólem w sposób znacznie bardziej radykalny niż popularny Apap czy Ibuprom.
Tampony z marihuaną
Wprowadziła je na rynek amerykańska firma Foria. To w istocie swego rodzaju czopki, w których składzie znajdziemy THC i CBD, czyli tzw. kannabinoidy - substancje oddziałujące na zakończenia nerwowe macicy, szyjki macicy, jajników oraz mięśni gładkich. Mają blokować odczuwanie bólu, łagodzić napięcie towarzyszące menstruacji oraz powodować, że komórki mózgowe zaczynają wydzielać dopaminę. Jak twierdzi producent, wykorzystywane przez niego konopie pochodzą z całkowicie bezpiecznych upraw i mimo, że skutecznie uśmierzają ból, nie wprowadzają w stan narkotyczny. Promując swój produkt podkreśla on międzykulturową historię stosowania konopi jako naturalnej pomocy w łagodzeniu objawów związanych z menstruacją. Środek można aplikować dopochwowo lub doodbytniczo i można go używać razem z tamponami.
Jak na razie Foria Relief dostępne są wyłącznie za oceanem (tylko w niektórych stanach), ale biorąc pod uwagę deklarowaną przez pacjentki skuteczność leku, można mieć nadzieję na ich sprowadzenie także do Europy. Minusem preparatu jest jednak cena - jedno opakowanie zawiera 4 czopki i kosztuje około 44 dolary, oraz raczej zła sława marihuany, która wielu osobom nadal kojarzy się wyłącznie z narkotykiem. By nabyć produkt, niezbędne jest zalecenie od lekarza oraz okazanie zdjęcia dowodu osobistego, co ma zapobiec ewentualnemu wykorzystywaniu marihuany do innych celów niż opisany.
---------------
Co Wy na to? Zdecydowałybyście się na zastosowanie tego rodzaju preparatu w walce z miesiączkowym bólem?
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Najpopularniejsze artykuły
-
Kłykciny kończyste
Mogą być małe, prawie niewidoczne, w innych...
-
Wegetarianka planuje ciążę
Na temat diety wegetariańskiej i planowania ciąży...
-
Amenorrhea – wtórny brak miesiączki
Duża część kobiet przynajmniej raz w swoim życiu...
-
Czym się różni HIV od AIDS?
Nosicielstwo wirusa HIV nie oznacza zachorowania...
-
Ciąża i kot – kłopotliwe połączenie?
Mama Justyny przyszła w pełni przygotowana....
-
Wirus Zika – jest się czego obawiać?
W ostatnich tygodniach media wielokrotnie...

Forum
- +58 min Kobieta zadbana
- +1 godz pożyczka
- +1 godz Skuteczne odchudzanie
- +2 godz Oczyszczacz LIFAair
- +2 godz Ginekologia estetyczna