Taping w ciąży i po porodzie

autor: Agata Cygan , 2020-07-13
Taping w ciąży i po porodzie
Radzenie sobie z ciążowymi bolączkami bywa trudne - większość metod i leków jest przecież w tym szczególnym okresie zabroniona. Na szczęście są też takie, które stosować można bez obaw o swoje maleństwo. Czy znacie już taping?

Ciąża to czas trudny nie tylko dla kobiecej psychiki, ale także - a może przede wszystkim - dla jej ciała. Zmiany, jakie zachodzą w jej organizmie każdego dnia, wywołują dolegliwości, które potrafią naprawdę uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Bóle kręgosłupa, żylaki, opuchlizna, dyskomfort w okolicach spojenia łonowego - każda mama wie, że to tylko mała próbka doświadczeń, jakim poddaje nas okres oczekiwania na maleństwo.

Współczesna medycyna zna środki na większość bolączek - niestety, wiele z nich nie powinno być stosowanych w tym szczególnym okresie. Co pozostaje? Zacisnąć zęby i radzić sobie z bólem po swojemu? Radzić jak najbardziej - zaciskanie zębów nie będzie konieczne. Bo taping naprawdę nie boli.

Zobacz również: 8 rzeczy, których nikt Ci nie powiedział przed ciążą

Taping - na ratunek przyszłym mamom

Kinesiology taping to jedna ze znanych dość powszechnie metod walki z bólem - została wynaleziona jakieś 30 lat temu. Polega ona - mówiąc najprościej - na oklejaniu określonych partii ciała specjalnymi plastrami, które posiadają właściwości zbliżone do ludzkiej skóry - są bardzo elastyczne i nie krępują swobody ruchu. Ich celem jest odciążenie tych właśnie obszarów ciała, a co za tym idzie - eliminację dolegliwości bólowych. W jaki sposób?

Odpowiednie plastrowanie tkanek i mięśni wokół stawów pozwala na zmianę ich napięcia. Plaster delikatnie unosi skórę, zwiększając tym samym przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami. W ten sposób praca mięśni i tkanek normalizuje się - wraca do swojej pierwotnej funkcji. Dodatkowo zwiększa się też przepływ krwi i limfy, a to wpływa korzystnie na redukcję obrzęków i przyspiesza proces regeneracji tkanek. Kinesiotaping jest metodą zupełnie bezbolesną - po aplikacji może nam jedynie towarzyszyć uczucie ściągnięcia czy napięcia, ale i odciążenia danej partii ciała.

Kinesiotaping - w czym może pomóc?

Taping w ciąży pozwala zarówno na leczenie doraźne, jak i profilaktykę. W czym dokładnie może pomóc przyszłym mamom? W zależności od miejsca aplikacji możemy liczyć na:

 • zmniejszenie obrzęków, np. kończyn dolnych,
 • eliminację bólu kręgosłupa,
 • eliminację bólu szyi i górnej części pleców,
 • likwidację bólu w okolicach miednicy,
 • redukcję bólu przy wystąpieniu rwy kulszowej,
 • pomoc w przypadku wystąpienia żylaków,
 • utrzymanie prawidłowej postawy ciała,
 • zapobieganie rozstępom,
 • zapobieganie rozejściu się mięśnia prostego brzucha.

Co ważne, plastry warto stosować również po porodzie. Do ich korzystnych właściwości możemy zaliczyć m.in.:

 • odblokowanie kanalików mlekowych w przypadku nawału pokarmu,
 • regenerację skóry po ciąży,
 • powrót macicy do pierwotnej postaci,
 • wsparcie terapii blizny po cesarskim cięciu,
 • poprawę funkcji mięśni brzucha - szczególnie w przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha i pomoc w zapobieganiu dalszemu poszerzaniu się zmiany.

Kinesiotaping to metoda nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna - zarówno dla kobiet w ciąży, jak i rozwijającego się dziecka. Plastry nie są nasączone żadnym lekiem, nie podrażniają skóry i są hipoalergiczne. To również metoda bardzo wygodna - plaster utrzymuje się na skórze przez kilka dni, łatwo przepuszcza powietrze i jest wodoodporny, więc spokojnie można się w nim kąpać.

Pamiętać jednak należy, by założenie plastrów oddać w ręce sprawdzonego fizjoterapeuty. Tylko poprawnie wykonana aplikacja pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Zobacz również: Ciało po ciąży - 6 rzeczy, o których nikt Ci nie powie!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55