Tata Super-Star

autor: Marcin Bielowicz , 2009-06-28
Tata Super-Star
Kiedy tata jest gwiazdą, a ojcostwo przebiega w blasku fleszy, łatwo o wrażenie, że taka rodzina najlepiej wychodzi na zdjęciach. Z jednej bowiem strony można mówić o pewnej komercjalizacji ojcostwa, z drugiej zaś trzeba pamiętać, że takie zjawisko wbrew pozorom ma duży wpływ na uczynienie ojcostwa czymś modnym, pięknym i wręcz pożądanym.

Ojcostwo w pełnym blasku

W Hollywood trwa moda na dzieci - własne bądź adoptowane, a najlepiej kilka. Sesje zdjęciowe, pokazy dziecięcej mody, szukanie kandydatów na matkę czy ojca kolejnych dzieci to niemalże codzienność. W Los Angeles to oczywiście sposób na zarobienie pieniędzy i nikt się temu nie dziwi. Swoje sesje mają za sobą tacy gwiazdorzy jak Brad Pitt i Angelina Jolie, Michael Douglas wraz z Catherine Zeta-Johns, czy Kevin Federline i Britney Spears. Także i u nas popularne osoby chętnie pokazują się z dziećmi, czego przykładem jest chociażby Michał Wiśniewski. W Polsce możemy jednak dostrzec dalekie echa tego trendu i chociaż jest to wciąż czysta popkultura i pokaz, może z niej wyniknąć coś pozytywnego zarówno dla dzieci, jak i ich ojców. Kształtując modę i popularność taty, przedstawianego niczym grecki heros, półbóg, promuje się przecież samo ojcostwo. „Okładkowe” pokazywanie rodzicielstwa z pełnią jego blasków i unikaniem trudnych spraw rodzi jednak też i wątpliwości - jak każda broń obosieczna czy przysłowiowy kij o dwu końcach. Pamiętajmy, że ojciec może być młody, przystojny, zaradny i spełniony, ale kiedy blask fleszy gaśnie od pewnych spraw, jak przewijanie, karmienie, spacery, nieprzespane noce, nawet jemu nie uda się uciec. Każdy z nas musi więc stawić czoła odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą wychowywanie dziecka. I to jest najbardziej istotne.

Gwiazdorskie nawyki

Sławni ojcowie często nadają swoim dzieciom oryginalne imiona. Kompleksy, moda? - nieważne – liczy się to, żeby nie popłynąć z prądem i uniknąć wyboru imienia-kuriozum. Syn Nicolasa Cage’a nazywa się Kal-El, a to dziecięce imię Supermana z czasów, gdy mieszkał jeszcze na… planecie Krypton. Ojciec wyczytał je w komiksie i zdecydował się właśnie takie imię nadać swojemu synowi. Trzeba przyznać, jest to dość uderzający wybór. Tymczasem w Polsce, na szczęście, nie ma aż takiej dowolności w doborze imion, choć nasze rodzime gwiazdy starają się temu zaprzeczyć. W małżeństwach Michała Wiśniewskiego czy Katarzyny Figury, możliwym stało się obejście tych zasieków. Rezultat? - Vivienne Viena, Koko Claire i Kaszmir Amber.

Też bądź gwiazdą!

Biorąc więc naukę z panującej mody na ojcostwo wśród gwiazd, weźmy z niej tylko to, co najwartościowsze i wyciśnijmy jak cytrynę - nie dajmy jednak sami się wycisnąć! Pokażmy, że stać nas na zapewnienie całej rodzinie i dziecku szczęścia, nie zapominając o nas samych. Miejmy też świadomość, że nas nie wyręczy horda niań, prywatnych nauczycieli i lokajów – na co zawsze może liczyć plakatowy gwiazdor. Ale w ten sposób to my będziemy górą – bo zbudujemy prawdziwą więź i relacje z naszym dzieckiem, a papierowy idol tłumów pewnie też tak naprawdę będzie dla swoich dzieci kimś zupełnie innym niż wiecznie uśmiechająca się postać z okładki. Jeśli nie – tym gorzej dla niego, a tym lepiej… Zgadnij dla kogo, tato!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Ircia
2009-09-01

Mam świetnych znajomych, którzy wyglądają właśnie jak jakaś gwiazdorska rodzina. W domu mnóstwo zdjęć z sesji zdjęciowych, synowie modnie ubrani, rodzice też. Wszędzie chodzą razem. Uśmiechy ciągle na twarzy, rodzice mają bardzo dobry kontakt z dziećmi - i to mi się podoba.

Ircia
symbiosis11
2009-09-13

Jaki przystojniaczek na zdjęciu w artykule :)

symbiosis11
domi
2010-01-09

Dla mnie swiatek gwiazd jest jakis taki zakrecony.Sluby,rozwody i co rusz to dziecko z kims innym.Jaki to przyklad dla zwyklych ludzi? Malo jest tak naprawde dajacych przyklad i stanowiacych wzorzec rodziny gwiazd.

domi

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55