Tata też rodzic, czyli czy jesteśmy gotowi na dziecko?

autor: Marcin Bielowicz , 2009-05-24
Tata też rodzic, czyli czy jesteśmy gotowi na dziecko?
Decyzja o posiadaniu dzieci musi zostać dogłębnie przemyślana i uzgodniona przez oboje partnerów. Gwarantuje to, że przyszły tata – jako dojrzały mężczyzna – nie jest zwolniony z odpowiedzialności. Wręcz przeciwnie – odpowiedzialność oraz troska o dziecko staje się wtedy czymś zupełnie naturalnym.

Gotowość, czyli zapowiedź zmian

Czy chcę mieć dzieci, co mnie ogranicza, a co motywuje do posiadania potomstwa? – na te podstawowe pytania musisz odpowiedzieć sobie jeszcze przed powiększeniem się rodziny. Są to sprawy, jakie powinniście rozważyć wspólnie z partnerką, aby uniknąć pułapki nieświadomości powagi sytuacji czy niespodziewanego zawodu postawą drugiej połówki. Później, podczas ciąży, nie będzie już czasu i okazji na nagłą zmianę poglądów – decyzję należy więc podjąć z pełną odpowiedzialnością, szczerze wobec partnera i przede wszystkim – w zgodzie z samym sobą. Wspólne planowanie narodzin jest bowiem podstawą uniknięcia nieprzyjemnych sytuacji, które mogą prowadzić do zaognienia wewnętrznych napięć i problemów. Sytuacja rodzinna, materialna, status związku i panujące w nim relacje – wszystko to warunkuje reakcje i wpływa na stopień świadomości dotyczącej pojawienia się dziecka w rodzinie.

Męska motywacja

Najpoważniejszy argument za posiadaniem dzieci – zarazem najczęściej powtarzany przez przyszłych ojców – to pragnienie przekazania potomstwu cząstki samego siebie, w tym także nazwiska. Ta swego rodzaju namiastka niedostępnej nam nieśmiertelności, szansa na przedłużenie naszych myśli, poglądów i zachowań w pewien sposób pozwala nam poczuć się twórcami na miarę Boga. Dając życie, ofiarowujemy niepowtarzalny dar – „czystą kartę”, którą zapiszą losy. Z biegiem czasu zaczniemy dostrzegać w naszym dziecku nie tylko rezultat rodzicielskiego wychowania, ale przede wszystkim – niezależną jednostkę, która zacznie wyzwalać się spod naszego wpływu naturalnym biegiem rzeczy. I nawet, choćby syn czy córka oddalili się od naszego wymarzonego obrazu, na zawsze już pozostaną naszymi dziećmi – dzięki więzom rodzinnym, wspólnym wspomnieniom, podobieństwu czy też instynktownemu magnetyzmowi, który każe dziecku szukać miłości u rodziców, a nas – mężczyzn – kieruje w stronę ojcostwa.

Perspektywa uniwersalna

Dziecko zawsze pozostaje wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju i właśnie dlatego tak kochane. Dzieje się tak, bo każdy człowiek stanowi – przynajmniej na początku swojej drogi – nieoszlifowany brylant, źródło nieograniczonych możliwości, pomysłów i planów. Dlatego rola rodziców, polegająca przede wszystkim na pomocy i wsparciu w osiągnięciu życiowych celów, dostarcza tak wiele satysfakcji. Co ciekawe, te cele i ścieżki służące ich realizacji niemal zawsze znajdują się nie tam, gdzie my najchętniej byśmy je widzieli. Natura ludzka jest zbyt skomplikowana, aby dało się przewidzieć drogę, którą podąży. Jako że każdy odpowiada za swoje życie, postarajmy się przeżyć je pięknie, a nasze dzieci niech mają skąd czerpać wskazówki i inspiracje, bo ostatecznie – to one zadecydują o sobie samych.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-11-12

Uwazam,ze bez wzgledu jak odpowiedzialny okaze sie ojciec to po narodzinach dziecka i tak kobiecie przybywa obowiazkow.Sam okres ciazy i czas zaraz po porodzie sa dla kobiety wielka zmiana. Mezczyzna ma wybor czy bedzie czynnie uczestniczyl w wychowaniu potomka czy bedzie tylko biernym obserwatorem.

renia
domi
2009-11-17

To,ze mezczyzna boi sie odpowiedzialnosci i zmian jakie niesie ze soba posiadanie dziecka wcale nie oznacza, ze nie bedzie wspanialym ojcem. Kazdy boi sie zmian.A dziecko potrafi przewrocic zycie do gory nogami.
Ale dla mnie i meza byla to jak najbardziej pozytywna zmiana .

domi
symbiosis11
2010-08-31

Takie zmiany i dla jednej i dla drugiej strony moga byc rozne. Moga byc pozytywne lbo i tez negatywne. Po urodzeniu dziecka zycie zmeinia sie o 180 stopni.

symbiosis11
Sabinka
2010-11-23

Najważniejsze żeby dziecko było marzeniem obojga. Bo najgorzej gdy jedno chce a drugie nie.
A rola ojca w wychowaniu dziecka jest ogromna.

~Sabinka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55