Tata w szkole rodzenia – dlaczego to takie ważne?

autor: Marcin Bielowicz , 2011-04-28
Tata w szkole rodzenia – dlaczego to takie ważne?
Ty, ojciec, w szkole rodzenia – czy wiesz, co może to dać żonie, tobie i wam obojgu? Wzajemne zaufanie, wdzięczność, zacieśnienie uczuć… mniej stresu i bólu, tego fizycznego, jak psychicznego. Zdziwiony, że to piszę? A mnie dziwi to, że jeszcze o tym nie pomyślałeś!

Zaraź pewnością siebie!

Co nam może dać udział w szkole rodzenia? Przede wszystkim świadomość tego, co dzieje się podczas porodu, a więc pewną wiedzę i idący za tym automatyzm zachowań, reakcji. Dzięki temu będziemy w stanie nie tyle wspierać żonę duchowo, ale też poprzez praktyczne działania. A jak dobrze wiemy, samym myśleniem: „jesteśmy z Tobą” nieczęsto komuś się pomaga. Poza tym - dzięki wiedzy wyniesionej z zajęć zmniejszamy też własny lęk przed uczestnictwem w porodzie, który – nie ukrywajmy – istnieje. Tymczasem im mniejsze nasze własne obawy, tym mniejsza niepewność przyszłej matki. Pomagamy więc sobie nawzajem. Nawet jeśli w stresie zapomnimy wszystkich reguł i porad, zawsze może zadziałać efekt placebo, w myśl zasady „niewierzącemu nie pomoże, a wierzącemu, jak zechce”. Wspierajmy więc żony i duchowo, i praktycznie – a nasze wspólne szanse wzrosną.

Dużo czytałeś, ale... czy dużo wiesz?

Czy warto? Na pewno, zwłaszcza wtedy, kiedy to wasze pierwsze dziecko – jak i dlatego, że wiedza książkowa nie zastąpi tej, którą możesz zyskać na drodze bezpośrednich, niczym nie skrępowanych pytań do położnej czy pielęgniarki. Kto pyta – nie błądzi. Jeśli wspólnie żyjecie i chcecie mieć dziecko, wspólnie chodźcie też na zajęcia w szkole rodzenia – z nich dowiecie się wiele nie tylko na temat ciąży, przygotowań do porodu, ale też o życiu po narodzinach, opiece nad dzieckiem i powrocie kobiety do psychiczno-fizycznego stanu sprzed ciąży. Techniki prawidłowego oddychania, parcia, zmniejszania bólu i dziesiątki innych wskazówek pomogą wam sprawniej przebrnąć przez trudy narodzin. Jeśli nawet na zajęciach nie panuje tak idylliczna atmosfera, tym bardziej weź udział w porodzie rodzinnym – bo podobnie, albo gorzej, może być usposobiony personel lekarski podczas rozwiązania. Nie tylko więc wspieraj i pomagaj – także broń żonę przed nieprawidłowościami. Choćby nawet własną tylko obecnością. Pamiętaj przy tym – zachowaj spokój – Twoja histeria czy awanturowanie się zwiększy tylko stres ukochanej. A przecież nie o to chodzi.

Miej odwagę do końca

Być u jej boku, wspierać ją – czy jest coś lepiej wyrażającego trwałość waszej miłości? Nawet nie mów o nieestetyczności porodu, że nie masz ochoty na to patrzeć – bądź mężczyzną: jeśli miałeś odwagę zostać ojcem, miej odwagę być nim do końca!

Szukasz szkoły rodzenia? Chcesz sprawdzić, gdzie jest najbliższa placówka? Wejdź tutaj.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Widz
2011-05-05

O zabawach z piłką i grze w siatkę można obejrzeć tutaj:
http://www.filmweb.pl/film/Gdyby+%C5%9Bciany+mog%C5%82y+m%C3%B3wi%C4%87+2-2000-1415

~Widz
tatinek.blogspot.com
2011-09-21

Kobiecie czasami wystarczy sama świadomość, że obok jest ktoś, kto się zajmie otoczeniem, a ona skupi się na samym porodzie, do którego się przygotowywała. Ale przyszły ojciec też powinien się przygotować. Szkoły rodzenia to najlepsze miejsce, żeby oswoić się z tematem, otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania. Polecam!
Z drugiej strony jeżeli partner za żadne skarby nie zamierza uczestniczyć w porodzie, to nic na siłę. Zamiast niego lepiej poprosić kogoś innego z rodziny czy przyjaciół albo poszukać wcześniej "zawodowej" douli. Wtedy rodząca będzie mieć przy sobie kogoś, a tatuś zaczeka na małego bobaska bez oglądania "akcji".

~tatinek.blogspot.com
sabinamusial
2014-01-16

racja sama świadomść jest już dużym wsparciem a jeszcze jak wie że jest razem to juz wtedy konfort psychiczny i fizyczny lepszy

sabinamusial

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony

Forum

Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55