Tatuaż a ciąża

autor: Paulina Wójtowicz , 2013-08-15
Tatuaż a ciąża
Tatuaż – jedna z najpopularniejszych ozdób ciała – niesie za sobą zwykle wiele wspomnień. Ludzie, miejsca, emocje – wszystko, co jest zawarte w tym małym rysunku na skórze, może jednak okazać się kłopotliwe. Szczególnie w tak wyjątkowym stanie, jakim jest ciąża. Jakie problemy niesie za sobą w tym okresie tatuaż?

Tatuaż w ciąży

Mówi się, że w ciąży wszelkie ważne, wiążące na całe życie decyzje, należy podejmować bardzo rozważnie. Wziąć pod uwagę wszystkie „za" i przeciw", zastanowić się, czy to dobry moment na podejmowanie nowych działań i postawienie kroku w realizacji postawionego celu czy spełnienia marzenia. Wydaje się, że tatuaż - jako pamiątka na całe życie - należy do takich właśnie decyzji. Wiele kobiet instynktownie czuje, że ciąża to nie najlepszy czas na udanie się do salonu tatuażu, inne jednak zadają sobie logiczne pytanie: właściwie dlaczego? W końcu prawidłowo wykonany tatuaż w żaden sposób nie powinien zaszkodzić dziecku, w czym więc problem? Odpowiedź może nie być satysfakcjonująca, ale jednak warta zastanowienia: chodzi o możliwe zagrożenia. To znaczy?

Możliwe zagrożenia

  • Skrajna reakcja na ból. Ryzyko to dotyczy także tych ciężarnych, które do tej pory nie narzekały na nadwrażliwość - w ciąży bowiem odporność na ból i reakcje na różne bodźce fizyczne są zupełnie inne (czasem większe, czasem wręcz przeciwnie). Odczucia są na tyle indywidualne, że trudno przewidzieć, co zdarzy się podczas zabiegu.
  • Stres. Negatywny wpływ stresu na rozwój płodu jest już poparty bada-niami naukowymi. Przyszłe mamy powinny unikać sytuacji stresowych konsekwentnie od początku aż do samego końca ciąży, aby ograniczyć niekorzystne działanie kortyzolu na dziecko, a w zaawansowanej ciąży - nie dopuścić do skurczów i przedwczesnego porodu. Warto pamiętać, że stres w salonie tatuażu może być zupełnie nieuświadamiany.
  • Ryzyko chorób zakaźnych. Czasem nawet profesjonalne na pozór salony tatuażu prowadzone są niedbale, a co gorsza - niehigienicznie. To zaś wiąże się z ryzykiem zakażeń najgroźniejszymi wirusami, przenoszącymi takie choroby jak WZW typu B i C oraz AIDS.
  • Groźne substancje przenikają do płodu. Lekarze do tej pory nie ustalili z całą pewnością, że używany do wykonywania tatuaży atrament jest bezpieczny dla dziecka. Niewykluczone więc, że substancja ta może w skrajnych sytuacjach dotrzeć do płodu i wpłynąć na rozwój jego organizmu.
  • Tatuaż może się „nie przyjąć". Chodzi o sytuacje, gdy wracająca po porodzie do dawnego stanu i wyglądu skóra niweczy efekt zabiegu. Tatuaż w okolicy podbrzusza, na brzuchu, na łopatkach, dekolcie oraz pośladkach może świetnie prezentować się na rozciągniętej w ciąży skórze, ale „straszyć" już w połogu. Nie jest to, oczywiście, reguła, ale warto mieć to na uwadze, planując lokalizację rysunku.

Wszystkie te zagrożenia mają to do siebie, że mogą, ale nie muszą się wydarzyć. Pytanie, czy w ciąży warto ryzykować...?

Tatuaż sprzed ciąży

Tatuaż wykonany przed zajściem w ciążę jest o wiele mniej kłopotliwy. Wykonany w „nieinwazyj-nych" (nie podlegającym wielkich zmianom ciążowym miejscach, najprawdopodobniej pozostanie nienaruszo-ny. Większe ryzyko dotyczy rysunków zlokalizowanych na brzuchu i tuż pod nim. Choć to, czy tatuaż się rozejdzie, zależy od skóry i jej predyspozycji do radykalnych zmian, są to miejsca najbardziej narażone na „skórne wpadki". Mowa, oczywiście, o popularnych w ciąży rozstępach, które powstają nawet bez tatuaży, ale w ich towarzystwie - o wiele częściej. Warto mieć na uwadze ten fakt podczas podejmowania decyzji o zrobieniu sobie tatuażu przed planowaną ciążą.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55