Te rzeczy warto robić w ciąży (żeby potem nie żałować!)

autor: Agata Cygan , 2018-06-14
Te rzeczy warto robić w ciąży (żeby potem nie żałować!)
Nie, nie będzie tutaj nierealnych zaleceń, by wyspać się i wyszaleć na zapas, folgować wszelkim zachciankom i korzystać z przysługujących przyszłym mamom praw. Będzie o zdjęciach, pamiątkach i innych drobiazgach, które czasami nam umykają, a które naprawdę warto robić, będąc w ciąży.

9 miesięcy mija zaskakująco szybko i dobrze jest mieć coś, co pozwoli nam wrócić myślami do tego wyjątkowego okresu.

Zdjęcia

Niby oczywiste, a jednak okazuje się, że sporo mam nie ma wcale zbyt wielu fotografii dokumentujących ten szczególny okres. Niektóre twierdzą, że w ciąży nie czuły się wystarczająco atrakcyjnie, inne mówią, że nie było szczególnych okazji do robienia zdjęć, jeszcze inne nie potrafią powiedzieć, dlaczego w zasadzie fotografowały się tak rzadko.

Tymczasem zdjęcia z okresu ciąży to najpiękniejsza pamiątka, pozwalająca zatrzymać ten szczególny czas w pamięci na dłużej. I wcale nie potrzebujemy do nich specjalnej okazji - przecież już sama ciąża nią jest! Dobrym pomysłem jest robienie sobie zdjęcia każdego miesiąca, co pozwala zauważyć, w jakim tempie rósł ciążowy brzuszek. Można również zaopatrzyć się w specjalne karty do zdjęć. To duże - kolorowe lub kontrastowe - kartoniki z zabawnymi hasłami, pomagające udokumentować kolejne tygodnie i miesiące ciąży.

Sesja fotograficzna

To na pewno propozycja nie dla wszystkich, ale jeśli któraś przyszła mamusia marzy potajemnie o takiej sesji, warto owo marzenie zrealizować, bo kolejna okazja pewnie szybko się nie nadarzy. Piękne, estetyczne zdjęcia dokumentujące ten wyjątkowy czas to naprawdę niepowtarzalna pamiątka - zarówno dla samych rodziców, jak i ich dziecka. Na taką sesję najlepiej wybrać się z przyszłym tatusiem i co ważne - on także powinien zostać jej bohaterem. Najlepszym momentem na wykonanie ciążowych fotografii jest połowa 3. trymestru, kiedy brzuszek jest już mocno wyeksponowany, a przyszła mama cieszy się zazwyczaj dobrym samopoczuciem. Więcej na temat ciążowych sesji poczytacie tutaj.

Zdjęcia USG

Nadal pozostajemy w temacie fotografii. Choć u niektórych lekarzy to standard, inni podobno nie praktykują podobnego zwyczaju. Czy wiecie, że są mamusie, które nie mają nawet jednego zdjęcia z badań USG? Przecież to nie co innego, jak pierwsze fotografie naszego dziecka! Są wyjątkowe, niepowtarzalne, magiczne. Takie zdjęcia warto kolekcjonować, a najlepiej umieścić w specjalnej ramce (ramki, które pozwalają na zamieszczenie kilku zdjęć obok siebie) albo stworzyć z nich coś w rodzaju minialbumu, w którym będziemy dodatkowo zdjęcia opisywać własnymi komentarzami i refleksjami.

Ciążowe pamiątki

Dobrym pomysłem jest też gromadzenie różnych drobiazgów, które łączą się w jakiś sposób z okresem ciąży (np. test ciążowy, karta ciąży, plan porodu czy paragon za zakup pierwszych ciążowych spodni) bądź po prostu pochodzą z tego okresu (np. bilet do kina, w którym rodzice byli ostatni raz przed porodem albo paragon z restauracji, do której przyszły tata zabrał przyszłą mamę, kiedy dowiedział się o ciąży). Takie rzeczy nie zajmują dużo miejsca, a po kilku latach przywołają zapomniane może chwile i z pewnością wywołają uśmiech na twarzach. Ciążowe pamiątki najlepiej schować do ładnego, ozdobnego pudełka i obejrzeć dopiero za jakiś czas, kiedy nabiorą wartości. Bo ta będzie naprawdę bezcenna.

Dziennik ciąży/ciążowy planer

Prowadzicie? To świetnie, bo wiele mam o tym zapomina i potem żałuje. Chodzi o swego rodzaju organizer - połączenie kalendarza i pamiętnika, w którym przyszła mama może zapisać swoje plany i zadania na każdy dzień (zawodowe, prywatne, rodzinne, jak i te związane z przebiegiem ciąży, np. badania, zakupy), a przy okazji zanotować doświadczenia, myśli i odczucia związane z ciążą (samopoczucie, ruchy dziecka). Taka książka, którą warto mieć pod ręką każdego dnia, by nic nam nie umknęło. Planery przygotowane specjalnie z myślą o ciąży są zwykle wyposażone w urocze fotografie, adnotacje związane z danym tygodniem ciąży oraz checklisty (np. z wyprawką, rzeczami, które trzeba zabrać do szpitala, badaniami, które wykonuje się w ciąży). Dziewczyny, naprawdę warto!

Spotkania ze znajomymi

Naprawdę nie warto ich unikać w czasie ciąży. Jeśli przyszła mama czuje się dobrze, powinna jak najczęściej widywać się z osobami, w których towarzystwie dobrze się czuje - bliskimi, przyjaciółkami czy znajomymi. Jak wiadomo okres ciąży wypełniony jest po brzegi obawami, wątpliwościami i troskami. Każdego dnia rodzą się nowe pytania, pojawiają nowe lęki, których internetowe fora raczej nie rozwieją, a prędzej - dołożą kolejnych. A przecież nic tak nie poprawia humoru, jak spotkanie z osobami, które nas dobrze znają i rozumieją, z którymi można pogadać o wszystkim.

Oczywiście jesteśmy przeciwni stwierdzeniu, że po narodzinach dziecka wszystko się kończy - zwłaszcza życie towarzyskie, ale nie ma co ukrywać, że organizowanie takich wyjść jest wtedy nieco trudniejsze niż wcześniej. O wiele kwestii trzeba odpowiednio zadbać, dopilnować, a w głowie tak czy tak krążą myśli, czy z maluchem wszystko ok. Drogie przyszłe mamy, korzystajcie z tego czasu, kiedy maluszek wszędzie chodzi z wami i nie trzeba przy tym zabierać ze sobą połowy mieszkania. W brzuszku ma przecież wszystko, czego mu potrzeba.

Filmy z akcentem ciążowym

Oglądacie? No to wiecie, że nigdy nie podobają się tak bardzo, jak właśnie w czasie ciąży. W tym okresie jesteśmy szczególnie wyczulone na to, co dzieje się na ekranie - wyjątkowo utożsamiamy się z bohaterami, bardziej niż w innych okolicznościach "czujemy" akcję. Nie żeby po narodzinach dziecka nie było już na to czasu..., ale naprawdę warto skusić się na nie właśnie w czasie oczekiwania na własnego maluszka. Oczywiście przed rozpoczęciem seansu trzeba zorientować się, jaki wydźwięk ma film - nie wybierajmy melodramatów ani filmów bez happy endu. W tym szczególnym okresie jesteśmy szczególnie podatne na łzy i wszystko przeżywamy ze zdwojoną siłą. Nie dokładajmy sobie zmartwień troskami filmowych bohaterów. Naszą top listę przedstawiamy tutaj.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55