Teraz zarejestrujesz narodziny dziecka online

autor: Marta Czajka , 2018-06-11
Teraz zarejestrujesz narodziny dziecka online
W Polsce istnieje obowiązek rejestracji narodzin dziecka przez jednego z jego rodziców. Dotychczas musieliśmy to robić w Urzędzie Stanu Cywilnego. 1 czerwca 2018 roku, Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło internetowy system rejestracji narodzin dziecka.

Rodzice mają 21 dni, by zarejestrować narodziny dziecka. Od teraz jednak mogą zdecydować, czy zrobić to osobiście podczas wizyty w urzędzie, czy też wypełnią i prześlą wszystkie dokumenty online. To „prezent" Ministerstwa Cyfryzacji z okazji Dnia Dziecka dla wszystkich rodziców, którzy chcą spędzić pierwsze dni z dzieckiem w domu, bez biegania od urzędu do urzędu.

Jak zarejestrować nowonarodzone dziecko online?

Narodziny dziecka można rejestrować przy pomocy Profilu Zaufanego na obywatel.gov.pl. Dziecko może zarejestrować zarówno mama, jak i tata. Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie, że jesteś matką/ ojcem dziecka. Następnie - o zweryfikowanie twoich danych.

Po ich wypełnieniu przejdziesz do etapu rejestrowania narodzin dziecka. Na tym etapie potrzebować będziesz następujących danych:

  • nazwa szpitala, w którym na świat przyszło Twoje dziecko
  • imię dziecka
  • numer aktu małżeństwa lub urodzenia (jeśli nie pozostajesz w związku małżeńskim)

Kolejnym krokiem jest wybór adresu, pod którym dziecko zostanie zameldowane oraz wybór sposobu dostarczenia dokumentów - poprzez skrzynkę ePUAP, pocztę tradycyjną lub odbiór osobisty. Ostatni krok to podgląd wniosku i podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczenie o zameldowaniu.

Gdy proces dobiegnie końca, otrzymasz, w zależności od wybranej opcji, odpis skrócony aktu urodzenia, informację o nadaniu numeru PESEL oraz zaświadczenie o meldunku dziecka. Usługa ta jest oczywiście bezpłatna.

 

To jeszcze nie koniec zmian

Możliwość rejestracji narodzin dziecka przez internet to nie jedyne zmiany, które Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało dla rodziców. W planach są jeszcze:

  • jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze PESEL (tzw. parentyzacja): numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia dziecka oraz w rejestrze PESEL. Planowane wejście w życie - od 1 grudnia 2018 r.,
  • szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL: organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika Urzędu Stanu Cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Planowane wejście w życie - 1 maja 2019 r.

---
Przyszli rodzice, zamierzacie korzystać z możliwości rejestracji narodzin Waszego malucha online? A może wolicie zostać przy tradycyjnej formie zgłaszania narodzin nowego obywatela?

 

Źródło: Komunikat na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/cyfryzacja/rejestracja-narodzi-dziecka-online-to-dziala

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55