Test migracji plemników
autor: Agata Cygan , 2011-08-22
Test migracji
Test migracji plemników ma na celu sprawdzić i ocenić zdolność plemników do opuszczania płynu nasiennego, sprawność ich przechodzenia do śluzu oraz wędrówki w śluzie szyjkowym. W tym celu przygotowana wcześniej porcja nasienia (1 ml nasienia pozyskanego drogą masturbacji) jest umiejscawiana na dnie probówki, następnie zaś przykryta medium hodowlanym (około 2 ml). To specjalne podłoże, którego zadaniem jest stworzenie odpowiedniego, przyjaznego środowiska dla plemników. Ich zadaniem jest przemieszczenie się w stronę podłoża dokładnie w taki sam sposób, jak wędrują z nasienia do śluzu. Sprawne i silne plemniki popłyną do góry. Jeżeli im się uda, można sądzić, że są zdolne zachować się podobnie także w naturalnych warunkach. Po upływie określonego czasu (około godziny) całkowita liczba plemników, którym udało się dotrzeć do podłoża, jest przyrównywana do liczby tej, jakie w nasieniu pozostały. Test kosztuje od 100 do 300 złotych w zależności od tego, w jakiej klinice jest przeprowadzany.
Parametry nasienia
Co ciekawe, parametry nasienia, jakie dzisiaj uważamy za prawidłowe, kilka lat temu nie były wysoko oceniane. Powodem jest fakt, że, zgodnie z badaniami, jakość męskiego nasienia w ostatnim czasie znacznie się pogorszyła. Tym samym rzecz jasna pogorszył się wskaźnik męskiej płodności. Tymczasem ocena parametrów nasienia to kluczowa część diagnostyki niepłodności.
Parametry nasienia prawidłowego według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):
- liczba plemników w 1 ml >= 20 mln
- czas upłynnienia < 60 min
- objętość >= 2ml
- pH >= 7.2
- zapach typowy kasztanów
- kolor białawy opalizujący
- lepkość prawidłowa
- całkowita liczba plemników o prawidłowej budowie > 15% prawidłowych
- żywotność > 75%
- ruchliwość >= 50% ty a +b, lub >25% typ a
- aglutynacja nieobecna
- liczba leukocytów <=1 mln/ml
- komórki spermatogenezy < 5 mln/ml
- cynk całkowity > 2,4 mikromola
- fruktoza całkowita > 13 mikromoli
Wynik – i co dalej?
Główną przyczyną pogorszenia się parametrów męskiego nasienia na przestrzeni ostatnich lat może być niezdrowy, nieregularny tryb życia. Niektóre wady plemników można oczywiście leczyć, np. poprzez wspomaganie organizmu witaminami, mikroelementami, niekiedy hormonami. Konieczne będą: zmiana trybu życia, unikanie szkodliwych czynników, zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia fizyczne.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Najpopularniejsze artykuły
-
Bądź mężczyną. Chroń zdrowie!
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło wdrażanie...
-
Tata zazdrosny o dziecko?
Nieoczekiwana zmian miejsc, utrata dotychczasowej...
-
Dlaczego niemowlaki są podobne do ojców?
O jaki podobny! Wykapany tatuś! – też to kiedyś...
-
Antykoncepcja dla mężczyzn
Już od kilku lat naukowcy i lekarze zapowiadają...
-
Być ojcem – luksus czy życiowa rola?
XXI wiek – to kryzys czy odrodzenie ojcostwa? Jak...
-
10 powodów, dla których warto być tatą
Dlaczego warto być ojcem? Co daje bycie tatą?...

Forum
- +10 min Auto laweta
- +28 min Nowoczesna kuchnia
- +29 min Czy kupujecie ubrania przez in...
- +33 min Atopia u dziecka
- +1 godz Segregujecie śmieci?