Test NIFTY – innowacyjne rozwiązanie w diagnostyce prenatalnej!?

autor: Redakcja Portalu , 2014-04-28
Test NIFTY – innowacyjne rozwiązanie w diagnostyce prenatalnej!?
Liczba dzieci rodzących się z wadami genetycznymi każdego roku wzrasta. Sytuacja ta ma miejsce na całym świecie. Trudno doszukiwać się winnych tego stanu, ale z całą pewnością dysponujemy obecnie narzędziami, dzięki którym choroby tego typu można wykryć już w czasie rozwoju płodu. Udostępnione w ostatnim czasie badanie NIFTY potwierdza tę tezę i umożliwia szybkie wykrycie zagrożenia chorobami genetycznymi.

NIFTY – jakie choroby można wykryć

Przeprowadzenie testu NIFTY daje możliwość postawienia diagnozy na podstawie badania krwi przyszłej matki. Możliwe jest określenia ryzyka wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau. Wszystkie z tych chorób powodują niepełnosprawność zarówno w obrębie psychiki chorego, jak i jego fizyczności.

Najczęściej spotykaną chorobą w naszych warunkach jest zespół Downa, spowodowany dodatkowym chromosomem 21. Choroba upośledza pacjenta umysłowo oraz fizycznie, a stopień zaawansowania zależy między innymi od prawidłowego podejścia do kwestii wychowania dzieci przez rodziców. Dzieci z tym schorzeniem rodzą się 1 raz na 800 - 1000 urodzeń. Nieco mniej chorych notuje się statystycznie w odniesieniu do zespołu Edwardsa. Ta charakteryzująca się głębokim upośledzeniem psychicznym i ruchowym choroba, pojawia się raz na 8000 urodzeń. Trisomię 18 można wykryć decydując się na badanie NIFTY, również trisomia 13 jest wykrywana przez rewolucyjne badanie. Zespół Patau mimo, że pojawia się najrzadziej z wymienionej trójki to jest chorobą o największym odsetku umieralności. Najstarszy pacjent cierpiący na zespół Patau zmarł w wieku 33 lat.

NIFTY – badanie warte swojej ceny

Wykrywanie najczęściej występujących zespołów wad wrodzonych można uznać z całą pewnością za największą zaletę badania NIFTY. Jest ich jednak zdecydowanie więcej:

  • W odróżnieniu od innych badań, NIFTY może być przeprowadzone przez około 3 miesiące, pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży
  • Brak ryzyka związanego z ingerencją w struktury płodowe, np. poronienie
  • Prawidłowość wyniku określona została niemal na 100%
  • Testy wykonuje się praktycznie w każdym zakątku naszego kraju
  • Dzięki badaniu możliwe jest także określenie płci dziecka

Niekwestionowaną nowością w tego typu badaniach jest fakt, że firma BGI przeprowadzająca badanie, jest w stanie zagwarantować każdemu pacjentowi odszkodowanie, jeśli dojdzie do potwierdzonej choroby po urodzeniu dziecka, mimo faktu, że badanie nie wykazało, żadnych odchyleń. Kwota jest naprawdę spora, bowiem BGI może wypłacić ok. 100 000 zł. Jak podaje jednak wykonawca badania, również osoby, u których stwierdzi się zagrożenie chorobą mogą liczyć na dodatkową rekompensatę. Do 1200 zł zostanie wypłacone kobietom na pokrycie kosztów dodatkowych badań inwazyjnych.

Ważna jest także prostota badania. Po zgłoszeniu chęci wykonania testu, pacjent udaje się do placówki w celu pobrania krwi, którą następnie wysyła pod wskazany adres. Po opłaceniu całego badania, w ciągu 2-3 tygodni wynik trafia w odpowiednie miejsce. Istnieje kilka możliwości dostarczenia wyniku, tak aby cała procedura pozostała anonimowa.

Szczegółowe informacje na temat testu NIFTY można przeczytać w bezpłatnym poradniku przygotowanym przez specjalistów firmy testDNA

 

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55