Testy na płeć dziecka

autor: Marcin Bielowicz , 2010-03-15
Testy na płeć dziecka
Test wykrywający płeć dziecka już od szóstego tygodnia ciąży? Za granicą to nic nowego – pierwsze takie testy pojawiły się na rynku już kilka lat temu. I chociaż badania tego rodzaju nie są dopuszczone do handlu we wszystkich krajach, zamówić je można przez Internet z każdego miejsca na ziemi.

Przebieg testu – ekonomicznie i ekspresowo

Cały zabieg polega na pobraniu próbki krwi z palca i przesłaniu jej do firmy oraz opłaceniu odpowiedniej składki, w zależności od tego, czy odpowiedź ma przyjść w ciągu pięciu dni roboczych czy – jako wersja ekspresowa – jedynie trzech.

Różowy czy niebieski, czyli jak działa test?

Dziewczynki mają dwa chromosomy X, natomiast chłopcy po jednym X i Y.

Za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) zwielokrotniają się śladowe ilości charakterystycznych dla chłopców genów, jakie są obecne wyłącznie w chromosomie Y. W trakcie ciąży przedostaje się on do krwiobiegu matki – najpierw w komórkach, a następnie w formie samego DNA płodu, który uwalnia się z wyżej wymienionych komórek. Jeśli więc kobieta ma urodzić dziewczynkę, to test pozostanie negatywny (różowy), natomiast jeśli jest to chłopiec, wówczas – jeśli jego DNA przedostało się do krwiobiegu matki – test będzie pozytywny (błękitny). Dzieje się tak, ponieważ dziewczynki mają dwa chromosomy X, natomiast chłopcy po jednym z każdego rodzaju: X i Y.

95 procent

Niestety, test nie zawsze prawdę Ci powie. Dlaczego? Otóż część kobiet ma w swym organizmie zawsze dużą ilość  DNA z chromosomu Y, niezależnie od badanej ciąży. Może to nastąpić wskutek – choć niezmiernie rzadkiego – zjawiska chimeryzmu i mikrochimeryzmu. Jeśli w organizmie chimerycznym przeważają komórki żeńskie, to będzie ona miała wszystkie cechy kobiece. Jednak w skrajnych przypadkach organizm ma cechy płciowe męskie i żeńskie zarazem. W takich przypadkach zawsze otrzymamy kolor niebieski, a klient dostanie informację, że dziecko jest chłopczykiem. Tymczasem mikrochimeryzm może pojawić się też w wyniku transfuzji krwi lub przeszczepu, a najczęściej w wyniku poprzedniej ciąży. To zdumiewające, ale komórki płodu mogą przetrwać w układzie krążenia kobiety nawet przez 38 lat. Test nie będzie także wiarygodny, jeśli kobieta miała przeszczep szpiku kostnego od mężczyzny bądź poroniła lub przeszła aborcję w odstępie krótszym niż trzy miesiące od aktualnej ciąży. Dlatego też test nie jest w stu procentach skuteczny. Producent mówi o 95% i proponuje swym klientom zwrot kosztów w razie wykrycia pomyłki, jednak nie zwraca już kosztów wysyłki.

Wątpliwości natury etycznej

Test reklamowany jest jako informacyjny i dlatego nie podlega żadnym regulacjom ani kontroli – w przeciwieństwie do leków. Tymczasem to, co ludzie będą robić z wynikami badania i jak je wykorzystają, zależy już tylko od nich.

W niektórych miejscach na świecie w ogóle nie można zamówić badania, jak na przykład w Chinach (polityka jednego dziecka) i Indiach  – w obu krajach walczy się w ten sposób ze zbyt dużym przyrostem naturalnym. Także mieszkańcy Nowego Jorku nie mogą skorzystać z tej usługi, ponieważ prawo nakazuje im posiadać skierowanie od lekarza i przeprowadzenie badań w laboratoriach mających licencję udzieloną przez stan – odnosi się to do każdego badania DNA. Zwraca się uwagę, że testy mogą być używane do forsowania żądanej płci dziecka – jeśli rodzice decydują się i wybierają chłopca lub dziewczynkę, to w zależności od wyniku mogą zdecydować się na aborcję, pozbywając się niechcianego potomka. Choć brzmi to groteskowo i trudno w to uwierzyć, taki problem istnieje i wiele środowisk zwraca uwagę na to zagrożenie. Tymczasem warto pamiętać, o czym przypominają sami producenci testów, że nie są one w stanie zastąpić tradycyjnego USG (choć i tu mamy tez powiew nowości, jak na przykład formy 3D i 4D, które nie tylko potwierdzi płeć dziecka, ale pomoże przekonać się, czy ciąża przebiega bez problemów a płód rozwija się prawidłowo).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2010-03-15

Jesli ktos ma ochote tracic kase na takie badania to jego sprawa. Ale jesli ma to sluzyc pozbyciu sie ewentualnie niechcianej corki czy syna to jest to okropne i niedopuszczalne.

domi
zabka300
2010-03-17

Jak dla mnie to bez sensu badania. Przecież dla kazdej matki powinno byc obojetne co urodzi... Mnie jakos nie spieszylo sie z informacja czy urodze dziewczynke czy chlopaczyka.

zabka300
renia
2010-03-18

Zastanawiam sie czemu maja sluzyc takie testy? Czy bedzie to tylko zaspokojenie czystej ciekawosci ? Dla mnie taki test to cos calkowicie bez sensu. Przeciez na USG mozna dokladnie obejrzec plec dziecka ale przeciez nie to sie liczy tylko czy z malenstwem wszystko w porzadku i czy rozwija sie prawidlowo. Dla RODZICA dziecko jest najwazniejsze a nie jego plec.

renia
Iwisia
2010-03-23

Według mnie takie coś to bezsens....

Iwisia
ania
2010-04-07

a ja chetnie poznałabym juz płeć dziecka i cieszyła sie tą informacją jaka kolwik by nie była :)

~ania
magda
2010-11-04

witam wkurzaja mnie komentarze ze matke powinno interesować tylko czy dziecko jest zdrowe ....ok zapewniam ze napewno każda kobieta w ciaży o tym myśli ale nie miło jest wiedzieć co się urodzi np, jakie ciuszki mam kupić itd.a zdrowie też jest bardzo ważne dla mnie nikt nie powinien oceniać innych i pisać takich bzdur

~magda
zuza
2010-11-07

Magda popieram Twoją wypowiedź w 100%. Matkę oprócz zdrowia interesuje też płeć. Jestem już w 26 tyg i nadal nie wiem czy będę miała chłopca czy dziewczynkę, dla mnie nie jest fajne zwracać się cały czas bezosobowo- to dziecko, tak nijak. Chciałabym móc mówić moja córka lub mój syn, ale niestety maleństwo ukrywa swą płeć skutecznie, no cóż do porodu już coraz bliżej jakoś wytrzymam w tej niewiedzy, grunt że wszystko przebiega prawidłowo

~zuza
Kasienka25
2015-08-13

Polecam każdej przyszłej mamie . Już w 9 tygodniu wiedziałam że będzie chłopiec . Mój lekarz potwierdził skuteczność testu.

~Kasienka25
Karolka
2015-10-05

domi jak możesz pisać takie rzeczy? Test jest czymś w formie zabawy , pozwala na poznanie płci naszego szczęścia. Ja zrobiłam, niesamowite uczucie a mina męża bezcenna :)

~Karolka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55