Udogodnienia dla mam - studentek, leki dla ciężarnych i matczyne emerytury - co obiecują partie polityczne przed wyborami?

autor: Agata Cygan , 2019-07-29
Udogodnienia dla mam - studentek, leki dla ciężarnych i matczyne emerytury - co obiecują partie polityczne przed wyborami?
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się już na jesieni. Sprawdzamy więc, czym partie polityczne kuszą mamy i przyszłe mamy.

Ciąża plus

Ciąża + to nowy prorodzinny program PiSu, którego najważniejszym założeniem ma być dostęp ciężarnych do darmowych leków. Nowe przepisy mają dotyczyć wszystkich kobiet w ciąży - od momentu jej stwierdzenia przez lekarza, aż do porodu. Co jednak istotne, mają obejmować jedynie leki wydawane na receptę i to wyłącznie takie, których przyjmowanie jest konieczne do "zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z faktu pozostawania w ciąży".

Przyszłe mamy mogą więc zapomnieć o refundacji suplementów i preparatów witaminowych, na które to w czasie ciąży wydaje najwięcej pieniędzy każda z nich (na szczęście leki na receptę są niezbędne tylko niektórym - zazwyczaj tym, które borykają się z różnymi ciążowymi komplikacjami). Obecnie trwa tworzenie listy leków, które są najczęściej stosowane przez ciężarne i których zakup miałby być w całości finansowany przez państwo.

Kobiety objęte programem Ciąża plus mają też liczyć na lepsze posiłki w szpitalach - trudno zaprzeczyć, że obecnie kwestia ta jest skrajnie niedopilnowana w polskich placówkach medycznych. Szpitale nie zapewniają ciężarnym specjalnie dopasowanej do ich potrzeb diety - przyszłe mamy otrzymują standardowe posiłki, często niewystarczającej jakości. Więcej o programie możecie przeczytać tutaj (http://www.ciazowy.pl/artykul,program-ciaza,4486,1.html).

Zobacz również: Ciąża mnoga

Emerytura dla matek

Z co najmniej czwórką dzieci - dodajmy od razu, bo tytuł jak zawsze zdaje się odnosić do większej grupy, niż w istocie dotyczy. Program wszedł już w życie, ale niewątpliwie jego powstanie miało związek z tegorocznymi wyborami. Komu więc przysługuje tzw. matczyna emerytura i na jakie kwoty mogą liczyć mamy? Świadczenie Mama 4 plus ma na celu "uhonorowanie i docenienie okresu wychowywania dzieci" - mogą na nie liczyć ci rodzice, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowali sobie emerytury w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie najniższej emerytury.

Co istotne, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę, świadczenie ma zostać przyznane także ojcu. O jego wypłatę mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny - w przypadku kobiet jest to obecnie 60 lat, w przypadku zaś mężczyzn - 65 lat.

500 plus na pierwsze dziecko

Kolejny program, który wszedł już w życie, ale - jak można podejrzewać - nie bez powodu właśnie w roku wyborczym. Chodzi oczywiście o 500 plus na każde dziecko. Do tej pory było tak, że świadczenie w wysokości 500 zł przysługiwało rodzicom dopiero na drugie i kolejne dzieci. Na 500 plus dla pierwszego dziecka można było jedynie liczyć wyłącznie po spełnieniu kryteriów dochodowych, wykazujących, że rodzina potrzebuje finansowego wsparcia.

Od lipca bieżącego roku wszyscy rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia 500 plus - bez względu na liczbę dzieci i bez względu na zarobki. Co istotne, o ile wnioskodawcy nie mijają się z prawdą i faktycznie posiadają dziecko, ich wnioski nie mogą zostać odrzucone.

Zobacz rówież: 500 plus - statystyki

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka

O pomyśle głośno było rok temu - obecnie autorzy pomijają ten temat milczeniem, trudno więc powiedzieć, czy pomysł jest nadal aktualny. Prawdopodobnie tak, choć chyba sami pomysłodawcy nie są z niego do końca dumni - w mediach trafić możemy na tego rodzaju cytaty: "Najchętniej byśmy się z tego programu wycofali. No ale trudno to zrobić, gdy padła obietnica". O co więc chodziło w pomyśle?

Za szybkie urodzenie drugie dziecka - maksymalnie dwa lata przerwy pomiędzy rodzeństwem - mama miałaby zyskać prawo do dodatkowych miesięcy opieki. Jedna z propozycji mówiła o dodatkowych trzech miesiącach bezpłatnego urlopu wychowawczego, inna o wydłużeniu o trzy miesiące płatnego urlopu macierzyńskiego. Więcej na temat projektu mogliście przeczytać tutaj.

Udogodnienia dla mam-studentek

Kolejną propozycją - póki co mniej sprecyzowaną - są udogodnienia dla mam-studentek. W tym kontekście mówi się m.in. dostosowaniu do ich potrzeb toku studiów, ułatwieniach w dostępie do urlopów dziekańskich czy wprowadzeniu dedykowanych młodym matkom programów stypendialnych.

Obecnie wiele kobiet czeka z realizacją macierzyńskich planów do czasu zakończenia studiów. Połączenie wychowywania dziecka z zajęciami na uczelni to bowiem nie lada wyzwanie. Z tego też względu wiek, w którym Polki rodzą swoje pierwsze dziecko się przesuwa (dawniej studia nie były tak powszechne, więc kobiety wcześniej decydowały się na macierzyństwo). Ułatwienia dla studiujących mam miałyby skłonić kobiety do wcześniejszego zachodzenia w ciążę - bez względu na podjęte studia.
--
Mamy i przyszłe mamy to bardzo wdzięczna grupa wyborców. Partie niewątpliwie zdają sobie z tego sprawę, celując z obietnicami wyborczymi właśnie w ich stronę. A co wy myślicie o proponowanych pomysłach? Można nimi wygrać tegoroczne wybory?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55