Ułożenie pośladkowe podczas porodu

Natura zaplanowała, aby dziecko do porodu układało się głową do dołu i w tej pozycji przychodziło na świat. A co jeśli dziecko ułożone jest inaczej?

noworodek z mamą


Podziel się na


Do około 34 tygodnia ciąży dzieci mogą swobodnie obracać się w brzuchu mamy. Często zmienia wtedy swoje pozycje, co kobieta niewątpliwie odczuwa. Mniej więcej w tym czasie maluch powinien przybrać prawidłową pozycję porodową – nóżkami do góry. Później będzie już zbyt duże, by móc zmienić pozycję. W 9 na 10 przypadków dzieci do porodu układają się prawidłowo. W 5% przypadków maluchy obracają się tuż przed porodem, jednak w około 4-5% porodów sytuacja jest trudniejsza.

Rodzaje pozycji dzieci w macicy

Oprócz prawidłowego ułożenia możliwe są jeszcze inne:

  • położenie miednicowe zupełne – polega na ułożeniu pośladkowym, czyli nóżkami do dołu. Kończyny pozostają zgięte w kolanach i biodrach;
  • położenie miednicowe niezupełne – podobne do poprzedniego, z tymże nogi zgięte są tylko w biodrach, a w kolanach pozostają proste;
  • położenie kolankowe lub stópkowe – tej pozycji nogi są wyprostowane w biodrach, przodują kolana lub stopy;
  • położenie poprzeczne – raz na 200 porodów dziecko układa się poprzecznie, z głową po jednej ze stron kobiecego brzucha.

Przyczyny

Trudno jednoznacznie mówić o przyczynach takiego stanu rzeczy, ale jest kilka powodów zwiększających prawdopodobieństwo ułożenia miednicowego. Jeśli maluszek jest bardzo mały lub poród odbywa się przed terminem istnieje duża szansa, że nie ułożył się jeszcze poprawnie. Gdy jest mały może nazbyt swobodnie się obracać w brzuchu nadal zmieniając swoją pozycję.

Prawdopodobieństwo rośnie, gdy ilość płynu owodowniowego jest zbyt duża lub macica ma wrodzoną wadę budowy. Kolejnymi czynnikami są mięśniaki, łożysko przodujące, ciąża mnoga lub rozluźnienie macicy po poprzednich ciążach.

stópki noworodka

Ryzyko

Podczas porodu pośladkowego liczyć należy się ze sporym ryzykiem. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że główka dziecka, która wychodzi na samym końcu, może utknąć. Może się tak zdarzyć, bo macica zacznie się już obkurczać, gdy przechodzić przez nią będzie ciało malucha mniejsze niż główka. Równocześnie w trakcie porodu może dojść do uszkodzenia główki z powodu jej odchylenia. Ponieważ główka nie „rozepchnie” ujścia macicy może okazać się, że problemem będzie przejście przez nie barków. Może dojść do ich uszkodzenia.

Cesarskie cięcie?

W większości przypadków ułożenie miednicowe jest zaleceniem do cesarskiego cięcia. Wynika to z dużego ryzyka towarzyszącemu takiemu porodowi. Istnieją jednak możliwości, by uniknąć operacji. Gdy nie istnieją medyczne przeciwwskazania można próbować odwrócić dziecko w macicy.

  • haptonomia – metoda polega na nawiązaniu dotykowego kontaktu matki z dzieckiem. Po kilku dniach, kiedy nienarodzony maluch przyzwyczaja się do tego dotyku, należy delikatnie zwabić je (tym dotykiem) w określony kierunek.
  • ćwiczenia fizyczne – kobieta przybiera pozycję klęczącą wspierając się na rękach i nogach i kładąc głowę na dłoni. W ten sposób rozluźnienie macicę i daje dziecku miejsce do przekręcenia się.
  • przyciągnięcie dźwiękiem lub światłem – główkę dziecka przeciąga się w inne miejsce za pomocą dzwoneczków lub mocno świecącej latarki przykładanej do brzucha.